Národní zemědělské muzeum

s.p.o. Ministerstva zemědělství

Klukovský sen

nahrávám mapu....

1. 4. 2017 - 29. 10. 2017  

NZM Čáslav


Letošní, již druhý ročník výstavy Klukovský sen v Čáslavi je částečně zaměřený na naše sousedy z Maďarska a Polska, na hračky, které provázely generaci dnešních čtyřicátníků a padesátníků v dobách jejich dětství.

K vidění jsou tu jak hračky firem zabývajících se velkovýrobou, tak i soukromníků, kteří zdatně doplňovali skuliny na tehdejším trhu, zejména kopiemi takzvaných angličáků. Vzhledem ke zřízení, které v naší části Evropy vládlo, se nikdo nezabýval licencemi, a tak si můžete prohlédnout kopie od známých hračkářských firem, jako jsou Matchbox nebo Corgi. Na druhou stranu je třeba přiznat, že některé hračky jsou velice zdařilé a ve své době mohly směle konkurovat i zboží západní provenience. A třeba taková Rubikova kostka je dodnes celosvětový fenomén.

Další část výstavy má pro nás tak trochu nádech exotiky díky hračkám z Číny, Japonska a Hongkongu, který v době, kdy byl kolonií Anglie, chrlil na trh nepřeberné množství hraček, ať již bateriových nebo klasických malých kovových modelů.

Kolekci doplňuje výběr společenských her z let šedesátých až osmdesátých, různých hraček od pistolí po panenky nebo stará loutková divadla.

Nelze nezmínit jednu z ikon českých hraček – Igráčka. Dřívější produkce nebyla tak pestrá jako ta dnešní, ale svoje kouzlo má stále. Ve stejné vitríně jako Igráček je i ukázka jeho západoněmeckého kolegy vyráběného firmou Playmobil. Věděli jste, že na počátcích vývoje se podíleli technici z obou zemí?

 

Výstava je přístupná v otevírací době muzea, najdete ji poblíž expozice Dřinu strojům? Dřinu strojům!

 

 

Kompletní fotogalerie