Myslivost je v současné době chápána spíše jako životní filozofie. Jde však i o uchovávání zvyků a tradic, spojených s chovem a lovem zvěře. V roce 2012 byla česká myslivost zapsána do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.
Expozice našeho muzea představuje myslivost v různých historických érách až po současnost. Můžete mapovat její vliv na kulturu a běžný život člověka a v neposlední řadě i na umění jak výtvarné, tak hudební.
Vpravdě historickou barokní kulisu tvoří tzv. „Hodovní sál“ s nástropními freskami s motivy z řecké mytologie, parohový nábytek s loveckými reliéfy, koberec z úlovků 48 lišek a kolekce nejsilnějších jeleních trofejí ze schwarzenberských panství. Výraznou výzdobu tvoří kopie původních obrazů štvanic od Georga Hamiltona, které jsou zasazeny v původních barokních rámech. Cenná je také expozice loveckých zbraní, představující kvalitní práce českých i zahraničních puškařů.
Další expoziční sály jsou věnovány naší původní srstnaté zvěři, včetně tzv. posledních úlovků, lesní, vodní a polní původní pernaté zvěři a introdukované zvěři. Vše doplňuje přehled loveckých technik a chovatelských zařízení.
V kynologické části jsou unikátem preparáty loveckých psů, kteří tvořili část ohradské smečky v 19. století, doplněné kolekcí modelů různých loveckých plemen psů od akademického sochaře Františka Proseckého.