Národní zemědělské muzeum - Ohrada

Lesnictví, myslivost, rybářství a zámek

Bratři Hamiltonové

Byl kabinetním malířem na dvoře císaře Karla VI., svá díla dodával i mnoha dalším aristokratům. Osobnost barokního malíře Johanna Georga Hamiltona (1672 – 1737) je ale neodmyslitelně spojena i s historií loveckého zámku Ohrada.

Ve druhém desetiletí 18. století Johann Georg Hamilton namaloval pro knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu deset obřích pláten s loveckou tématikou, která pak více než 200 let zdobila hlavní sál ohradského zámku. Jednotlivé stěny byly prý rozvrženy přesně podle velikosti jednotlivých pláten. A ústřednímu prostoru ohradského zámku se na malířovu počest též říkalo Hamiltonův sál.

Tyto obrazy z ohradského zámku se od 30. let 20. století nacházejí v Rakousku.

Chystaná výstava, kterou NZM Ohrada pořádá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, představí jiná díla Johanna Gregora Hamiltona a jeho bratra Filipa Ferdinanda (1664 – 1750), a to ta ze sbírek českých zámků, především Hluboké nad Vltavou, Třeboně a Slatiňan. Kurátorkou výstavy je PhDr. Ludmila Ourodová Hronková z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, autorka monografie o J. G. Hamiltonovi.

Zdá se, že letošní výstava předznamenala Hamiltonův návrat na Ohradu. „Věříme, že se nám v dohledné době podaří hlavní sál loveckého zámku vyzdobit kopiemi obrazů, které na počátku 18. století Hamiton pro Ohradu namaloval,“ neskrývá optimismus ředitel zámku Ohrada Martin Slaba. Vernisáž výstavy se uskuteční 1. září 18.00, výstava potrvá do konce října 2016.

Hamiltonove-pozvanka-def