Světově významná sbírka paroží jelenovitých a souroží turovitých z celého světa je dílem prof. dr. Vilém Sallače (1852–1927), profesora přírodních věd na první české lesnické škole v Bělé pod Bezdězem. Kolekci shromáždil za účelem studia zákonitostí architektury paroží jelenovitých, do své sbírky však zahrnul i řadu druhů turovitých. Postupně získal paroží téměř všech v té době známých druhů jelenovitých. Veřejnosti sbírku poprvé představil roku 1910 na mezinárodní výstavě ve Vídni, kde vyvolala mimořádný ohlas.
K nejvzácnějším exponátům patří paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben, či lebka zubra kavkazského, dalšího již vyhubeného druhu. Cenná jsou též paroží ve sbírkách málo zastoupených druhů (jihoameričtí jelenci, mazamové či huemulové, středoasijský jelen šu). K roku 2023 sbírka obsahuje 414 lebek a paroží jelenovitých a 88 lebek a souroží turovitých.
Ve stálé expozici našeho muzea můžete vidět celkem 78 kusů paroží a souroží; 69 kusů paroží patřící 45 druhům a poddruhům jelenovitých a devět souroží devíti druhů turovitých. Vystavené exponáty doplňují tabule s barevnými fotografiemi živých zvířat, jejich popisem a mapkami výskytu. Nová expozice byla dokončena v roce 2013, projekt byl podpořen podnikem Lesy České republiky, s. p.