Národní zemědělské muzeum - Valtice

Vinařství, zahradnictví, krajina

Modrotisk

01. 04. 2012 – 31. 08. 2012

V rámci výstavy „Život ve stylu bio“ mohou návštěvníci v NZM Valtice rovněž zhlédnout krátkou výstavu o modrotisku – starobylé technice barvení látek za pomocí modrého barviva indiga.

Podoba modrotisku se utvářela po mnoho let a své kořeny má již ve druhém tisíciletí př.n.l. v Číně. Modré přírodní barvivo indigo získávané ze stonku tropické rostliny indigovníku(indigofera tinctoria), patřilo po staletí k nejvíce využívaným barvivům látek. Dodnes jsou výrobní postupy, především složení barvící indigové lázně i tiskařské hmoty tajemstvím, které se předává z generace na generaci barvířů. Období hlavního rozkvětu modrotiskového řemesla spadá do 19. století, kdy vznikala řada modrotiskových dílen. Modrotisk se používal nejen v odívání, ale i pro doplnění interiérů. Výrobky byly určeny pro praktické použití, zároveň však získaly také svou kulturní hodnotu. V současnosti v České republice jsou činné pouze dvě rodinné modrotiskové dílny, které navazují na více jak stoletou tradici svých předků. Je to dílna Jochových ve Strážnici a dílna Danzingerových v Olešnici na Moravě. Využívají nejenom ruční postupy, ale i původní ručně vyrobené raznice.

Na výstavě se návštěvníci seznámí s historií modrotisku a jeho vývoji na Moravě, jeho výrobních postupech a současné produkci. Zhlédnout zde rovněž mohou krátký dokument o výrobě modrotisku přímo z dílen pana Jocha a pana Danzingera, kteří získali od ministra kultury titul Nositel tradice lidových řemesel, udělovaný lidovým výrobcům od roku 2001. Výstavu rovněž doplňují modrotiskové vzory mapující vývoj modrotiskových motivů od 19. do 20. století i staré původní tiskařské raznice.  Pro děti je zde připravena malá výtvarná dílna.

modrotisk

„Barvy z přírody“ je název krátkodobé výstavy o přírodním barvení látek, která doplňuje výstavu o ekologickém zemědělství a bioproduktech „Život ve stylu bio“.

Lidstvo se barvením látek zabývá již několik tisíciletí. Teprve s přechodem k zemědělskému způsobu života se člověk naučil využívat rostliny i pro barvení tkanin a docházelo tak k postupnému rozšiřování a zdokonalování jednotlivých technik po celém světě. K barvení se nejprve využívala barviva rostlinného a živočišného původu, která se získávala z různých druhů dřev, listů, květů, plodů, stonků rostlin i z rozmanitý druhů hmyzu. Teprve v 19. století se přírodní barviva nahrazovala barvivy syntetickými.

Výstava prezentuje významné barvířské rostliny, které se běžně vyskytují na našem území a jaké barvy jimi můžeme docílit. Na ukázku jsou zde vystaveny výhradně přírodními materiály barvené rozmanité vzorky bavlnek, nití a česanců z vlny, které se využívají například pro předení nebo pro tvorbu plstěných výrobků. Výstava potrvá do 31.8.2012.

plsteny-obr