Národní zemědělské muzeum - Ohrada

Lesnictví, myslivost, rybářství a zámek

Příroda v obrazech Heleny Grocholové

1. 4. – 30. 6. 2017

Od začátku dubna jsou v nově rekonstruovaných sálech zámku Ohrada k vidění obrazy Heleny Grocholové, z nichž část si můžete doslova osahat. Výstava nazvaná Příroda v obrazech představuje díla věnovaná přírodě v pěti tematických okruzích: Šelmy naší krajiny, Predátoři světa, Naše příroda, Koně a Spárkatá zvěř našich lesů.

Obrazy malované ve svébytném stylu olejovými a akrylovými barvami na plátna vynikají energií a pestrostí barev i životností zobrazovaných subjektů. Část maleb se vyznačuje výrazným plastickým povrchem, kterého se návštěvníci mohou dotýkat, a odnesou si tedy kromě vizuálního vjemu i zážitek haptický.

Výstava svou tematikou volně navazuje na předchozí výstavy pořádané loveckým zámkem Ohrada, které byly věnované malířům přírody a myslivosti (malíři zvěře Jiřímu Židlickému a bratřím Hamiltonovým, barokním umělcům aristokratického lovectví v 18. století), a ukazuje tak veřejnosti různé umělecké pohledy na danou tematiku v závislosti na době vzniku děl a osobnosti jejich autora.

 

belgik finish mail_1785 Drezur finish_mail1766 jag mail2 7899 dva vlci ve vanici mail_8323 pav mail_8026

 

RNDr. Helena Grocholová v současnosti žije a tvoří v Lysé nad Labem. Výtvarnému umění se učila v ateliérech řady českých umělců, mezi jinými např. u akad. malíře prof. Františka Nedvěda a akademického malíře a grafika Emila Kotrby, známého malíře koní. Jejími náměty jsou příroda a zvířata v realistickém i abstraktním pojetí, často na velkoformátových plastických obrazech. Kromě malby se věnuje i fotografování a umělecké technice photopainting (kombinace fotografie a malby) a photoblending (kombinace fotografií), které využívá při tvorbě ilustrací k publikacím. V roce 2007 obdržela Evropskou cenu za výtvarné umění udělovanou Evropskou unií umění a je členkou Sdružení výtvarníků ČR, Uměleckého sdružení BENEART a České federace fotografického umění.