Poznejte tajemství zemědělské vědy na Noci vědců – tisková zpráva
Poznejte tajemství zemědělské vědy na Noci vědců
2. října 2023
Již potřetí se Národní zemědělské muzeum Ostrava zapojí do akce Noc vědců, která letos nese podtitul Tajemství. Návštěvníci se mohou těšit na workshopy, přednášky i komentované prohlídky. Akce se koná v pátek 6. října od 17 do 22 hodin, vstup je zdarma.
Jak pomoci udržet vodu v krajině, zvýšit retenční schopnosti půdy, a snížit tak negativní dopady sucha na zemědělství? Jak využít odpadní syrovátku z mlékárenského průmyslu? Na tuto problematiku se zaměřili výzkumníci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří představí ekologicky šetrný hydrogel pro zvýšení kvality půdy a růst pěstovaných rostlin.
Pro zájemce je nachystaný i workshop přípravy tradičních lokší včetně ochutnávky. Už naše babičky věděly, že není potřeba mnoho k tomu, aby vzniklo něco jednoduchého a přitom chuťově univerzálního. Lokše se podávají naslano se špekem či zelím, k pečenému masu, ale vynikající jsou i nasladko s tvarohem, marmeládou, mákem nebo povidly.
Návštěvníci se také mohou seznámit s životem včel, poznat jednotlivé role včel v úlu i fungování úlu samého. Bude možné vyzkoušet si zemědělskou profesi včelaře. Na dotazy ohledně chovu a předcházení nemocí včel bude odpovídat Tomáš Tureček z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Připraven je i workshop na výrobu svíček ze včelího vosku.
Jak si vypěstovat vlastní bylinku od semínka, bylinky sbírat, sušit a skladovat, poradí Anna Víchová z Bylinkové farmy Víchovi.
Co vše se dá najít v hlíně a co vše je pro archeology důležité? Zámci si mohou zahrát na archeology a nalézt všechny artefakty, které lze spojit s lidskou činností. Mohou najít keramický střep, opracovanou kost, opracovaný kámen nebo třeba provrtanou mušličku, která může být důkazem obchodních styků.
Představeny budou i technologie a principy bezpečné produkce microgreens a koncept udržitelné lokální soběstačné produkce microgreens v Moravskoslezském kraji.
Návštěvníci získají tipy pro bezpečnou konzumaci, seznámí se s automatizovaným systémem pro jejich pěstování a poznají rostliny v různé fázi růstu. Součástí programu je také ochutnávka i workshop ve spolupráci s firmou MoraviaLab.
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu je součástí celorepublikové akce Noc vědců. Dveře vědeckých institucí se veřejnosti na Noc vědců otevírají již od roku 2005 po celé Evropě. Letos mohou lidé v Česku navštívit přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších na více než 100 místech. O nabídce programů všech institucí zapojených do Noci vědců se dozvíte na www.nocvedcu.cz.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Ostravská pobočka nabízí pro návštěvníky studijní depozitáře zemědělské techniky, interaktivní expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou a doplňovanou Galerii českých potravin. Rozsáhlá výstava Zemědělství 4.0 přibližuje podstatu probíhajících změn v zemědělství, prezentuje vybrané technologie a nové generace zemědělských strojů a systémů. V září 2023 byla NZM Ostrava zahájena výstava Ukrajinská pole orná a válečná, která přibližuje dopady válečného konfliktu nejen na ukrajinské zemědělství, ale také pro globální svět.
Virtuální prohlídka NZM Ostrava.
Více na www.nzm.cz.
Jitka Taussiková
tisková mluvčí
Národní zemědělské muzeum
Tel.: 601 065 460
tiskove@nzm.cz
www.nzm.cz │ facebook │ twitter │ instagram