Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

Letadlem nad Velkou Británií

11. 03. 2016 – 17. 04. 2016

Ing. Karel J. Dohnal je rodem Pražák, povoláním stavební inženýr. V roce 1964 odešel po absolvování vojenské služby vlasti, aby dostal politický azyl v tehdejším západním Německu. Rok poté se přestěhoval do Spojených států. Ve státě Maryland založil stavební firmu, kterou řídil až do svého návratu do Československa v roce 1999.

ve stálé expozici Traktor jede, velký sál – snížené přízemí

Autoři výstavy: Ing. Karel J. Dohnal a Miluše Dohnalová​

Praha-Letadlem_nad_Velkou_Britanii-pozvanka

Kromě práce Karel Dohnal zasvětil velkou část svého života sportům. Patří k nim turistika, horolezectví, kanoistika, jachtařství a létání. V roce 1971 byl členem horolezecké expedice na nejvyšší horu Severní Ameriky, Denali na Aljašce. Zde si zamiloval americký Sever a o dva roky později sjel napříč Aljaškou sám celý Yukon. Počínaje rokem 1984 brázdil po čtyři roky světová moře na 11,5 m rodinné plachetnici. Se dvěma malými dětmi se zúčastnili závodu přes Atlantik. Byl členem řady dalších expedicí a cest, z nichž dvě popsal v knihách Yukon sólo a S Cessnou světem. Mnoho jiných cest pak zpracoval ve formě článků pro časopisy Yacht, Caravan, Potápění, Letectví a kosmonautika, Pilot magazine a AeroHobby.

Obě knihy Karla Dohnala se zaměřují na život domorodců v místech, která procestoval. Kniha Yukon sólo vyšla poprvé pro českého čtenáře v roce 1993 a podruhé, v barevném provedení ke 30ti letému výročí jeho cesty (2003). Kniha je založena na osamocené plavbě v kánoi po řece Yukon v létě 1973, dlouhé 66 dní a 3000 km, od pramenů v horách Kanady až po Beringovo moře. Mnohokrát zůstal s indiány a eskymáky, aby zachytil zbytky tradičního života. Vliv protestantských náboženských misí obestírá americký Sever jako černý kaftan mnicha.

Kniha S Cessnou světem vyšla v roce 2003. Je humornou kronikou o rodinné letecké expedici se 160 ilustracemi, kdy Karel Dohnal jako pilot řídil jednomotorovou Cessnu 182 napříč kontinenty Ameriky, Afriky a Evropy. Během 15 měsíců proletěl 28 zemí a překonal vzdálenost 45 000 km. V podobě 85 dobrodružných povídek Karel zachytil proměnlivost života Modré planety. Přeletěl Andy, obletěl Hornův Mys, navigoval džungle Brazílie a fotografoval pouště Namibie, aby se po 35 letech ve světě vrátil deset let po listopadu 1989 domů do Prahy.

Po svém návratu pokračoval v leteckých expedicích po Evropě a České republice. Na cestách ho doprovází jeho manželka Miluše, která je fotograficky dokumentuje. Svým objektivem zachycuje krajinu, přírodní krásy a zajímavé objekty navštívených zemí. V Národním zemědělském muzeu karel Dohnal často o svých cestách přednáší a návštěvníci muzea zde mohli shlédnout fotografie z ČR, Německa, Francie, Španělska, Itálie. Současná výstava „Letadlem nad Velkou Británií“ představuje malý výběr z velkého množství obrazové dokumentace krás ostrovní říše, tak, jak jej vidí ptáci a Karel a Miluše Dohnalovi.

Karel Dohnal popisuje své dojmy z Velké Británie takto: „Krásy Anglie a Skotska nás doslova ohromily. Nebylo to pouze množství majestátních hradů, honosných zámků, pevností různých epoch, katedrál a golfových hřišť. Pod našimi křídly se vynořila imperiálně bohatá země takové barvitosti, jakou jsme dosud neviděli. Zahradní úpravy spojené se záplavami květin zdobí nejenom zámky, ale i rodinné domy či odlehlé zemědělské statky náhorních plošin.“

O Ing. Karlu . Dohnalovi, jeho expedicích, publikacích, včetně zveřejněných článků z cest, je možné se více dozvědět na webových stránkách www.kareldohnal.wz.cz.