Národní zemědělské muzeum - Valtice

Vinařství, zahradnictví, krajina

Expozice pivovarnictví ve Znojmě

Vinařství ve Valticích, pivovarnictví ve Znojmě! Od 1. května 2017 můžete v prostorách bývalého pivovaru ve Znojmě navštívit novou expozici Pivovarnictví.

A co vás tu čeká? Třeba káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. Komentované prohlídky. A pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo.

 

Otevírací doba:

denně 9.30 – 17.30

 

Vstupné:

základní (dospělí) 60

snížené (děti 6-15 let, studenti do 26 let, ZTP a ZTP/P, důchodci, držitelé senior pasů) 40

děti do 6 let zdarma

rodinné vstupné (2 dospělí a max. 2 děti 6-15 let) 150

Vstupenky je nutné zakoupit v TIC na Jižní přístupové cestě ke znojemskému hradu.

 

Kde expozici najdete:

Znojmo, Hradní ulice, GPS 48.8561678N, 16.0452269E

 

 

Ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, i zdejší tradice vaření piva je  dlouholetá. Pivo se tu vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku 2005, kdy byla jeho výroba přerušena. V roce 2015 se sem po desetileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo.

I další část areálu bývalého pivovaru je využívána ve spojení s tímto mokem, a to ve formě  expozice pivovarnictví jako pobočka Národního zemědělského muzea.

Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových zádech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou.

 

Provozovatelem Expozice pivovarnictví je Znojemská beseda.

 

Více informací o expozici najdete na expozicepivovarnictvi.cz.