Národní zemědělské muzeum

s.p.o. Ministerstva zemědělství

Expozice Pivovarnictví ve Znojmě

Vinařství ve Valticích, pivovarnictví ve Znojmě! Od května 2017 bude možné v prostorách bývalého pivovaru ve Znojmě navštívit novou expozici Pivovarnictví. A co vás tu čeká? Třeba káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. Komentované prohlídky. A pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo.

A ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, i zdejší tradice vaření piva je  dlouholetá. Pivo se tu vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku 2005, kdy byla jeho výroba přerušena. V roce 2015 se sem po desetileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo.

I další část areálu bývalého pivovaru je využívána ve spojení s tímto mokem, a to ve formě  expozice pivovarnictví jako pobočka Národního zemědělského muzea.
Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových zádech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou.