Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

Velikonoční kraslice

Na 1 500 překrásně zdobených kraslic z rukou malířů a malířek všech věkových kategorií a ze všech koutů naší republiky si můžete prohlédnout na Výstavě velikonočních kraslic. Letos ji v  Národním zemědělském muzeu pořádáme poprvé. Kraslice zapůjčuje Asociace malířek a malířů kraslic ČR, která sdružuje malířky a malíře kraslic a chrání a udržuje tradice této tvorby.

Svou sbírku tito “velikonoční mistři” prezentují v Galerii kraslic v Libotenicích, z níž také pochází výběr umístěný v naší výstavě, zaměřený hlavně na tradiční motivy a postupy dekorování.

Každá oblast v České republice má své způsoby zdobení a své vzorové motivy. Za tradiční se považují: malování (bati­kování) roztaveným voskem s technickou variantou leptání slanou šťávou z kysaného zelí, nebo octovou vodou; plastické (reliéfní) zdobení bílých či obarvených vajec včelím voskem, barevným voskem a voskem ševcovským; vyškrabování vol­ného vzoru (rýsování, gravírování); zdobení vajec nalepová­ním slámy nebo duší z jezemí sítiny; leptání barev rozředěnou kyselinou a ovazování vajec rostlinnými částmi před ponoře­ním do barvy. Tam, kde to technika zdobení umožňuje, doplní malířky kresbu i nápisem.

Podarování malovanými vejci je součástí jarních lidových obyčejů v České republice. Patří k nejstarším, nepochybně ješ­tě k pohanským zvykům.

Textová část výstavy se věnuje nejen technikám zdobení kraslic, ale i Velikonocům jako takovým. Připomene, jak se slaví velikonoce v některých jiných zemích, jaký je význam jednotlivých dnů v posledním týdnu před Velikonocemi, jaké jsou velikonoční symboly a podobně.

Výstava je v prostorách Národního zemědělského muzea k zhlédnutí až do 3. dubna 2016.