Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu

Národní zemědělské muzeum opět bodovalo v klání Gloria musaealis: za výstavu Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu získalo zvláštní cenu čestného výboru soutěže!

Přestože procházíme v současné době složitou rekonstrukcí vnitřních prostor, vycházíme návštěvníkům maximálně vstříc a snažíme se nechávat přístupných co nejvíce expozic. Jednou z velmi navštěvovaných je výstava, mapující nejtragičtější období novodobých dějin, která postihla selský stav: světové války a především 50. léta minulého století. Nese název „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“,  připravili jsme ji ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a jde o expozici nesmírně sugestivní, silnou a syrovou, vypovídající jak o zrůdnosti totalitního režimu, tak o obrovské síle a nezlomnosti některých jedinců, díky nimž selský stav nezahynul.
Právě proto už byla výstava na žádost veřejnosti potřetí prodloužena, právě proto získala včera při slavnostním vyhlášení vítězů v Betlémské kapli v Praze v konkurenci 51 muzeí a galerií z celé republiky zvláštní cenu Gloria musaealis.

Expozici můžete navštívit do konce června.

Co znamenali sedláci pro českou společnost? Proč a jak usilovaly nacistická a komunistická diktatura o jejich zničení? Co z jejich světa přežilo dodnes? Odpovědi na řadu otázek vám možná dá výstava Ústavu pro studium totalitních režimů instalovaná u nás v muzeu.

Výstava ÚSTR vůbec poprvé mapuje perzekuci selského stavu
Vztah Čechů k půdě je dodnes neblaze poznamenán násilím v době kolektivizace. Ukazuje to výstava Půlstoletí perzekuce selského stavu, kterou ve spolupráci s dalšími institucemi připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

Výstava je multimediální – vedle vystavených předmětů, textů a fotografií návštěvník zhlédne i ukázky z dobových nahrávek a filmů, které uvedené problematice dodávají plastičnost. Doprovodný program přinese během června a září několik besedních večerů.

Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu

Reportáž ČT1 z výstavy v pořadu Z metropole 18. 6.2016 (10:20)

Pořad Českého rozhlasu Plus přibližuje výstavu v Magazínu Leonardo 15. 6. 2016 (4:30)