- Úvod
- Aktuálně v muzeu
- Muzeum online
- Podcasty
- Sklízecí mlátička SM 500
Sklízecí mlátička SM 500
Sklízecí mlátička SM 500, zemědělský stroj, který ač byl technologickým výdobytkem své doby, se nikdy nedočkal sériové výroby. Kombajn poprvé vyjel na pole 2. července 1971 a od roku 1983 je ve Sbírce Národního zemědělského muzea. Návštěvníci ho mohou vidět v čáslavském muzeu zemědělských strojů.
2. červenec 1971 – dva prototypy sklízecí mlátičky SM-500 z Agrostroje Prostějov odjely na první pracoviště funkčních i provozně-ekonomických zkoušek v Semenářském státním statku Veľké Uľany, okres Galanta. Unikátní sklízecí mlátička patřila k nejvýkonnějším strojům své doby a množstvím pokrokových řešení byla na vrcholu světové produkce. Sen konstruktérů o sériové výrobě nadčasového stroje ovšem nebyl vyslyšen a projekt upadl v zapomnění. „Kombajn SM 500 byl nevšedním počinem s množstvím inovativních myšlenek. Jeho násilné ukončení bez možnosti prezentace dodnes zanechalo pocit křivdy u konstruktérů a vývojářů, kteří s nadšením strávili nad tímto projektem část svého života,“ říká ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.
Jednalo se o dva ze tří vyrobených prototypů, jejichž vývoj započal v roce 1968. V rámci tohoto projektu byly v roce 1970 vyrobeny dva stroje SM 480 a v následujícím roce 3 kombajny SM 500. Jak rychle se slibně rozjíždějící projekt rozvíjel, tak rychle bohužel i skončil. Na základě mezinárodních dohod vláda projekt ukončila a jeden prototyp i s výrobní dokumentací byl prodán do NDR, kde posloužil k vývoji kombajnu E-516. Druhý získala Vysoká škola zemědělská v Praze, jež se na vývoji také podílela.
V roce 1983 byl kombajn převeden do sbírek Národního zemědělského muzea a počátkem devadesátých let umístěn v expozici ve Zdechovicích. Poté nastalo v roce 2002 poslední stěhování do nově zřízené pobočky v Čáslavi, kde postupně došlo k částečné renovaci a plnému zprovoznění. V současné době dominuje expozici sklízecích mlátiček a je pravidelně předváděn na prezentačních akcích Národního zemědělského muzea.
Více o projektu SM 500 v dokumentu České televize Zašlapané projekty.