Zhruba třetinu kolekce obrazů Vavra Šrobára tvoří díla starých mistrů. Jde o velice různorodý soubor obrazů 16. až 18. století, ve kterém převažují především malby z oblasti jižního a severního Nizozemí. Naopak díla italská či německá jsou zde zastoupena jen malým dílem.
Obrazy starých mistrů vyžadují vždy více badatelské i restaurátorské péče. Vzhledem k tomu, že jde často o díla nesignovaná, bývá určení autora, jeho okruhu či rozpoznání dobových či dokonce pozdějších kopií značně složité a vyžaduje velké umělecko-historické znalosti.
Nové badatelské průzkumy několika obrazů zřetelně ukázaly nutnost revize starých atribucí. Pro možnost objektivního posouzení bylo několik děl, resp. dokumentace k nim, postoupena nizozemskému institutu pro dějiny umění (RKD – Nederland Instituut voor Kunstgeschiedenis, Den Haag). Moderní komparativní přístupy opírající se o velké množství srovnávacího materiálu však staré atribuce vesměs nepotvrdily.
Výběr děl starých mistrů prezentovaných na této výstavě je nutné vnímat jako prvou upoutávku na existenci Šrobárovy sbírky. Proto jsou zde obrazy vystaveny v různých stavech a zcela záměrně i ve stavech před restaurováním. Zpřístupnění těchto obrazů široké veřejnosti totiž může výrazně pomoci k dosažení dlouhodobého cíle – komplexního zpracování tohoto souboru.