Pohled ze střechy Národního zemědělského muzea aspiruje na jeden z nejkrásnějších a nejatraktivnějších v celém hlavním městě, protože z ní lze dohlédnout na všechna významná místa historie i současnosti Prahy najednou.

Výhled na město navíc evokuje řadu otázek. Jak by vypadal život ve městě bez zemědělství? Předpokládá se, že do roku 2030 bude téměř 60 % světové populace žít ve městech. Přemístí se sem i zemědělství? Bude vertikální farma efektivnější než zemědělské pole? Přestaneme si spojovat zemědělství s venkovem?

Zemědělské plodiny na střeše muzea

Ukázkové políčko i program pro školy. 

Aktuálně jsme pro návštěvníky muzea na střeše připravili živé ukázky zemědělských plodin. Najdete tu pohanku, proso, mák, len či konopí, k vidění jsou také různé druhy obilnin – pšenice, dvouzrnka, oves či ječmen. Plodiny se obměňují podle ročního období, políčko se proměňuje v čase.

Zajímavosti o jednotlivých plodinách najdete zde. 

Ukázky jsou zlomkem široké škály rostlin, které lidé pěstují nebo dříve pěstovali pro svou obživu, jako krmivo pro hospodářská zvířata či jako průmyslovou surovinu. Většina vysetých plodin je vhodná pro pěstování v klimatických podmínkách České republiky, některé, jako například sója, se pěstují v zemích našich sousedů.

Odborným partnerem projektu „Zemědělské plodiny na střeše muzea“ je Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. Děkujeme jeho výzkumníkům za odborné konzultace, výběr a poskytnutí vhodných osiv i dohled nad prosperitou pěstovaných rostlin.

> Co roste na poli. / Program pro školy.

Nabízíme lektorský program pro školy, zajímavosti o plodinách, které na střeše pěstujeme)

Včely na střeše muzea

Podívejte se, jak se žije uvnitř včelího úlu a sledujte život včel pěkně zblízka! Díky projektu www.vcelynastrechach.cz se podívejte na včely v úlu i velkou část Prahy v přímém přenosu. Cílem tohoto projektu je především výzkum chování a vývoje včelstev, analýza a predikce případných onemocnění pomocí vyspělých digitálních technologií a zamezení hromadných úhynů včel.

Zelené střechy – živé střechy

Většinu času trávíme v budovách a ve městech. Zároveň s tím, jak zastavujeme krajinu a zahušťujeme města však roste naše potřeba zdravého životního prostředí, o které se výstavbou často připravujeme.

Projekt Zelené střechy – živé střechy, který realizuje odborná sekce Zelené střechy s podporou Magistrátu města Prahy, chce přispět k tomu, aby se budování zelených střech stalo standardním odpovědným řešením pro každou nově budovanou stavbu v Praze.

Levitující venkovní expozice NZM získala ocenění Zelená střecha roku 2018 v kategorii Veřejná zelená střecha intenzivní.

 

Na střešní zahradu muzea je možné vystoupat po schodech i vyjet výtahem.

Střešní expozice je přístupná vždy v otevírací době muzea (se vstupenkou do muzea).

Otevírací doba

Pondělí Zavřeno
Úterý 9:00–17:00
Středa 9:00–17:00
Čtvrtek 9:00–17:00
Pátek 9:00–17:00
Sobota 9:00–17:00
Neděle 9:00–17:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné

dospělí 200 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. Zdarma
studenti 18–26 let 100 Kč
senioři od 65 let 100 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 800 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1400 Kč
zájmové skupiny nad 10 osob starších 18 let (cena za osobu) cena za osobu 100 Kč

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.

Partneři

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.