Národní zemědělské muzeum - Valtice

Vinařství, zahradnictví, krajina

Když dýchne kouzlo Vánoc

03. 12. 2011 – 11. 12. 2011

Pokud přemýšlíte, kde letos s předstihem načerpat vánoční atmosféru a inspiraci, zajímavým místem může být pobočka Národního zemědělského muzea ve Valticích, tamní Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí. Po dva víkendy, 3. a 4.prosince a 10. a 11. prosince tohoto roku, vždy od 10 do 17 hod., zde bude probíhat výstava „Když dýchne kouzlo Vánoc“.

Návštěvníci uvidí historické vánoční ozdoby – perličkové i foukané, které se třpytily především na stromcích šlechtických a měšťanských rodin, ale také tradiční lidové ozdoby, jako například malované perníčky, ozdůbky ze slámy, šustí, sušeného ovoce a z dalších i méně tradičních přírodních materiálů. Výstava se zaměřuje také na současné trendy vánoční výzdoby, jež si nekladou hranic . A tak k zhlédnutí budou mj. i stromečky zdobené korálky a skleněnými ozdobami, vlněnou plstí, žaludy, látkami a spoustou jiných zajímavých materiálů. A protože vánoční svátky prožívají nejvíce děti, nezapomnělo pro ně muzeum připravit i malou vánoční dílnu, ve které si budou moci některou ozdobu vyrobit a odnést domů.

Výstavu doprovodí vzdělávací program pro děti základních škol a pro děti mateřských školek. Ty mohou výstavu, nejlépe po předchozí domluvě, navštívit ve všední dny od 5. do 20. prosince. Děti se dozví spoustu zajímavostí o historii vánočních svátků, ale také o tradicích a zvycích, které toto nejkrásnější období v roce provází. Opět nebude chybět výroba vánočních ozdob, tentokráte pod vedením lektora. Své výtvory děti vystaví v muzeu, nebo si je mohou ponechat, spolu se vzpomínkou na adventní čas strávený v Národním zemědělském muzeu ve Valticích.

Když dýchne kouzlo Vánoc