Nejcennějším exponátem expozice je úl zdobený reliéfem Narození Páně, který byl pravděpodobně určen pro dvě včelstva. Reliéf představující narození Páně má tři pásy, v horním je anděl, ve středním sv. Josef a Panna Maria s Jezulátkem ve chlévě a ve spodním Tři králové. Je to dílo neznámého lidového řezbáře cca z 18. stol.

Že lidová tvořivost kvetla i před sto lety, dokládá další dřevěný úl, který byl pravděpodobně vyroben, tedy předělán, z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky. Socha pochází z 18. století, na úl byla upravena někdy počátkem století dvacátého.

V expozici jsou k vidění i pomůcky včelařů, raritou je demonstrační pomůcka Františka Hrušky, na níž v roce 1865 předvedl princip svého vynálezu – medometu – na mezinárodním sjezdu včelařů v Brně.

Součástí expozice je i venkovní instalace pravděpodobně nejstaršího úlu. Jedná se o tzv. desaterák, který nese název podle počtu včelstev, pro která byl úl pořízen. Na úlu se nachází vročení 1673 a původní nápis „JESUS MARIA“ – každé písmeno nápisu označovalo jedno včelstvo. Úl hrál symbolickou roli, neboť se nacházel v zahradách fulneckého kláštera a vázalo se k němu místní podání, že v úlu včelařil J. A. Komenský.

První část expozice je věnována zejména včelím obydlím – úlům, druhá nabízí včelín, jehož součástí je i pracovna včelaře. Včelíny, dřevěné či zděné stavby pro několik včelstev, umožňují chránit úly před nepřízní počasí. Zároveň zde včelař může pracovat se včelstvem i v horším počasí. Některé typy včelínů jsou také pojízdné, včelaři tak mohou přejíždět se včelínem tam, kde je snůška bohatá.

Expozice nezapomíná na dětského návštěvníka, který si interaktivní formou prohloubí znalosti z včelího světa. Pro děti tak je kromě dětského koutku k dispozici dřevěná hra ve tvaru včelího plástu. Včelí buňky obsahují obrázky se včelí tematikou a úkolem dětí je jednotlivé buňky zavíčkovat správně tak, aby text na víku odpovídal konkrétnímu obrázku.

Součástí expozice je i venkovní instalace čmelína, kde můžete nahlédnout pod pokličku života příbuzných včel – čmeláků.

 

Expozice je přístupná v rámci 1. prohlídkové trasy.

vstupnéotevírací doba

 

Otevírací doba

30. 11. – 22. 12. So, Ne 10:00–16:00
26. 12. – 31. 12. Po–Ne 10:00–16:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné

dospělí 180 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. 100 Kč
studenti 18–26 let 150 Kč
senioři od 65 let 150 Kč

Vstupenky lze zakoupit online:
 

Děti do 6 let zdarma.

8. 12. 2024 - vstupenky na prohlídky lze zakoupit pouze se vstupenkou na Advent na Kačině  ZDE.

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.