Konopí seté
Konopí seté (Cannabis sativa L.)
Třída: dvouděložné
Čeleď: konopovité
Rod: konopí
Konopí pochází pravděpodobně ze střední Asie a nejstarší zmínky o jeho pěstování se datují z doby před sedmi tisíci lety ze staré Babylónie. Jako surovinu pro výrobu textilu i papíru, přípravu pokrmů i léků jej hojně používali už ve staré Číně. Do Evropy se konopí dostalo v 7. století př. n. l. s kočovnými Skyty a rychle se zde rozšířilo. Až do konce období plachetní námořní plavby bylo konopné vlákno nepostradatelné pro výrobu plachet, pytlů, provazů a tkanin všemožného užití a společně se lnem a ovčí vlnou představovalo v Evropě po řadu století základní surovinu pro výrobu oděvů. Na území České republiky svědčí o jeho oblibě už od středověku mnohé písemné záznamy a největší rozmach u nás zažilo pěstování přadného konopí v 18. století. Stejně jako len ale prohrálo konopí konkurenční boj s levnější a dostupnější bavlnou, a tak i přes vysoké textilní kvality konopných vláken stojí ke konci 20. století už tato zajímavá plodina na pokraji zájmu textilních výrobců.
Dnes se vlákna ze stonků technického konopí využívají při výrobě tkaných i netkaných textilií (oděvy, geotextilie), v automobilovém (karoserie aut), papírenském průmyslu (bankovky, cigaretové papírky), v energetice (výroba briket a peletek) i jako stavební materiál (tepelná a zvuková izolace). Z oleje se připravují fermeže a laky, využívá se také v kosmetice a farmacii a ceněný je i pro své nutriční složení – konopný olej i semínka mají vysoký obsah esenciálních, nenasycených mastných kyselin a vitamínů E, K, B1 a B2.
Pro své všestranné využití je dnes konopí považováno mnohými odborníky za rostlinu budoucnosti. Při růstu potlačuje plevele, takže pro jeho pěstování není třeba používat pesticidy, které zatěžují životní prostředí, má rekultivační a protierozní schopnosti, dokáže z půdy odčerpávat nečistoty, jedovaté látky a těžké kovy. Jako jednu z mála plodin lze konopí beze zbytku zužitkovat.
Konopí seté je často zaměňováno za konopí indické (Cannabis indica Lam.), které má vysoký obsah psychoaktivních látek ze skupiny THC (tetrahydrokanabinolů). Velký léčebný potenciál má i další látka, která se v přírodě vyskytuje pouze v konopí – kanabidiol (CBD). Pro silně omamné účinky se z konopí indického kromě léků vyrábí také drogy marihuana a hašiš a jeho pěstování proto podléhá přísným pravidlům. Pro prokazatelné úspěchy při tišení bolestí při revmatických onemocněních či onkologické léčbě je u nás konopí používat jako lék povoleno od roku 2013. Konopí seté obsahuje maximálně 0,3 % THC a nemá psychoaktivní účinky.