Národní zemědělské muzeum - Valtice

Vinařství, zahradnictví, krajina

Japonská inspirace

01. 04. 2013 – 31. 10. 2013

Tradiční japonská umění zaměřená především na zahradní a květinovou tematiku, ale i umění inspirovaná zemí vycházejícího slunce nabízí výstava pořádaná v Národním zemědělském muzeu ve Valticích, v Muzeu vinařství, zahradnictví a životního prostředí.

Výstava představuje fotografie japonských zahrad zachycených fotografem Václavem Wiesnerem, předsedou Sekce bonsají a japonských zahrad Česko-japonské společnosti.

Japonské zahrady byly silně ovlivněny buddhistickým myšlením a jsou vnímány jako místo osobní meditace a duchovního klidu. Po staletí jsou inspirací mnohých básníků, malířů a jiných umělců. Není divu, vždyť samotní Japonci své zahrady považují za umělecká díla

Návštěvníci mohou dále na výstavě obdivovat staré japonské umění aranžování a úpravy květin, zvané ikebana i méně známou ošibanu, tedy obrazy složené ze sušených lisovaných květin.

Nedílnou součástí japonské kultury je skládání papíru „origami“, které Japonci převzali z Číny a značně je zdokonalili. Vidět zde můžete papírové kreace v nejrůznějších podobách zvířat i květin zapůjčených z České origami společnosti.

Papírové skládanky posloužily jako inspirace studentům Zahradnické fakulty MENDELU se sídlem v Lednici, kteří vytvořili papírové modely doplněné sušenými a umělými květinami s názvem „Florigami“. Tyto originální modely byly poprvé prezentovány na módní a květinové show v pražském Žofínském paláci na 71. ročníku reprezentačního zahradnického plesu.

Výstava, která potrvá od 1. dubna do 31. října 2013, je rovněž doplněna o tradiční japonská kimona a čajovou keramiku. Pro školní skupiny je připraven lektorský program s moderovanou prohlídkou včetně výtvarné dílničky.

japonská inspirace