Národní zemědělské muzeum - Valtice

Vinařství, zahradnictví, krajina

Historické vinařské lisy a nářadí

Stálá expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea nazvaná  „Historické vinařské lisy a nářadí“ dokumentuje poměrně dlouhý vývoj technologie zpracování hroznů. V Muzeu vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích patří co do rozlohy k největším stálým expozicím.

 

Zmínka o prvních vinařských lisech v českých zemích se datuje z 11. století, ze zprávy o vinici s lisem u vsi Dřísy, kterou Břetislav I. daroval kapitule staroboleslavské. Na Moravě je existence vinařského lisu doložena z roku 1582 jeho vyobrazením v gruntovní knize města Uherského Brodu. Tyto lisy byly celodřevěné a pochopitelně se téměř nedochovaly. Dřevěné kombinované lisy se ale používaly ještě po druhé světové válce a díky tomu je v muzeu zachován bohatý dokumentační materiál.

Sbírka lisů ve valtické pobočce NZM se skládá nejen z moderních kovových lisů, dosud běžně používaných „malovinaři“, ale pyšní se i starými dřevěnými lisy ( nejstarší je z roku 1719 ). Mezi nimi dominuje mohutný exemplář o rozměrech: výška 2,45 m, šířka 3 m, mísa 1,5 x 1,5 , v odhadované váze 2000 kg.

 

Je zde k vidění i malý kládový lis, lis z Valašska s kamennou mísou, podomácku vyrobený lis z roku 1910 představující modernizovanou generaci vinařských lisů, u nichž už byl nejsložitější díl – vřeteno a jeho hlava – nahrazen továrním, železným výrobkem. Součástí expozice jsou i ukázky vinařských dřevěných sudů s objemy uvedenými v původních mírách – vědrech – a drobného nářadí používaného při vinobraní – mlýnky, putny, kosíře apod.

V expozici jsou nejen podrobné popisy vystavených lisů, ale i vinařských staveb.

 

 

DSC_4056DSC_4059

DSC_4060DSC_4063