Otevřená knihovna zámku Kačina

Na zámku Kačina se kromě odborné zemědělské knihovny nachází také vzácná rodová Chotkovská knihovna, která je prohlášená národní kulturní památkou. Patří k nejkrásnějším historickým knihovním prostorům na světě.


Díky projektu Otevřená knihovna si některé cenné svazky můžete prohlédnout online. Tím se rozšiřuje expoziční potenciál knihovny o prohlídku, kterou by návštěvník z technických a bezpečnostních důvodů nemohl uskutečnit. Lze tak listovat knihami z oboru architektura a umění, zahrady a zemědělství, myslivost a přírodní vědy, dějiny.

Chotkovská knihovna má v celé kompozici zámku čestné umístění, nachází se v levém (jižním) křídle budovy, a v době budování zámku se jednalo o jedinou stavbu v Čechách, která byla již od počátku zamýšlena jako knihovna.

Základ knihovny vytvořil Jan Karel Chotek (1704–1787) na zámku v Nových Dvorech. Když se Chotkové roku 1823 stěhovali na Kačinu, knihovnu vzali samozřejmě s sebou. Většinu chotkovského knižního fondu později opatřil budovatel zámku hrabě Jan Rudolf Chotek, který zastával různé významné politické i kulturní funkce – byl ministrem, nejvyšším purkrabím Českého království, prezidentem českého gubernia i prezidentem Královské české společnosti nauk. Jeho zájmy byly mnohostranné, měl značné encyklopedické vzdělání a vážil si praktických nauk stejně jako vědy, hudby a divadla.

Spisy, jež Jan Rudolf Chotek opatřil do své knihovny, se staly jádrem jejího knižního fondu, jak je patrné ze zachovaného autorského lístkového katalogu a také ze supralibros a z exlibris, jimiž dal opatřit většinou kožené, bohatě zlacené vazby knih. Exlibris, jejichž tvůrcem je drážďanský rytec J. J. Boehm, pocházejí z konce 18. století a najdeme na nich nápis „Graeflich Chotekische Bibliothek“ a vepsanou signaturu. Supralibros, pocházející z let 1787–1850, byla oceněna na výstavě knižních vazeb v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze v roce 1903. V knihovně jsou zachovány mědirytecké plotny exlibris a štočky supralibros.

V Chotkovské knihovně je uložena např. Encyklopedie Georgica curiosa aucta, třídílná encyklopedie zemědělství a hospodaření ze 17. století.

Více na Otevřená knihovna.


Fotoalbum

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.