- Úvod
- Pro média
- Tiskové zprávy
- Příroda jako nekončící zdroj inspirace. Rostliny a hmyz ve vědeckých ilustracích světově proslulého ilustrátora Františka Severy v NZM Ohrada. TISKOVÁ ZPRÁVA
Příroda jako nekončící zdroj inspirace. Rostliny a hmyz ve vědeckých ilustracích světově proslulého ilustrátora Františka Severy v NZM Ohrada. TISKOVÁ ZPRÁVA
Ke stému výročí narození světoznámého ilustrátora přírody Františka Severy připravilo Národní zemědělské muzeum Ohrada výstavu Rostliny a hmyz ve vědecké ilustraci. Představí ukázku precizních entomologických a botanických ilustrací typických pro jeho tvorbu. Výstava bude k vidění od srpna až do 31. října 2024.
František Severa (10. 1. 1924 Metánov – 21. 9. 2005 Praha) se specializoval na vědeckou ilustraci v oboru botanika a entomologie. Příroda pro něj byla nevyčerpatelným zdrojem inspirace, jeho akvarelové ilustrace vynikaly dokonalou precizností. Navzdory mnoha úspěchům si jako člověk zachoval skromnost a pokoru. Z pochvalných reakcí na své ilustrace byl rozpačitý – říkal, že neví, proč tolik chválit za poctivou práci, kterou měl rád.
Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách prestižního Hunt Institute For Botanical Documentation v Pittsburghu v USA, který Severu zařadil mezi 90 nejvýznamnějších botanických ilustrátorů na světě od 15. století. Svými ilustracemi ozdobil 50 knižních titulů vydaných v 17 jazycích v nákladu zhruba šesti milionů výtisků.
První Severou ilustrované publikace se zemědělskou tematikou vyšly ve Státním zemědělském nakladatelství, významná pak byla především jeho spolupráce s nakladatelstvím Artia, které vydávalo knihy v mnoha jazykových mutacích a ve velkých nákladech. Díla Františka Severy tak mohl obdivovat téměř celý svět. Mezi mezinárodně vydané publikace patří například Rok v zahradě (Praha 1971), přeložený do čtyř jazyků, nebo Atlas léčivých rostlin (Praha 1986), který vyšel v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, holandštině, polštině a finštině.
Z významných českých výstav věnovaných jeho dílu lze jmenovat výbory z díla k pětasedmdesátinám na zámku Žirovnice z roku 1999 a výstavu Poezie vědecké ilustrace z roku 2004, kterou k jeho osmdesátiletému jubileu uspořádal časopis Živa ve Wiehlově domě na Václavském náměstí v Praze. V současnosti můžeme Severovy obrazy a ilustrace nalézt ve stálých expozicích na zámku v Žirovnici a Muzeu Jakuba Hrona v Metánově.
Za svou celoživotní tvorbu obdržel František Severa řadu českých i zahraničních ocenění, například na Výstavách nejkrásnější knihy (1966, 1969 a 1977) nebo na mezinárodních výstavách ilustrace a knižní grafiky, IX. a XV. Bienále užité grafiky v Brně (1980 a 1992) včetně mezinárodních soutěží knih v Itálii (1975, 1982) a Polsku (1988).
Výstava je součástí výstavního cyklu Příroda v ilustraci, který představuje veřejnosti díla renomovaných i začínajících umělců věnujících se odborné ilustraci s přírodní tematikou.
Datum a místo konání: Národní zemědělské muzeum Ohrada, 1. srpna až 31. října 2024.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona.
Národní zemědělské muzeum
Tereza Plavecká – tisková mluvčí
Tel.: +420601065460