Národní zemědělské muzeum - Kačina

Český venkov, empírový zámek

Historie svateb na zámku

Na Kačině se lidé z blízka i z daleka berou už roku 1952. Pro letošní sezonu jsme připravili unikátní výstavu Historie svateb na Kačině aneb jak jsme se vdávaly a ženili na zámku. Za účelem získání materiálů potřebných k obohacení výstavy jsme oslovili i obyvatele okolních obcí, a tak je výstava vskutku unikátní – figuríny jsou oblečené do svatebních šatů z padesátých až devadesátých let, výstavní panely doplňují dobové fotografie z obřadů, svatební oznámení, svatební doplňky a také svatební dary, nejtypičtější a nejčastější. K nahlédnutí jsou i kroniky zapůjčené Obecním úřadem ve Svatém Mikuláši.
Výstava představuje historii i současnost svateb včetně jejich příprav, zvyků a obyčejů, z nichž mnohé přetrvaly nebo byly oživeny i v současnosti. Unikátní jsou fotografie jedné z rodin z blízkého okolí, v níž je svatební obřad na zámku Kačina tradicí a manželství právě zde uzavřely již čtyři generace. Kurátoři nezapomněli ani na významná svatební výročí, trendy v odívání a zdobení a samozřejmě ani jídelníček pro svatební hostinu. To vše bude na Kačině k vidění po celou letošní sezonu.

Výstava vznikla ve spolupráci s Obecním úřadem ve Svatém Mikuláši a agenturou Svatba IN, která svatby na zámku Kačina zajišťuje v současnosti. Historie svateb na Kačině je skvělý tip na výstavu pro milovníky dějin každodennosti, kterých je stále víc. Na Kačině nebudou zklamáni.
Výstava Historie svateb na Kačině je součástí I. prohlídkové trasy Hospodářské zázemí zámku.

 

Tiskovou zprávu o výstavě najdete zde.

historie stateb plakát