Bylinkový týden

NZM Praha
Datum vydání: 6. 4. 2020

V sobotu 18. dubna se měla konat jedna z nejoblíbenějších akcí Bylinkový den. V souvislosti s aktuálními omezeními je Národní zemědělské muzeum uzavřeno a Bylinkový den byl zrušen. Ovšem pro všechny milovníky bylinek jsme od 18. do 25. dubna připravili BYLINKOVÝ TÝDEN na našich webových stránkách i na Facebooku. Chceme vám alespoň touto cestou nabídnout zajímavý obsah o bylinách a bylinkách.

Vracejte se pravidelně, každý den vám připravíme novou dávku bylinkových zajímavostí!

 

Bylinková sobota: Pěstování bez zahrady? Žádný problém!

Možná sníte o vlastní zahradě, ale bydlíte v městském bytě. I v takovém případě máte několik možností, jak začít pěstovat: získat zahrádku v kolonii, najít si nejbližší komunitní zahradu, zúrodnit po dohodě se sousedy vnitroblok anebo ozelenit svůj balkon a okenní parapety. Když se podíváte třeba na běžný panelák nebo na jiný obytný dům ve svém okolí, uvidíte, že skutečně zelených balkonů je překvapivě málo.

Když je balkon jedlý

A když už na nich něco pěstujeme, bývají to speciálně k tomuto účelu vyšlechtěné letničky. Přitom i opravdu skromný prostor se dá pojmout jako malá zahrada. Máme-li pro pěstování omezené místo, vyplatí se spíše pěstovat rostliny, které přinášejí více druhů užitku. Rostliny v nádobách nemusí být jen krásné na pohled: můžou příjemně vonět, pomáhat odpuzovat nepříjemný hmyz a hlavně, můžou nám chutnat. Ačkoliv v nádobách na malé terásce nemůžete počítat s bohatou sklizní, vlastní zelenina a vyzrálé plody jídelníček určitě obohatí. A radost ze zahradničení, ta je k nezaplacení.

> přečtěte si celý článek Pěstování bez zahrady, který Anita Blahušová napsala pro Bylinkový týden

Ing. Anita Blahušová vystudovala mezinárodní politiku na VŠE v Praze a zahradnictví na České zemědělské univerzitě v Praze.

Pracuje v oblasti péče o životní prostředí, spolupracuje s neziskovkami a přispívá texty o přírodě blízkém zahradničení do nejrůznějších médií. Vyšly jí dvě knihy, na třetí se podílela a chystá novou zahradnickou knížku o šetrném pěstování květin k řezu.

www.zahradamebavi.cz

Kniha Zahrádka v květináči, s podtitulem Pro váš balkon i okenní parapet

Kniha Zahrada žije, s podtitulem Zahradničíme s dětmi

Pěstujeme ve městě, Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady

 

Bylinková neděle: Vyrobte si sáček proti molům nebo vykuřovadlo

Za oba články i videa děkujeme Ing. Michaele Znamínkové a Ing. Pavlu Znamínkovi ze Střední zemědělské školy a střední odborné školy Poděbrady.

Soutěž

Troufáte si na poznávačku bylin? Tři správní řešitelé získají některou z cen: publikaci průvodce zahradou, sazenici pelyňku nebo sáček se semínky měsíčku. Soutěž bude probíhat od 20. dubna 12.00 do 25. dubna 12:00 hodin. Poté příjdou všem účastníkům vyhodnocené testy na e-mail. Vylosování výherců proběhne do 30. 4. 2020. Ceny si po předchozí domluvě budete moci vyzvednout ve škole v Poděbradech.

> chci si zkusit poznávačku bylin

 

Bylinné sáčky proti molům

Vůně aromatických rostlin působí libě i nelibě nejen na člověka, ale také na rozmanitou říši živého světa. Tyto vlastnosti můžeme využít k výrobě přírodních prostředků, které pomohou při odpuzování hmyzu, konkrétně nádherných malých motýlků – molů šatních.  > celý článek

 

Vykuřovadla

Rostliny působí na naše smysly různými cestami. Okouzlují naše oči, jejich vůně nás přenáší do snů, z účinných látek vyrábíme různé masti, oleje, mazadla a podobně. Tradiční a velmi zajímavé je využití bylinného kouře, který vzniká při pálení různých částí rostlin. > celý článek

 

Mattioliho herbář

Mattioliho herbář, Národní zemědělské muzeumChotkovská knihovna na zámku Kačina, kde sídlí jedna z poboček Národního zemědělského muzea, ukrývá mnohé poklady. Jedním z nich je i Mattioliho herbář. Není bez zajímavosti, že tento herbář byl knihou praktickou, což dokládá i to, že byl vydáván v národních jazycích. V měšťanských domácnostech byl herbář používán jako praktická příručka k léčení, ale také k vaření. Ukázku z herbáře najdete v Otevřené knihovně.

 

 

 

Bylinkové pondělí: Malí zahradníci v akci

jedlé květy jsou ideální pro pěstování s dětmiJarní měsíce k zahradničení přímo vybízí. Zkuste využít zahradu nejen jako prostoru ke hrám, ale také jako místa k pěstování. Děti obecně zahradničení milují, s nadšením pěstují obzvlášť ty nejmenší. Přesvědčit k práci na zahradě větší ratolesti bývá oříšek, pomůže například propojení s botanickými experimenty anebo s populárním vařením. Důležité je odolat pokušení starším dětem do zahradničení zasahovat, nechte je, ať si udělají vše podle svého. Zvolené rostlinky by ideálně měly děti něčím zaujmout – chutnými jedlými plody, zvláštní vůní, hebkými listy nebo třeba neobvyklou velikostí. Na zahradu nebo balkon umístěte společně s dětmi úkryt pro hmyz nebo vyrobte třeba polního hastroše. Nemáte zahradu? To přece vůbec nevadí, jako záhonek poslouží i nádoba postavená na balkoně nebo na okně!


> Jak a co s dětmi snadno pěstovat? Přečtěte si celý článek Malí zahradníci v akci, který Anita Blahušová napsala pro Bylinkový týden

... a všichni malí zahradníci si také mohou své znalosti otestovat v našem zábavném kvízu:

Kvíz pro malé zahradníky

 

Bylinkové úterý: Exprimentální zahrada pod Blaníkem a Bylinky od Světa

Představujeme dvě z našich stálic, bez kterých by Bylinkový den nebyl takový, jak jej znáte.

Experimentální zahrada pod BlaníkemExprimentální zahrada pod Blaníkem

Malá rodinná farma, která se nachází v Chráněné krajinné oblasti na úpatí velkého Blaníku, pěstuje na vlastních políčkách léčivé bylinky, které sbírají a zpracovávají ručně, jak za starých časů. Pěstování probíhá podle zásad ekologického zemědělství. Z vlastních i z okolních luk sbíraných bylinek míchají bylinné čajové směsi a vyrábějí přírodní kosmetiku podle zkušeností našich prababiček pod rodovou značkou Wilhelm Roja.

> více na www.experimentalnizahrada.cz

 

Bylinky od světaBylinky od Světa

Příběh malé výrobny sirupů s příhodným názvem Bylinky od Světa se odehrává v Třeboni na jihu Čech. Rodinná firma vyrábí poctivé ovocné a bylinkové sirupy z lokálních surovin Třeboňska. Šetrná ruční výroba, správný postup a srdcem vedené ruce majitelky Lady Čuříkové zaručují zachování cenných a důležitých látek a vitamínů v sirupech. Bylinky i ovoce jsou zpracovávány v nejvyšší kvalitě, bez přidané chemie, konzervantů, barviv, aromat či éček. Vhodné také pro vegany.

Jaro je časem i pro posilnění imunity. Tělo je po zimě vyčerpané a současná situace v zemi nepřidává ani naší psychice. Přemýšlíte, která bylinka nebo ovoce by v tuto dobu přišla vhod? Bylinky od světa vám nabízejí několik tipů:

  • ARONIE – sirup z černého jeřábu je nabitý vitamínem C a antioxidanty, díky kterým posilní vaši imunitu.
  • ŠÍPEK – je všestranným pomocníkem, má pozitivní vliv na činnost močového měchýře a ledvin, podporuje trávení, imunitu i hojení ran.
  • RAKYTNÍK – bobule této dřeviny jsou nejen plné bohaté chuti, ale navíc nabité k prasknutí vitamínem C, antioxidanty a dalšími prospěšnými látkami.
  • TYMIÁN – má schopnost působit proti bakteriálním infekcím. Zlepšuje přirozenou imunitu. Upravuje problémy s trávením a zlepšuje vylučování.

> více na www.bylinkyodsveta.cz

 

Bylinková středa: Poznejte bylinky, vyrobte si bylinkový sýr

Bylinky známé i neznáméBylinky známé i neznámé

Pro Bylinkový den jsme připravili devatenáct panelů o vybraných bylinách. A když vám teď nemůžeme ukázat panely, upravili jsme je tak, abyste si je mohli prohlédnout alespoň online nebo si je stáhnout.

> celý herbář (pdf,  29 MB)

> prohlédnout ve fotogalerii

Vyrobte si bylinkový sýr

Výroba bylinkových sýrů ve školní sýrárně Střední zemědělské školy a střední odborné školy Poděbrady může být inspirací i pro domácí výrobu. Za video děkujeme Ing. Michaele Znamínkové a Ing. Pavlu Znamínkovi.

 

Bylinkový čtvrtek: Zahrada květinová a léčivá

Cínie v košíku, foto:Anita BlahušováOslavte léto kyticí z vlastní zahrádky!

Květiny jsou pozoruhodnou součástí přírody. K jídlu se ve většině případů nehodí, žádný další bezprostřední užitek pro náš život také nenabízí, dá se tedy říci, že se bez nich bez problémů obejdeme. Jenže nás něčím přitahují: křehkostí, pomíjivostí, krásou. Přinášejí nám spoustu emocí, potěšení a radost, ale i pocit luxusu a zároveň pohody a klidu. Většina z nás si pro řezané květiny zajde do květinářství nebo supermarketu, zkuste si je ale letos na zahradě vypěstovat sami! Možná nebudou perfektní, budete ale vědět, že čerpaly vláhu z ranní rosy, sílu ze slunce, přátelily se s motýly a čmeláky. Na vlastním záhonku si navíc vypěstujete mnohé druhy, které běžná obchodní síť nenabízí, třeba proto, že jsou pro náročnou mezikontinentální přepravu příliš křehké, mají krátké či tenké stonky nebo vydrží ve váze jen několik dní. To platí třeba pro hedvábné máky nebo půvabné hrachory. 

Přečtěte si celý článek Oslavte léto kyticí z vlastní zahrádky!, který Anita Blahušová napsala pro Bylinkový týden


Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkářeLéčivé zahrady a soused čmelák

Medonosné zahrady jsou teď v trendu. Divoký hmyz mohou vedle okrasných květin do zahrad nalákat i léčivky.
Rady, jak správně založit zahradu, aby bavila divoké opylovatele a vás při tom zásobovala bylinnými čaji a kořením, najdete v útlé knížečce Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře. Je tu návod, jak na zahradě sestavit atraktivní hmyzí jídelníček od jara až do podzimu, kam nejlépe umístit na zahradě čmelín pro čmeláčí královnu i jak využít léčivky do domácí lékárnicky i kuchyně. Metodiku vydal Výzkumný ústav rostlinné výroby v Olomouci.

> stáhnout certifikovanou metodiku Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře

 

Vaší pozornosti doporučujeme i prezentaci přednášky Zahrada jako prostřený stůl aneb Bylinky pro lidi i užitečný hmyz Ing. Kateřiny Smékalové, Ph.D.

 

Bylinkový pátek: Od dalmáckého prachu z chryzantém po moderní ochranu rostlin

Přednáška o insekticidech ve staré Persii, o tom, jak se rostliny dokážou aktivně bránit proti chorobám a škůdcům i o moderních botanických pesticidech, které by mohly částečně nahradit ty syntetické.
Ing. Roman Pavela, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni se specializuje na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin. Vyvinul několik úspěšných přípravků na ochranu rostlin na přírodní bázi. V roce 2013 obdržel za svůj objev přírodního pesticidu cenu Česká hlava.

Na YouTube kanálu Národního zemědělského muzea najdete mimo jiné záznamy přednášek z předchozích ročníků Bylinkového dne:

> přednášky  Bylinkový den 2018

> přednášky  Bylinkový den 2019

Bylinková sobota: Deset důvodů, proč jsou zahradníci šťastnější, a kvíz o bylinkách

Deset důvodů, proč jsou zahradníci šťastnějšíPodle Anity Blahušové mají zahradníci (i ti amatérští) lepší fyzickou kondici, netrpí zbytečnou frustrací, udržují se v mentální kondici a nenechají se snadno odradit. Mají zdravější a pestřejší jídelníček a díky pobytu venku mají nejen dostatek pohybu, ale i vitaminu D

> přečtěte si celý článek Deset důvodů, proč jsou zahradníci šťastnější

 

Kvíz Z půdy do pusy

 

 



Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.