Krajskou zahrádkářskou výstavu připravuje 6 územních rad ČZS z MSK. Na výstavě uvidíte nejen krásné výpěstky zahrádkářů, ale budete moci navštívit odbornou pěstitelskou poradnu, mykologickou poradnu, řadu zajímavých přednášek, soutěžit o nejhezčí jablko a o nejkrásnější zahrádkářskou expozici. Nebude chybět ani prodej zahrádkářských přebytků, rostlin kaktusů, moštů, košíkářského zboží, koláčů, občerstvení a ostatního zboží. 

Program

Vstupné na výstavu je 50 Kč, děti do 15 let zdarma.

Přednášky

23. 9., 15:00 – Staré a krajové odrůdy jabloní Ostravska, Ing. Tony Skřipčák

Česká republika patří k čelním světovým šlechtitelům nových odrůd jabloní. S průnikem těchto odrůd na trh však dochází k postupnému mizení odrůd starých, které zde byly pěstovány i několik staletí. To vede mnohé nadšence k popularizaci návratu těchto artefaktů minulosti. Mezi zahrádkáři tak dochází k vášnivým diskusím mezi jejich zastánci, kteří tvrdí, že jejich záchrana má obrovský smysl, a jejich odpůrci, kteří tvrdí, že se jedná o zachovávání něčeho, co bylo již dávno překonáno.

Jaké přínosy tyto staré a krajové odrůdy mají? Pro jaké podmínky a systém pěstování se hodí? Jak mohou pomoct našemu modernímu ovocnářství, ale také naší kulturní zemědělské krajině? Na to vše odpoví přednáška Ing. Bc. Tonyho Skřipčáka, absolventa Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který se zabývá mapováním a záchranou starých a krajových odrůd na Ostravsku. Součástí přednášky bude také degustace jablek ze stromů starých a krajových odrůd, během které budete moct zhodnotit chuťovou rozmanitost ovoce, které rostlo v zahradách našich babiček a dědečků.

23. 9., 16:00 – Současný sortiment odrůd ovocných druhů pro zahrádkáře, Miroslav Přasličák

V rámci přednášky se posluchači seznámí s novějšími odrůdami jabloní, hrušní, slivoní, třešní a ostatními ovocnými druhy pěstovanými na českých zahrádkách. Zaměříme se na odolnější odrůdy vůči nemocem nebo odrůdy s výbornými chuťovými vlastnostmi. Pohovoříme o nejnovějších výsledcích českého i zahraničního šlechtění. Probereme problematiku sloupcových jabloní, klady a zápory pěstovaných odrůd. Vše bude doplněno fotografiemi z archivu Miroslava Přasličáka. Na závěr bude následovat ochutnávka některých podzimních odrůd jabloní.

24. 9., 10:00 – Ovoce a zelenina ve zdraví člověka, MVDr. Kubesa Stanislav

Na přednášce se dovíte, že ovoce a zelenina jsou důležitou a nezastupitelnou složkou našeho jídelníčku. Zejména pro svou zásadotvornost a dietetické účinky je nezbytný jejich pravidelný příjem. Jsou zdrojem regulačních látek při trávení, jako jsou enzymy, organické kyseliny, pektiny, stravitelná buničina, vláknina – balastní látky, vitamíny, minerální a stopové prvky. Jsou také zdrojem ochranných látek – antioxydantů a flavonoidů a dalších látek působících preventivně v boji proti civilizačním chorobám.

24. 9., 11:00 – Pěstování cibulovin na zahrádce, Vladislav Samek

Do skupiny cibulovin pěstovaných na zahrádce zařazujeme nejen cibulnaté rostliny, ale rovněž všechny hlíznaté květiny. Tyto květiny původně pocházejí z různých kontinentů a ne všechny se přizpůsobily na zdejší klimatické podmínky. Proto některé z nich musíme na zimu sklízet do sklepa, aby nebyly poškozeny mrazem. Rovněž velká část cibulovin kvete uprostřed zimy, kdy na zahrádce vládne zima. V této přednášce se budeme věnovat květinám, které jsou jednoduché na pěstování, jsou použitelné do vazby kytic, nebo na záhonu jsou velice dekorativní. Přednáška bude doplněna barevnou fotodokumentací a ukázkami některých cibulovin. Posluchači se rovněž doví, jak prezentované rostliny získat.

Mezinárodní soutěže dětí v zahradnických dovednostech

Soutěž se skládala ze tří částí:

odborné znalosti – prokázali v testech
poznávací části – určení a pojmenování rostlin
aranžmá květin – vypichovaná miska

8.45–9.00 prezence soutěžících

9.00–9.15 zahájení, seznámení s organizací soutěže

9.15–12.30 soutěž zručnosti v podzimním aranžmá ze živých rostlin, vědomostní soutěž – testy, poznávačka (doprovod-volno prohlídka muzea a výstavy Život na zahradě)

12.30–14.00 občerstvení, prohlídka muzea a výstavy, odborná přednáška - pro (soutěžící děti + doprovod)

14.00  vyhodnocení soutěže

14.30  závěr – ukončení akce

 

Mezinárodní soutěž dětí je financována z rozpočtu MSK.

 

Život na zahradě, NZM Ostrava

Pondělí 10:00–18:00
Úterý 10:00–18:00
Středa 10:00–18:00
Čtvrtek 10:00–18:00
Pátek 10:00–18:00
Sobota 10:00–18:00
Neděle 10:00–18:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.