Čapí hnízdo patří mezi největší a nejtěžší hnízda v celé ptačí říši a čápi k němu mají silný vztah. Na rozdíl od řady ptačích druhů si nestaví na každou sezonu nové hnízdo, ale využívají ho řadu let. Své obydlí každoročně vylepšují – čistí a dostavují. Čapí hnízda tak bývají stará až desítky let a výsledkem stavitelského úsilí několika čapích generací jsou díla impozantních rozměrů. Kupříkladu průměrná hmotnost 88 zvážených hnízd v Polsku činila 349 kilogramů a to největší mělo hmotnost neuvěřitelných 1250 kilogramů, tedy více než tunu. Výška a průměr takových hnízd se může pohybovat i okolo dvou metrů.
O takové „ideální nemovitosti“ v podobě již založených, prostorných hnízd je mezi čápy velký zájem a často o ně svádí urputné boje. Na „své“ hnízdo se řada párů každoročně vrací, ovšem není to pravidlem. Mladí čápi například mění bydliště častěji než starší jedinci, kteří bývají hnízdišti věrnější.
Čapí hnízdo na střeše zámku Ohrada pochází ze 60. let 20. století, má tedy již úctyhodný věk. Za dobu své existence přežilo mnohé řádění živlů a dokonce i požár, když se v komíně pod ním omylem zatopilo. Hnízdo je umístěno na kovové konstrukci, která mu poskytuje pevnou oporu. Narůstající rozměry a hmotnost hnízda ale ohrožovaly její stabilitu, a proto se Zoo Hluboká ve spolupráci s Českou společností ornitologickou rozhodla velikost hnízda zredukovat. Letos v únoru tak bylo cca jeden metr vysoké hnízdo zmenšeno zhruba na polovinu. Průběh úpravy si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích. Čápi do Česka obvykle přilétají okolo svátku svatého Řehoře (12. března) a tak snad brzy uvidíme, jak se jim bude po návratu z Afriky nově upravené bydlení líbit.
Více se o čápech můžete dočíst na stránkách České společnosti ornitologické.