Bér vlašský
Bér vlašský (Setaria italica (L.) Beauv.)
Třída: jednoděložné
Čeleď: lipnicovité
Rod: bér
Bér vlašský je prastará kulturní plodina pocházející z Asie. Už před 8 tisíci lety se pěstoval v severní Číně a podle historických záznamů jej císař Šen-nung (asi 2737–2699 př. n. l., někdy označovaný jako „Božský farmář“) zařadil mezi pět pro Čínu nejdůležitějších plodin. Tyto plodiny se považovaly za posvátné a používaly se při veřejných ceremoniích. Také v Indii byl bér významnou rituální plodinou. Archeologické nálezy tu dokazují jeho pěstování z doby před 4 400 lety. Byl zde součástí tzv. Navadhanyam (devět zrn), což je směs zrní několika plodin, která se využívá jako potravina denní potřeby i jako obětina. Nejstarší dochované nálezy béru v Evropě a na Blízkém a Středním Východě se datují do doby bronzové (asi 2 tis. let př. n. l.). Původně se mělo za to, že bér se dostal do Evropy po obchodních stezkách z Číny, ale v současnosti se objevují názory, že byl bér domestikován na několika lokalitách tzv. Starého světa nezávisle.
Bér vlašský je všestranně užitečná plodina. V Asii se z drobných obilek béru mele mouka, ze které se připravují nejrozmanitější kaše a placky. V Číně, Koreji a Japonsku se naklíčené obilky béru využívají místo ječného sladu při přípravě piva, vyrábí se z něj destiláty, víno i ocet. V zemědělství se bér pěstuje jako pícnina na zelenou hmotu nebo na seno, obilkami béru se krmí domácí zvířata – zejména drůbež a okrasné ptactvo. Využívá se také jako léčivá rostlina. Naklíčené obilky žlutozrnných kultivarů se používají k léčbě trávení, bělozrnné obilky mají ochlazující účinky a pomáhají při léčbě horečky. Zelená semena mají močopudné účinky a posilují mužnost. Konzumace béru snižuje obsah krevního cukru u pacientů s diabetem 2. typu, pro nízký obsah lepku jsou obilky béru vhodné také pro bezlepkovou dietu.
Změny klimatu budou stále více ovlivňovat i zemědělství u nás. Jedním ze způsobů, jak se připravit, je šlechtění a výběr odolnějších druhů a odrůd, které se lépe přizpůsobí nedostatku vody a budou vůči novým podmínkám odolnější než dnes pěstované plodiny. Jednou z takových rostlin může být i bér vlašský.