Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

Cena Gloria musaealis pro výstavu Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu

Národní zemědělské muzeum opět bodovalo v klání Gloria musaealis: za výstavu „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“ získalo zvláštní cenu čestného výboru soutěže!

rozkul2

Přestože procházíme v současné době složitou rekonstrukcí vnitřních prostor, vycházíme návštěvníkům maximálně vstříc a snažíme se nechávat přístupných co nejvíce expozic. Jednou z velmi navštěvovaných je výstava, mapující nejtragičtější období novodobých dějin, která postihla selský stav: světové války a především 50. léta minulého století. Nese název „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“,  připravili jsme ji ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a jde o expozici nesmírně sugestivní, silnou a syrovou, vypovídající jak o zrůdnosti totalitního režimu, tak o obrovské síle a nezlomnosti některých jedinců, díky nimž selský stav nezahynul.

cena2Právě proto už byla výstava na žádost veřejnosti potřetí prodloužena, právě proto získala včera při slavnostním vyhlášení vítězů v Betlémské kapli v Praze v konkurenci 51 muzeí a galerií z celé republiky zvláštní cenu Gloria musaealis.

Expozici můžete navštívit do konce června.