Termín konání: 10.10.2024 – 05.01.2025

I stoleté stromy, které obdivujeme pro jejich stáří, byly kdysi mladé. Proto je naše výstava fotografií záměrně doplněna unikátními kresbami, které nám představují, jak tytéž stromy vypadaly před více než půl stoletím. Výtvarník Jaroslav Turek jako jeden z prvních soustavně vyhledával a zobrazoval od konce 50. let minulého století naše nejvýznamnější památné stromy, často spojované se zajímavými pověstmi. Díky jeho kresbám tak máme dostatek podkladů pro porovnání, jak se tyto vzácné přírodní památky časem proměňovaly.

Fotografickou část výstavy tvoří práce fotografa Pavla Hössla. Díky tomu, že stromy fotografuje posledních dvacet let, snoubí se v jeho snímcích nejen pohled milovníka a obdivovatele, ale především znalce těchto staletých velikánů.

Jaroslav Turek (1925–2005)
Po studiu na přírodovědecké a pedagogické fakultě UK, kde byl byl žákem Cyrila Boudy a Karla Lidického, učil v Praze, naposledy na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ul. Vedle krajinomalby se pro něj hlavním námětem staly památné stromy. V jeho archivu se dochovalo na dvě stě kreseb vytvořených přímo v terénu před stromy. Uchovávají v sobě nejen přesnost zobrazení, ale i atmosféru místa a také autorovu úctu k těmto přírodním památkám. Výtvarník byl spoluautorem publikací o památných stromech od Marie Hruškové a podílel se na přípravě úspěšného televizního seriálu Paměť stromů.
Stromy byly hlavním námětem jeho samostatných výstav např. v Praze, v Poděbradech, Roztokách, v Havlíčkově Brodě, v Čáslavi, v Budapešti aj.

Pavel Hössl (1972)
Posledních dvacet let se soustavně věnuje památným stromům. V archivu, který stále doplňuje, nashromáždil desetitisíce jejich snímků. Fotografie spolu s informacemi o stromech postupně dává na www.monumentaltrees.com, aby se i za hranicemi mohli seznámit s tím, jak mimořádné stromy v naší zemi máme. A vzbuzují zasloužený zájem.
Fotografovat stromy není tak snadné, jak by se na první pohled zdálo, když se  přece nemohou hnout z místa, kde jim je dáno růst. K citlivému zobrazení stromů je třeba, aby k fotografovi promlouvaly, aby on jejich osobitost vnímal a přijímal. Jen tehdy je může pravdivě představit ostatním lidem. O této Hösslově schopnosti se můžeme přesvědčit například v obrazových publikacích o lípách nebo o našich nejmohutnějších stromech.

Otevírací doba

1. 1. – 23. 12. Út–Ne 9:00–17:00

Zobrazit celou otevírací dobu objektu

Vstupné


dospělí 200 Kč
děti a mládež do 18 let, středoškoláci nad 18 let v rámci školních skupin Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM. Zdarma
studenti 18–26 let 100 Kč
senioři od 65 let 100 Kč
permanentka 6 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 800 Kč
permanentka 12 jednorázových vstupů platnost 365 dní od zakoupení, přenosná, jednorázový vstup pro jednoho platícího návštěvníka v jednom dni 1400 Kč
zájmové skupiny nad 10 osob starších 18 let (cena za osobu) cena za osobu 100 Kč

* Vstup pro děti a mládež zdarma platí do všech expozic a výstav muzea. Neplatí na akce pořádané NZM.


Fotoalbum

Výprachtice, Stromy vypravují, výstava v NZM
Myšlín, Stromy vypravují, výstava v NZM
Kout na Šumavě, Stromy vypravují, výstava v NZM
Budkov, Stromy vypravují, výstava v NZM
Plakát k výstavě Stromy vypravují
Stromy vypravují, výstava v NZM

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.