Vedle smyslových prožitků, na které je letošní Noc vědců zaměřená, si v tomto roce připomínáme i dvousté výročí narození G.J. Mendela. Schválně, víte kolik chutí a barev musí rozeznávat šlechtitel ovoce, jaký smysl má genová banka pro lidstvo a jakou roli ve šlechtění brambor hraje kuchařka?
Těšíme se na vás!
VSTUP NA NOC VĚDCŮ JE ZDARMA.
Na programu v Národním zemědělském muzeum Praha se letos podílejí:
- Národní zemědělské muzeum
- Česká akademie zemědělských věd
- Česká zemědělská univerzita
- Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) a Pureself
- H2Ospodař!
- Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
- Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. a Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7
- Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, s.r.o.
- Agritec Plant Research, s.r.o.
- Výzkumný ústav zemědělské techniky, v.v.i.
- Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s.r.o.
- Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i.
- Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.
- Zemědělský výzkum, spol. s r.o., Troubsko
Kompletní program Noc vědců v Národním zemědělském muzeu Praha
Stanoviště
Přednášky
Vyhlášení vítězů soutěže Věda pro zemi
Stanoviště
Les všemi smysly
Smyslová stezka v expozici Lesnictví s malou odměnou na konci. Procvičte si svých pět smyslů pozorováním hmyzu pod lupou, očicháváním rostlin, dotýkáním se tajuplných předmětů, posloucháním zvuků lesa a ochutnáváním lesních plodů.
Když vařila prababička...
Ukázky vaření podle starých receptů doplněné vědomostním kvízem s kulinární tématikou. Ochutnávka připravených pokrmů s odborným komentářem muzejních pracovníků. Na akci je třeba se registrovat zde.
Zemědělská věda má smysl
Věda a výzkum v zemědělství využívá všechny lidské smysly a pomáhá zemědělcům v jejich práci.
Rostliny všemi smysly
Jak vnímáme rostliny? Jak rostliny vnímají nás? Zjistěte, jak rostliny vidí, cítí, chutnají a slyší. Ochutnejte pokrmy z netradičních plodin.
Akvaponie a další formy pěstování ve městě
Jsou různé způsoby, jak pěstovat rostliny, třeba s využitím chovu ryb. V akvaponickém systému nepotřebujete chemická hnojiva ani půdu, nebojujete s plevely a produkujete zdravé jídlo ve všech klimatických oblastech. Víte, jak si vytvořit akvaponický systém doma?
Hospodaření v lese dává smysl
Jak věda ovlivňuje práci lesníků. Společné projekty vědy a praxe na podporu hospodaření v lesích v měnících se klimatických podmínkách.
Genová banka: Seznamte se!
Proč má smysl uchovávat semena zemědělských plodin? Interaktivní představení genové banky s ukázkou rozmanitosti semen rostlin a jejich významu pro budoucí generace.
Sakra, už tu máme zase mšice
Víte, že sledovat mšice může být vědeckým dobrodružstvím? O životě mšic, jejich chovech i chování vám budou vyprávět výzkumníci z týmu Funkční biodiverzity VÚRV.
Réva vinná všemi smysly
Poznáte, čím se liší stolní a moštové odrůdy révy vinné? Ukázky různých odrůd z Výzkumné stanice vinařské Karlštejn a jejich praktické zkoumání.
O včelách: zrakem, čichem, chutí, hmatem
Chuťová degustace medu a mateří kašičky, čichání úlu, propolisu a medu, zkoumání včelího díla hmatem či sluchové vnímání živých včel.
Viděno senzory
Co je to digitální nebo precizní zemědělství? Jak pomáhají bezpilotní prostředky a dálkový průzkum země zemědělcům? Staňte se na chvíli výzkumníky a vyzkoušejte si práci s termokamerou, spektrálními i termálními senzory.
Složte si vlastní protein
Staňte se na chvilku molekulárním biologem! Můžete si vyzkoušet pipetování do zkumavek a destiček či skládání proteinů z aminokyselin. Origami skládačka DNA jako dárek.
Bylinky, koření a jejich využití
Víte, že volně rostoucí rostliny kolem nás mohou být užitečnými pomocníky? Vyrobíte z nich sirupy, repelenty, přírodní přípravky na ochranu rostlin a mnoho dalšího. Poznávání bylin podle vůní i vzhledu, ukázky zpracování i různých využití a další zajímavosti ze světa rostlin.
Ovoce všemi smysly
Přesvědčte se na vlastní oči, že hruška nemusí být jen zelená a jablko červené. Při poznávání ovocných druhů, jejich semen nebo odrůd zapojíte všechny smysly! Pod mikroskopem můžete prozkoumat třeba motýlí křídla a různé druhy užitečných organismů i škůdců, kteří v sadech žijí.
Vyrob si a ochutnej
Lisování a ochutnávka čerstvých olejů ze semen různých plodin. Ukázky lnu, konopí a různých luskovin a způsoby jejich využívání. Mikroskopování, hádanky a kvízy.
Stokrát měř, pak to řeš
Co všechno umí měřit a vyhodnocovat zemědělská technika? O chytrých čidlech nejen na polích.
Brambory na talíři
Brambory vařené, pečené, smažené - jen ochutnat! O tom, jak vybrat správnou odrůdu, co všechno musí umět šlechtitel - bramborář, proč se vyplatí mít genovou banku a proč se s některými odrůdami už nesetkáme.
Jak se máš, zvíře? Vidím, slyším, že...
Rozpoznávání emocí u zvířat pomocí zraku a sluchu. Ukázky výrazů a hlasů hospodářských i jiných zvířat v různých situacích a rozpoložení.
Ostré smysly
Poznávačka druhů mléka od různých hospodářských zvířat. Rozpoznávání mléka podle tučnosti a identifikace různých vůní, například kančího pachu.
Polní a lesnická robotika
Kde všude můžeme v zemědělství potkat roboty a k čemu nám slouží? Ukázka soutěžních a pracovních robotických platforem.
Jídlo není jen chuť
O tom, co je k jídlu, nás neinformuje pouze chuť, ale i vůně, vzhled, křupavost a šťavnatost. Pro výběr jídla opravdu zapojíme všechny smysly.
Vyhlášení vítězů soutěže Věda pro zemi
17:00
Známe vítěze soutěže, která každoročně oceňuje vynikající absolventské práce a podporuje mladé vědce na startu kariery. Přijďte se podívat na slavnostní ocenění vítězů!
Přednášky
17:30–18:00
Urban farming: různé formy pěstování ve městě
Magdalena Prunerová
Česká koalice pro ochranu biodiverzity a Pureself
Na parapetu, balkóně, ve vnitrobloku i na předzahrádce - pěstovat lze všude, klidně i bez hlíny. Přednáška o hydroponiích, akvaponiích, aeroponiích a dalších formách způsobech pěstování v městských agromeracích.
18:00–18:30
Senzorika ve šlechtění ovoce
Mgr. Terezie VOJTOVÁ
Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský, Holovousy s.r.o.
Kolik ovoce musí ochutnat šlechtitel, než najde tu "správnou" chuť? Jaké vůně a barvy musí rozeznávat? Zajímavosti o hodnocení ovoce při šlechtění nových odrůd.
18:30–19:00
Máme rádi brambory (nejen na talíři)
Ing. Jaroslav Čepl, CSc.
Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod s.r.o.
Jsou brambory zdravé? Nutričně významná základní potravina obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů a dalších pro život významných látek.
19:00–19:30
Digitalizace zemědělství v souvislostech
Ing. Jan Lukáš, Ph.D.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Spasí digitalizace zemědělství? Co přináší zemědělcům a co spotřebitelům? Pozitiva a negativa spojená s rozvojem tohoto zemědělského směru.
19:30–20:00
Autonomní systémy v zemědělství
doc. Ing. Milan Kroulík Ph.D.
Česká zemědělská univerzita v Praze – ProLAB
Postupné zavádění prvků automatizace v zemědělství vede k jejich stále vyšší autonomii. Vize, realita a překážky v implementaci robotických systémů.
20:00–20:30
Cesta vody s člověkem
Ing. Filip Zavřel
H2Ospodař!
Každý den jíme, čistíme si zuby, myjeme se. Jen málokdy se přitom zamyslíme nad tím, jak pitná voda vzniká a jak se dostává do našich domácností. Kde končí 100 l, které denně spotřebujeme? A co můžeme udělat, aby končila jinde?
20:30–21:00
Poznávání hub všemi smysly?
RNDr. David Novotný Ph.D.
Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i.
Od pouhého oka k molekulární diagnostice...aneb jak se mění rozpoznávání hub v souvislosti s rozvojem lidského poznání.
21:00–21:30
Nový les jinak
Ing. Monika Vejpustková Ph.D.
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
Po kůrovcové kalamitě zůstaly ohromné holiny. Co s nimi? Zalesnit je, nebo ponechat přírodě? O sázení lesů, které by dokázaly lépe vzdorovat klimatickým změnám.
21:30–22:00
Ukrajinské zemědělství – význam a aktuální situace
Semen Lysytskyi, student ČZU
Česká zemědělská univerzita v Praze
Obilnice Evropy, úrodné černozemě a nekonečné lány. Krátká zpráva o stavu ukrajinského zemědělství, srovnání s Českem a dopadech války na světovou potravinovou bezpečnost.