Národní zemědělské muzeum - Praha

Národní zemědělské muzeum

“recykLES” – příběhy lesních světů/Lektorský program

Návštěvníci prožijí cestu lesními světy, uprostřed za(s)taveného času se malým lesním rokem dostanou k jádru a základu všech lesů. A až v lesním orloji zazní zvuky lesních semínek, padajících z úrodné koruny bájného stromu, vypravíte se s vypravěči na hravou pouť do míst, kde tajemné síly vydávají své vlastní pokyny energii celého lesního světa, uchované v obalech plodů a semen lesních dřevin, v rytmu věčného koloběhu.

Umělecký spolek “mamapapa” otevřel 17. června 2016 pro veřejnost pokračování úspěšné série zážitkových výstav s lesní tématikou.

Přijďte zažít poutavé příběhy lesních světů, skryté pod obalem Národního zemědělského muzea, kde “recykLES” dostává nové renesanční tvary a podoby.

Expozice je přístupná pouze s vypravěčem – průvodcem v určenou hodinu (dle časového rozvrhu uvedeného na recepci). Součástí prohlídky expozice recykLES je také expozice Od věku sloužím člověku. Termín prohlídky si můžete objednat na: les@nzm.cz.

Příběhy expozice Rybářství vyprávíme malým i velkým/Lektorský program

Co je keser nebo nebesák? Co měl Krčín s čerty? Co skrývá dno rybníka a kdo žije ve vodě, nad vodou i kolem vody? To vše i mnoho dalšího vám prozradí hry, příběhy i zážitky v expozici Rybářství, kde se vás ujmou vypravěči z uměleckého sdružení “mamapapa”.

Oceněná expozice v soutěži Gloria musaealis vás překvapí svou pestrostí a interaktivitou. Odpovídá nejmodernějším trendům v oboru, jejím charakteristickým rysem je interaktivita s využitím audio-vizuální techniky, se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Další prvky expozice tvoří mimo jiné interaktivní model rybniční soustavy, diorama výlovu rybníka nebo CHKO Třeboňsko. Doplňují ji textové panely s různými tématy, např. „životopis“ kapra, „Praha rybářská“ či „Rybníky nejen pro ryby“ o dalších funkcích rybníků – například protipovodňové, ekologické a krajinářské.

Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva, představujeme ho i jako potravinový fenomén, ve spojení s rybníkářstvím jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.

Vydejte se na cestu za rybami, rybníky a rybníkáři s vypravěčem. Prohlídku s průvodcem si můžete objednat na e-mailové adrese: rybarstvi@nzm.cz.

Zavedeme vás do Laboratoře ticha/Lektorský program

Laboratoř ticha – nová audiovizuální instalace z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015, představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.

Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě. Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí. Vnořte se do ticha, obklopte se tichem a otevřete se nevšednímu zážitku.

Naučíme vás, jak se chovat v lese, jak se dívat na živé srdce Národního zemědělského muzea, které žije a roste svým vlastním lesním životem.

Jede traktor/Lektorský program

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak 20 typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Vystavené stroje pocházejí z podsbírky historické zemědělské techniky, jedné z typově nejucelenějších kolekcí svého druhu v Evropě, která je uložena a prezentována na naší pobočce NZM Čáslav.

Traktory upoutají svou různorodostí, ať už konstrukční či v užití. Návštěvníky mnohdy překvapí detailnější zajímavosti, například z jejich někdy trochu nebezpečnější obsluhy.

Lektorský program pro školy seznamuje s historií, vývojem a využitím traktoru jako neodmyslitelného pomocníka zemědělce. Každý si také může vyzkoušet, jaké je to sedět za volantem historického traktoru Zetor nebo si vyzkoušet herní traktorový simulátor (Farming Simulator).

Lektorské programy pro školy můžete objednat na: lektor@nzm.cz, tel. 220 308 329.