Národní zemědělské muzeum

s.p.o. Ministerstva zemědělství

Oživujeme

Národní zemědělské muzeum

V letech 2017 – 2019 čeká Národní zemědělské muzeum řada stavebních úprav a nových expozic.

Mnoha změnami projde nejen budova muzea na pražské Letné, ale i mimopražské pobočky – zejména Muzeum zemědělské techniky v Čáslavi a Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. Menší stavební úpravy proběhnou i v Muzeu českého venkova na zámku Kačina a v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada.

V roce 2019 otevře Národní zemědělské muzeum v Ostravě novou pobočku.

 

Národní zemědělské muzeum Praha

V lednu 2015 zahájilo Národní zemědělské muzeum dvouletý projekt „oživování“, po němž návštěvníky čekají rekonstruované prostory i nové expozice.

Cílem úprav je obnovení prostor v duchu původního konceptu navrženého architektem Milanem Babuškou. Veškeré úpravy proběhnou prakticky bez přerušení provozu.

 

Nově otevřené expozice (srpen 2017):

 • Expozice Voda v krajině (2017)
 • Objevovna (2017)
 • Živá zahrada na střešní terase s vyhlídkou na Prahu (2017)

 

Na co se můžete ještě těšit:

 • Expozice Gastronomie, jejíž součástí bude Dětská gastronomická herna (2017)
 • Expozice Zemědělství (2017)
 • Expozice Lesnictví (společně s Lesy ČR, 2017)

 

Co můžete nyní navštívit:

 

Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

V Čáslavi vznikne provozně nízkonákladový depozitář Národního zemědělského muzea s unikátní termokomorou, která ochrání dřevěné exponáty. Depozitář bude od roku 2019 sloužit pro celkem tři pobočky muzea – Prahu, Kačinu a Čáslav.

Muzeum zemědělské techniky bude v průběhu stavby otevřeno.

Projekt Provozně nízkonákladový depozitář Čáslav  je realizován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Více informací

 

Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Valtická pobočka Národního zemědělského muzea projde do roku 2019 rozsáhlou modernizací a vzniknou zde tři nové expozice. Investice ve výši 58 milionů korun bude hrazena převážně z programu IROP (cca 50 milionů), zbylých přibližně 8 milionů zaplatí zřizovatel muzea, Ministerstvo zemědělství ČR.

Projekt Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek NZM Valtice je realizován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Více informací

 

Na co se můžete těšit:

 • Národní expozice vinařství (2019)
 • Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu (2019)
 • Expozice Tajemný život v půdě (2019)
 • Nový výtah pro návštěvníky (2019)
 • Venkovní pavlač (2019)

Ostrava

V roce 2019 otevře muzeum v Dolní oblasti Vítkovice z evropských dotací novou expozici. Původní veronikárna vítkovických železáren a hala skladu žáruvzdorného materiálu, které těsně navazují na Důl Hlubina, se během tří let změní v depozitárně expoziční objekt Národního zemědělského muzea. Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozici Potravinářství zaměřenou nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Autorem architektonického řešení na revitalizaci obou hal včetně vestavby studijního depozitáře jsou Josef Pleskot a Milan Šraml. Obě haly, které do roku 1997 sloužily jako technické zázemí a později jako sklady, jsou v těsné blízkosti Velkého a Malého světa techniky, pavilon muzea tak bude součástí celého areálu Dolní oblast Vítkovice.

Na co se můžete těšit:

 • Interaktivní expozice Potravinářství (2019)
 • Otevřený depozitář sbírky historické zemědělské techniky (2019)

Projekt Depozitárně–expoziční objekt NZM v Ostravě je realizován v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Více informací

 

 

Znojmo – expozice Pivovarnictví

V květnu 2017 zpřístupnilo Národní zemědělské muzeum a město Znojmo pro návštěvníky novou expozici Pivovarnictví v prostorách bývalého pivovaru v Hradní ulici ve Znojmě.

Více informací