Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

Etikety vín a destilátů

13. 11. 2010 – 13. 02. 2011, prodlouženo do 13. 2. 2011 – 1. patro budovy NZM Praha

V rámci IV. ročníku tradiční slavnosti Národního zemědělského muzea Praha „Letenská husa a Košt Svatomartinského vína“ pořádané ve dnech 13. a 14. 11. 2010 byla zahájena malá výstava vinných a likérových etiket ze sbírky jednoho z jejich největších sběratelů na světě – Ing. Jiřího Pešáka. Výstava v Praze se potrvá do 30. 1. 2011, od 1. 4. 2011 bude k vidění na pobočce NZM ve Valticích, v tamním Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí.

Jiří Pešák žije od narození v Praze a pracuje dlouhá léta – už od konce studia na Vysoké škole zemědělské – v mlékárenském průmyslu. A vlastně stále ve stejném podniku, i když s různými jmény. Dnes se jmenuje Pragolaktos a sídlí v Kyjích. Jiří Pešák řídí družstvo Pragolaktos a stará se o nákup čerstvého mléka, suroviny pro všechny mléčné výrobky.

Největší zálibou a dlouholetým koníčkem Jiřího Pešáka je však zcela něco jiného. Je vášnivým sběratelem. Začal jako všichni kluci, sbíral známky, brouky, krabičky od zápalek, ale brzy se specializoval na vinné a likérové etikety.

Od čistě estetického amatérského zájmu, kdy v kbelících s vodou namáčel láhve a sloupával hezké nálepky, se rychle dostal na vyšší úroveň. Chodil na burzy, přihlásil se do klubu sběratelů a hlavně si začal dopisovat se sběrateli, výrobci a distributory z celého světa. Letos začátkem roku jeho sbírka počtem přesáhla neuvěřitelných 200 000 etiket a tím se stala zřejmě největší na světě. Je také zaznamenána v Guinessově knize rekordů.

Za nejcennější kousky považuje Jiří Pešák zejména české, ale i jiné viněty z konce 19. a začátku 20. století. Jsou vzácné – papír rychle stárne – a krásné, pro sběratele krásnější než současné. Také si cení etiket z méně sběratelsky známých států, třeba z Ostrovů svaté Lucie a z Cabo Verde.

Dlouhá léta – už od roku 1970 – se Ing. Pešák podílí na činnosti Klubu sběratelů kuriozit, který sdružuje kolem 900 členů. Jen v oboru vinných a likérových etiket je v klubu dalších třiadvacet podobně „postižených“ jedinců.

Mediální partneři:

Český rozhlas 2 – Praha, Český rozhlas – Region, GASTRO Hotel, Kam po Česku, Myslivost, PRESSWEB, Revue 50plus, Vinařský obzor a Zemědělec.

Kontakt:

Mgr. Lubomír Maršík, Národní zemědělské muzeum Praha – public relations;
tel: 220 308 382, fax: 233 372 561, e-mail: lubomir.marsik@nzm.cz; www.nzm.cz