program Kultura a tradice to nám chutná nejvíce – Moravskoslezský jarmark

 

Moravskoslezský jarmark – podrobný program

Keramická dílna, Zdeňka Orlíková:

Originální točená keramika Zdeňky Orlíkové z Jezdkovic zahrnuje několik druhů nádob, hrnečky různých rozměrů, mísy a misky, džbány, aromalampy, svícny, nádoby na domácí kvašení, čajové nádobí, dekorativní objekty, ptačí krmítka a pítka, zahradní keramiku a další. Jako materiál používá kameninu i pórovinu. Většina výrobků je glazovaná uvnitř, ale zvenku je přírodní, bez glazury, jen s nepatrnou povrchovou úpravou. Nádobí z póroviny glazuje kompletně. Dává přednost přírodní keramice bez barev, používá jen hrnčířskou hnědou glazuru a barevně provádí jemné dekory, především přírodní motivy. Výrobky mají patřičné kompletní atesty pro výrobky určené pro styk s potravinami. V průběhu akce bude komentovaná ukázka práce na hrnčířském kruhu. Návštěvníci si následně mohou vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. Paní keramička bude zájemcům pomáhat s rukodělnou technikou.

 

Moonchocolate:

Malá rodinná firma Moonment vyrábí čokoládu tak, jak se vyrábět má, tedy metodou „bean-to-bar“ – od bobu až po tabulku. Znamená to, že kakaové boby nejprve sami upraží a teprve potom dále zpracovávají. Lahodnou čokoládu vyrábějí pouze ze základních surovin, nepoužívají žádné čokoládové polotovary, hmoty, dochucovadla, konzervanty či stabilizátory. Každá z řad chutná jinak, protože pro každý druhou zpracovávají boby pouze z jedné pěstitelské oblasti. Tabulkové čokolády vyrábějí ve variantách hořká, mléčná a bílá, bez náplní, limitované edice jsou ochucené kořením – himalájskou solí, pepřem, chilli – nebo ořechy, kokosem či lyofilizovanými malinami. Během celé akce proběhne řízená degustace čokolád. Návštěvníci tak mohou ochutnat čokolády různých příchutí a během vychutnávání sladkého pokušení si vyslechnout přednášky o čokoládě a historii jejího používání.

 

Vřes Café:

Sen muže o pražírně kávy a sen ženy o kavárně s pražírnou kávy se stal skutečností. Malá rodinná pražírna Vřes Caffé z Vřesiny u Hlučína je toho dokonalým příkladem. S pečlivou starostlivostí zpracovávají kávová zrna a připravují pro své zákazníky tu nejlahodnější kávu. Nabízejí kávu čerstvě praženou zrnkovou, čerstvě praženou mletou v baleních 100 g, 250 g, 500 g a 1000 g. Svým kávám dávají názvy odkazující na italské milovníky tohoto povzbuzujícího voňavého nápoje, např. Caprice, Alleta, Bambina, Donella, Elettra, Flavio a další. Vřes Café nabídne návštěvníkům interaktivní degustaci kávy s komentářem. Samozřejmě nebude chybět možnost vyzkoušet si pražení a něco se dozvědět o kávě samotné a různých způsobech pražení a chutích.

 

Vitráže, Eva Vránová:

Eva Vránová začínala svou uměleckou dráhu malbou, ale jejím velkým snem byla tvorba vitráží. A kdo chce jít za svým snem, cestu si vždy najde. Proto začínající výtvarnice absolvovala několik kurzů, roky trpělivě zkoušela práci s různými druhy skla a nedbala pořezaných prstů. Od prvních neumětelských pokusů v roce 2001 uplynulo již spoustu času. Dnes pod jejíma rukama vznikají především krásní andělé různých velikostí, ale také ptáci, stromy, krajiny či abstraktní motivy dle vlastní fantazie. Paní Vránová návštěvníkům zprostředkuje výrobu drobného vitrážového předmětu. Odvážlivci, kteří se nebojí skla, si mohou v průběhu dne vyzkoušet si vyrobit drobný vitrážový předmět.

 

Černé drátování, Magda Tesaříková Maislová:

Umění v různých podobách bylo Magdě Tesaříkové Maislové blízké odmalička ať už šlo o poezii nebo malování. Své umělecké a řemeslné dovednosti rozšířila v roce 2008 také o tradiční černé drátování. Kromě rustikálních oplétaných hrnků, květináčů a sádláků vyrábí také užitné předměty pro domácnost – mísy, drátované i s keramickým dnem, ošatky, šperkovnice, háčky, koše a dekorace. Obzvláště si cení spolupráce s keramičkou Zdeňkou Orlíkovou. Díky její charakteristické keramice se stávají Magdiny drátované mísy s keramickým dnem nezaměnitelné. Kromě samotného drátování pořádá také akreditované výukové kurzy, na nichž si účastníci mohou osvojit základy tohoto tradičního lidového řemesla. Zájemci o tento obor se mohou zúčastnit workshopu s možností vyzkoušet si vyrobit drobný drátovaný výrobek.

 

Muzeum břidlice:

V geologických mapách se Nízký Jeseník a Oderské vrchy objevují jako šedivá plocha. Ve skutečnosti se jedná o krajinu barevnou, malebnou a rozmanitou. Tvoří ji oblé zelené pastviny, hluboká údolí se starými řekami a potoky, výběžky lesů a osamělých skupin stromů skrývající staré lomy a doly. Zeleň střídají šedivě stříbřité haldy břidlic a výběžky skal. V dolinách i na kopcích se lesknou hladiny jezírek zatopených lomů, mnohdy s průzračnou vodou, jindy zarostlé řasou, ukrývající nesčetné druhy vodních živočichů. Krása a zvláštnost pozorovatelná v každém pohledu je často dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Jednou z největších zvláštností Nízkého Jeseníku je tajemství země. Hlubinné břidlicové doly – dílo člověka, které vznikalo po dobu několika staletí. Toť krátká charakteristika geoparku Krajina břidlice. Návštěvníci budou mít možnost si vystříhat z břidlice srdíčko nebo jiný tvar. Nebude chybět ochutnávka historické hornické svačinky, přiblížení historie dobývání pokrývačské břidlice v Nízkém Jeseníku.

 

Jitka Weissová:

Jitku Weissovou přivedla k šití rodinná tradice. První oblečení začala šít pro sebe, později i pro své děti. Po narození toho nejmladšího se soustředila na dětský sortiment, ve kterém najdete polštářky ve tvaru zvířátek, ložní prádlo, kapsáře nebo zvířátka. Ve výběru najdete medvídky, koníky, kočky, zajíce, lišky i pejsky nebo panenky. Všechny postavičky jsou ušity z bavlněných pláten a plněny antialergickým dutým vláknem. Specialitou jsou nahřívací polštářky plněné třešňovými peckami. Ke kolekci zvířátek šije i ostatní výrobky pro děti: ložní povlečení, deky, polštáře, závěsné kapsáře a tím vytváří krásné ucelené kolekce. Šije také na přání zákazníka. Paní Weissová nabídne návštěvníkům ukázku šití drobných látkových předmětů - srdíčko, kočička, pejsek. Návštěvníci si mohou pod odborným dohledem vyzkoušet výšivku.

Otické zelí:

Obec Otice je proslulá svým kysaným zelím. Kroniky uvádějí, že se v obci pěstuje již od roku 1886. Akciová společnost ZP Otice v této tradici úspěšně pokračuje a je v současnosti jedním z největších výrobců kysaného zelí v České republice. Ze speciálně vyšlechtěných odrůd hlávkového zelí, červeného i bílého, se osvědčeným pracovním postupem vyrábí Otické kysané zelí. Jednotlivé hlávky se očistí, zbaví košťálů a krouhají se. Dle originální receptury se poté přimíchá sůl, kmín a hořčičné semínko. Výslednou krouhanku v kádích rovnoměrně rozmisťují a sešlapávají ženy v bílých holinkách. Po důkladném ušlapání se nechává zelí v kádích zrát a v konečné fázi se plní do různě velkých balení. K oslavě zelí organizuje obec Otice ve spolupráci se ZP Otice, a. s. a dalšími spolupořadateli od roku 2011 Otické zelné slavnosti. V rámci jarmarku proběhne ukázka zpracování zelí, krouhání, šlapání a ochutnávka. Návštěvníci budou po celou dobu konání akce seznámeni s tradicí a historií pěstování a zpracování zelí v opavském regionu.

 

Rodinná firma Mitura přikrývky navázala na tradiční výrobu vlněných přikrývek na Čeladné a tomuto řemeslu se věnuje již od roku 1991 V dílně, kde se vlněné přikrývky vyrábí, se šily přikrývky již před sto lety. Tehdy se však využívala vata, která je dnes vyměněna za ovčí vlnu Manželé Miturovi vystudovali střední textilní školu, proto je při výběru kvalitního materiálu nic nezaskočí. Za 30 let svého působení vytvořili kvalitní výrobky, které jsou vhodné na všechny roční období. Jakožto rodinná firma, předávají manželé Miturovi zkušenosti své dceři, která se podílí na chodu této manufaktury.

 

Edita Zdražil Golová z Měrkovic měla díky své babičce k bylinkám odjakživa blízko. Jako malé děvče chodila sbírat řebříček a další rostliny pro domácí hospodářství. Během nekonečných toulek si přírodu natolik zamilovala, že se jí stala celoživotním. Ve volných chvílích vyráběla nejrůznější masti z léčivých bylin a kořenů, proto se zhruba před 6 lety rozhodla založit značku Byliny Beskyd, pod kterou vyrábí a prodává přírodní tělovou , pleťovou kosmetiku a bylinné tinktury. Přestože si výrobky získaly oblibu po celé republice, nadšená bylinkářka nechce zůstat jen u nich. V souladu se svou životní filozofií se chystá založit permakulturní zahradu, která by jí posloužila jako útočiště při environmentální výchově dětí.

 

„Ani chlup nazmar!“, to je motto, kterým se řídí přadlenka Viera Kranz z Jadoli. S manželem a třemi dětmi – Jakubem, Dorotkou a Lindou, z jejichž jmen se název JaDoLi skládá – se na malé farmě uprostřed Beskyd snaží žít soběstačně, minimalisticky a tzv. zero waste . Zatímco manžel farmaří, paní Viera ručně zpracovává vlnu z vlastních i v okolí žijících oveček. Vlnu považuje za nedoceněný materiál, je totiž samočistící, antibakteriální a antimykotická, hřejivá i chladivá, a nezanechává žádný odpad. Kromě ovčí vlny zpracovává také srst psů, koček, koní, nebo angorského králíka, jehož „vlna“ je prý ze všech nejjemnější. Vedle toho pořádá různé workshopy a kurzy, kde svůj um předává dalším nadšencům.

Řezbář a loutkář Jiří Polášek z Vyšních Lhot prožil své dětství v malebném prostředí Slezských Beskyd, kde obklopen přírodou a místními tradicemi už jako malý kluk přičichl k práci se dřevem. Řezbařina se stala jeho celoživotní zálibou, která před pár lety vyústila v založení vlastní autorské dílny BeskydCraft. Pan Polášek si zakládá na poctivé ruční práci, kvalitních přírodních materiálech a trvalé udržitelnosti. Inspiraci čerpá z tradiční beskydské lidové tvorby. Věnuje se převážně výrobě loutek a betlémů, na zakázku si však můžete nechat zhotovit také řadu dalších originálních dřevěných výrobků.

Pivo z Rožnovské pivní lázně patří k nejlepším v republice. Tekutý chléb se zde totiž vaří již od roku 1712. Za tu dobu pivovar prošel rukama zámožných majitelů z rodu Kinských, Žerotínů, Furstengergů, Popperů, Guttmannů či Rothschildů. Na začátku 20. století jej pak hraběnka Anna Camel von Hardegger koupila a darovala svému muži, uznávanému sládkovi Albertovi Málkovi ze Želetavy. Pivovar vzkvétal až do roku 1948, kdy byl znárodněn a po desetiletí sloužil jako sklad. Nový život mu v roce 2009, i díky evropským dotacím, vdechnul prapravnuk Málkových a jeho společník. Vedle pivovaru a hospůdky najdete v areálu také hotel, oblíbené pivní lázně a Málkovu čokoládovnu.

Gabriela Žitníková není jen tak obyčejná pastýřka. Zasloužila se o obrodu chovu původního plemene ovcí Valášek a je také protagonistkou sociálního zemědělství. Paní Gabriela dává příležitost nejen ovečkám, které se v průběhu času staly neužitkové, ale stala se také pastýřkou těch lidských, které již systém nepotřeboval. Její životní filozofie tvrdí, že handicapovaní lidé přišli naši společnost uzdravit. Pokud si tento kousek ráje chcete prohlédnout na vlastní oči, zavítejte do Valašská ovce z Bludičky a Dílna U Beránka!

 

Keramika – hrnčířský kruh:

Ivona Davidová – Jablunkovská keramika

Užitkové keramické výrobky volně točené z ruky na hrnčířském kruhu. Motivy jsou inspirovány zdejší přírodou a tradicemi slezských horalů.

 

Drátkování:

Róbert Hozák – Užitkové výrobky z drátu

Pán Róbert Hozák je pokračovateľom štvrtej generácie drotárskeho remesla v rodine Hozákovcov. Drotárstvo má na Kysuciach dlhoročnú tradíciu. Vyznačuje sa unikátnou technológiou založenou na ručnom tvarovaní, viazaní a spletaní kovových vláken bez zvárania či spájkovania.

Pán Hozák sa drotárstvu venuje od roku 1994 a jeho výrobky sa dostali takmer do celého sveta. K sortimentu jeho výrobkov patria tradičné úžitkovo-dekoratívne predmety (najmä misky a košíky), drôtená bižutéria a zhotovuje aj figurálne plastiky. Sú vyrobené z čierneho a pozinkovaného drôtu a následne povrchovo upravené. Drôtom opletá aj výrobky z keramiky. Jeho štýl práce sa vyznačuje jednoduchosťou tvarov, čistotou linií a striedmym využitím ozbodných prvkov. Inšpiruje sa predovšetkým motívmi z přírody.

(SK)

 

Obrábění dřeva

Bc. Petr Pavlíček – Dřevěné výrobky zpod Gírové

Vyrábím, opravuji a restauruji truhlářské výrobky jako okna, dveře, stavebně-truhlářské konstrukce, překládané stropy, obklady, schodiště, zábradlí, ploty, stoly, lavice, židle, postele a jiný nábytek, doplňky do domácnosti jako věšáky, poličky, kříže apod. Dále misky, podnosy, žlaby, vařečky, lopatky, násady k nářadí, kosiska na míru, apod., za použití postupů tradiční ruční truhlařiny a uměleckořemeslného zpracování dřeva.

Výrobky povrchově upravuji přírodními oleji, olejovými laky a barvami olejovými, kazeinovými, volskou krví vlastní výroby dle vlastních nebo historických receptur. Jako lepidla využívám dle použití klasický kostní a kožní klíh, kazeinový klíh nebo volskou krev.

 

Tradiční vyšívka, výroba bižuterie s prvky křížkové výšivky

Weronika Łacek - Istebňanské křížkové vyšívání

Výšivky k regionálnímu kroji. Bižuterie s prvky křížkové výšivky, užitkové předměty zdobené výšivkou - ubrusy, polštáře atd. Vyšívám části tradičního kroje beskydských horalů - ženských kabotků, mužských košil a také šátků (chusty). Rozhodla jsem se také využít tradiční křížkové vyšívání, které se vyskytuje pouze na krojích a ubrusech, k výrobě bižutérie a užitkových výrobků. Začínala jsem od vyšívaných náramků, pak začaly také vznikat přívěsky k telefonům, ke klíčům, náušnice, apod.

V současné době se zabývám hlavně výrobou bižuterie. Část vzorů jsem získala od jiných žen, které se zabývají tradičním křížkovým vyšíváním. Hodně vzorů jsem také získala ze starých krojů, některé jsem navrhla sama.

(PL)

 

Výroba z proutí a vosku

Ján Valčucha - Vrbové košíky, brezové metly, voskové sviečky, drevené hračky

Košíky vyrobené z vŕbového prútia, metly vyrobené z brezy s orechovou rukoväťou, sviečky odlievané do foriem z prírodného včelieho vosku, jednoduché drevené hračky. Všetky výrobky sú čisto ručné práce, materiál je z regiónu.

Materiál: prútie vŕby, konáre brezy, drevo, včelí vosk, bavlnený knôt a drôt.

Som nepočujúci a nehovoriaci i napriek tomu sa zaujímam o viaceré veci okolo seba. V minulosti som vyšíval, bicykloval a rybárčil, tato činnosť ma však nenapĺňala. Na podnet mojej matky a košikára pána Śuleka z Olešnej som sa začal učiť pliesť košíky z nelúpaného prútia, neskôr aj z lúpaného. Popri tom som sa naučil pliesť brezové metly, ktoré sa vždy na chalupe využívali na zametanie dvora, pivníc, stodoly, alebo maštale a nachádzajú uplatnenie aj v súčasnosti V čase, kedy nepletiem košíky (keď nie je vhodné prútie) vyrábam rôzne druhy drevených hračiek, krížikov a sviečky z včelieho vosku. Táto práca ma baví a využívam iba prírodné materiály, ktoré sa nachádzajú v mojom blízkom okolí. Mám chránenú dielňu.

(SK)

Pondělí 10:00–18:00
Úterý 10:00–18:00
Středa 10:00–18:00
Čtvrtek 10:00–18:00
Pátek 10:00–18:00
Sobota 10:00–18:00
Neděle 10:00–18:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.