Termín konání: 10.12.2024 | 00:00 – 20.01.2025 | 23:59

Toužíte v tomto předvánočním shonu po troše klidu a odpočinku? Vypravte se spolu s pastýři, darovníky a třemi králi do Betléma za Marií, Josefem a narozeným Ježíškem. 

Ve dvou muzejních foyer najdete výběr z unikátní sbírky manželů Šenkapounových, která zahrnuje betlémy vyrobené rozličnými technikami (papír, dřevo, kůže, vlna, sklo, rozličné kovy...). Tyto betlémy pocházejí nejen z Čech, ale také z Německa, USA, Peru, Ekvádoru, Keni, Ugandy nebo Betléma. 

SBÍRKA BETLÉMŮ Marty a Pavla ŠENKAPOUNOVÝCH

„Nejvíce nás těší betlémy z různých končin světa, alespoň takto se dostáváme někam na výlet.“

Kolekci, kterou tvoří přes šest set papírových betlémů a více než tři sta betlémů z dalších materiálů, kompletují manželé Šenkapounovi desítky let.

Pavel Šenkapoun se nejprve věnoval modelařině, zejména plastikovému modelářství, z papíru sestavoval především modely budov a různých staveb. Od nich přešel postupně k papírovým betlémům, které se na našem trhu začaly ve velkém objevovat až po roce 1989. Sbírka papírových betlémů, kterou vytvořil, se ale postupem času začala rozrůstat i o betlémy z dalších materiálů a také z nejrůznějších zemí světa.

Dnes jejich sbírku tvoří betlémy vyšívané, háčkované, pletené, paličkované, šité, krajkové, drátované, vyrobené technikou quilling, z rybích šupin nebo tepané z mědi. Najdete zde i takové zajímavosti, jako je  betlém v makovici, kokosovém ořechu, vlašském ořechu, lískovém oříšku či mandli, v krabičce od zápalek nebo zápalky ozdobené betlémem.

V současné době již Šenkapounovi betlémy aktivně nenakupují, a to nejen z finančních, ale zejména z kapacitních důvodů, protože není v domě místnost, kterou by betlémy nezdobily. I tak však betlémů neustále přibývá, neboť Šenkapounům betlémy vozí příbuzní a známí.

Láskou Marty Šenkapounové jsou betlémy hlavně z přírodních materiálů, ať už je to šustí, sláma, sisal, sklo, abaka, dřevo, cín, měď, vosk, pedig, papír, textil, kůže, keramika, drát, korálky, mýdlo nebo sádra. Betlémy ve sbírce pocházejí nejen z Čech, Rakouska nebo Německa, ale třeba i z Peru nebo Ugandy. V rodinné sbírce jsou kromě vánočních betlémů také přívěsky, šperky, magnetky, přání, nebo třeba ozdobičky… vše samozřejmě ve tvaru nebo s motivy betlému.

Od roku 2010 jsou manželé Šenkapounovi členy Spolku českých betlémářů.

TRADICE STAVĚNÍ BETLÉMŮ

Údajně prvním autorem betléma coby znázornění narození Ježíše Krista byl František z Assisi (1182–1226) známý jako patron všech zvířat. Ten prý v jeskyni za městem sehrál s přáteli živý betlém, což se zalíbilo lidem a ti po jeho vzoru začali betlémy napodobovat. Do kostelů a chrámů se pak betlémy dostaly v podobě figurek.

První český betlém představili nejspíše jezuité v roce 1562 v kostele sv. Klimenta na Starém Městě. Stavění betlémů se velice rychle rozšířilo. Do tradice stavění jesliček v kostelích zasáhl císař Josef II., který označil chrámové betlémy za přežitek. Betlémy se tak přesunuly mezi lid a Josef II. se nechtěně stal zakladatelem českého lidového betlémářství.

České betlémy lze rozdělit do dvou skupin. Klasické „kostelní“ betlémy se svatou rodinou, anděly, pastýři, třemi králi a zvířaty a vedle nich tzv. lidové betlémy, které mají kromě vyjmenovaných figur zpravidla ještě plno dalších postav –  místních obyvatel, řemeslníků a především darovníků. Je v nich často zaznamenán život doby odpovídající vzniku betléma. Lidové betlémy mají různou podobu, od jesliček v oříšku přes skříňkové betlémy až po betlémy v životní velikosti. Bývají vyrobeny z nejrůznějších materiálů. Obdiv vzbuzují zejména čtyři největší a nejznámější české mechanické betlémy z Jilemnice, Třebechovic pod Orebem, Jindřichova Hradce a ze Sušice, které vznikly na přelomu 19. a 20. století.

Termín konání akce

10.12.2024 | 00:00 – 20.01.2025 | 23:59


1. 1. – 22. 12. Út–Ne 9:00–17:00
23. 12. Po 9:00–17:00
24. 12. – 25. 12.
26. 12. – 29. 12. Čt–Ne 9:00–17:00
30. 12. Po 9:00–17:00
31. 12. Út 9:00–13:00
1. 1.
2. 1. – 5. 1. Čt–Ne 9:00–17:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

dospělí 200 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. Zdarma
studenti 18–26 let 100 Kč
senioři od 65 let 100 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 800 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1400 Kč
zájmové skupiny nad 10 osob starších 18 let (cena za osobu) cena za osobu 100 Kč

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.


Fotoalbum

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.