Jak se staví vorová tabule? Jak se dřív plavilo dřevo po řece? A jaká je historie vodních děl na Vltavě?
Již šestý ročník Vorařského dne přivítá všechny, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti o dnes již zaniklém řemesle, které bylo v roce 2022 zapsáno na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). Toto sezónní a velmi důležité řemeslo bylo vždy propojeno s lesnictvím – jednalo se o levný a ekologický způsob dopravy dlouhého dřeva plavením po řekách.
Od 10. do 15. hodiny budou na programu ukázky plaveckého řemesla a stavba modelu vorové tabule, který se stane následně součástí zážitkového areálu na nádvoří zámku. Zájemci si budou moci poslechnout zajímavé přednášky – Útržky z archivů o vltavské plavbě z Karlem Skalickým nebo o Historii vývoje Vltavské kaskády s Martinem Horským. Do historie řeky nahlédne projekce fotografií o staré Vltavě a vodních dílech s Vojtěchem Pavelčíkem.
Děti si budou moci postavit svůj malý vor nebo vyrobit placku s plavcem. A všechny čeká komentovaná prohlídka výstavy Vltava – pocta řece a lidem od vody. Připravena je také projekce krátkých historických filmů nebo výstava předmětů spojených s plaveckým řemeslem ze Sbírky NZM. K poslechu zahraje kapela Kůrovci a k zakousnutí připraví a tradiční plavecké pochutiny naservírují v dobových kostýmech hasiči SDH Purkarec.
Za akční vstupné si všichni příchozí budou moci prohlédnout i další nové výstavy, které byly otevřeny v srpnu – v Rybářské chodbě významného ilustrátora přírody Františka Severy a také dvě myslivecké výstavy.
Vorařský den připravuje NZM Ohrada ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci.
Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného, partnery akce jsou Lesy ČR a město Hluboká nad Vltavou.