Brukev řepka olejka


Brukev řepka olejka (Brassica napus subsp.napus L.)

Třída: dvouděložné

Čeleď: brukvovité

Rod: brukev

Řepka vznikla křížením brukve zelné a brukve řepice a její pravlastí je pravděpodobně oblast Středomoří. Původně se druhy z rodu Brassica používaly jako zelenina, ve středověku se začala využívat jejich semen na výrobu olejů nebo mýdel. Ve střední Evropě byla řepka olejka známá již ve 13. století. V Čechách se její pěstování rozšířilo v 19. století a na větších plochách se tu pěstuje od roku 1942. Masivní nárůst je spojen s 90. léty, kdy se začala využívat jako „energetická plodina“ pro výrobu bionafty.

Z řepkových semen se lisuje olej. Přes polovinu u nás vypěstovaného řepkového semene se zpracovává k potravinářským účelům, přibližně třetina je určena pro výrobu biopaliv, velká část úrody se vyváží. Zhruba 10 % produkce se využívá v chemickém průmyslu k výrobě plastických hmot, pryskyřic, laků, emulgátorů, umělých vláken, farmaceutických výrobků a v kosmetice. Řepka slouží i jako pícnina a přimíchává se do krmných směsí pro hospodářská zvířata, na polích se zaorává jako zelené hnojení. Často zplaňuje a je významnou medonosnou plodinou. V současné době je velmi dobře obchodovatelná a patří mezi nejlépe zhodnocené rostlinné komodity.

I když řepka patří mezi hluboce kořenící rostliny s významnými protierozními a fytosanitárními účinky, při jejím intenzivním pěstování dochází k nadměrnému používání hnojiv a pesticidů. Příliš častým zařazováním řepky do osevního sledu se pak půda vyčerpává a chemikáliemi se znečišťuje životní prostředí. Při spásání mladé řepky může mít lesní zvěř trávicí potíže, chemické postřiky na velkých plochách mají negativní vliv na zdravotní stav včelstev.

ZPÁTKY NA SEZNAM PLODIN


Soubory ke stažení

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.