2018


100 let ve sbírkách / Lidé a stroje
NZM Čáslav

1. 4. – 28. 10. 2018

Výběr více než 80 velkoplošných fotografií z archivu Národního zemědělského muzea, které zachycují vývoj techniky od té nejstarší, ruční, až k moderním strojům. Zemědělství zahrnuje široké spektrum lidské činnosti, které zajišťuje obživu celým generacím. Pro jednotlivé obory bylo vynalezeno mnoho nářadí, která se od univerzálních stávala stále častěji specializovanými. Výstava byla zaměřena na mechanizaci používanou v rostlinné výrobě, a to v členění, které kopíruje základní agrotechnické operace. Součástí byly i fotografie reprezentující rozmanitost nejpoužívanější zemědělské techniky, tedy traktorů. 

Betlémy ze zámku a podzámčí  
NZM Kačina

2. 12. – 28. 12. 2018
2. 12. – 28. 12. 2019

Autorské betlémy z dílny dvou současných výtvarnic – Hany Richterové a Simony Jakubcové. Výstavu doplnily historické betlémy ze sbírek Národního zemědělského muzea i zapůjčené z Národního muzea a rodinné betlémy z okolí Kačiny. 

Co skrývá depozitář (entomologie)    
NZM Ohrada

21. 5. – 30. 5. 2018

Czech Nature Photo – Pohled na krajinu zemědělce    
NZM Čáslav

23. 5. – 27. 6. 2018

České lidové kroje z počátku 19. století
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Zámecká galerie na Kačině v rámci 3. prohlídkové trasy hostila výstavu reprodukcí 36 kolorovaných leptů z cyklu Kroje českých sedláků a selek, který v roce 1814 publikovali ve Vídni významní grafici Antonín Pucherna (1776–1852) a Ludvík Arnošt hrabě Buquoy (1783–1834). Tento soubor grafických listů, jež dokumentují podobu lidového oděvu v různých regionech Čech na počátku 19. století, tvoří součást sbírky výtvarného umění Národního zemědělského muzea od roku 1930. Vedle vystavených grafik utvářely výstavu kroje ze soukromé sbírky Jany Anny Sobolíkové. 

České zemědělství a venkov
NZM Praha

30. 5. – 31. 10. 2018

NZM se v roce 2018 stalo partnerem kategorie „České zemědělství a venkov“ v rámci fotografické soutěže Czech Nature Photo. Organizátorem soutěže je multižánrové Czech Photo Centre, které organizuje i prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo. Fotografická soutěž Czech Nature Photo a vlastní kategorie s tématem zemědělství se stala jednou z událostí jubilejního roku muzea. V NZM Praha byly představeny všechny nominované fotografie a průřez nejlepšími fotografiemi kategorie České zemědělství a venkov. Zemědělská kategorie v rámci fotosoutěže s přírodní tematikou navíc umožňuje upozornit na význam zemědělství jako součásti péče o krajinu, vodu, půdu, hospodářská, ale i volně žijící zvířata

Grónsko – země ledu, života a zemědělství    
NZM Praha

11. 1. – 3. 4. 2018 

Hlasy přírody
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Výstava seznamovala s jednotlivými typy chování hospodářských zvířat, pohybem a dalšími životními projevy rostlin. Modely zemědělských staveb ukazovaly vliv staveb na welfare zvířat a jeho dopad na chování zvířat. Výstava prezentovala, že zvířata „mluví“ určitými stabilními způsoby chování, v nichž se uplatňuje vedle hlasových projevů především řeč těla. Rozlišujeme chování potravní, komfortní, ochranné, teritoriální, rozmnožovací, sociální, hravé a vlastní komunikaci

Historické cukrárny
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Atraktivní výstava o vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v Čechách a na Moravě byla připravena ve spolupráci s Letohrádkem Mitrovských, Brno. Návštěvníci se seznámili s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu, děti mohli obdivovat nápaditost a rozdíly dřívějších a dnešních sladkostí nebo se pousmát nad ručním strojem na zmrzlinu. Dobu zašlých časů připomínal stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny se zásobníky na kávu, dózami plných bonbonů a zákusky vytvořených podle časopisů z 30. let 20. století. 

Historické fotografie výlovů rybníků    
NZM Ohrada

31. 3. – 22. 6. 2018

Hony a lovy
NZM Ohrada

23. 6. – 31. 10. 2018

Jednalo se o výstavu reprodukcí historických fotografií. Hlavním motivem fotografií byly, jak napovídá název, hony, lovy a vše, co se točí kolem myslivosti. Originální fotografie byly pořízeny před rokem 1918. S jejich pomocí si můžeme představit a zkoumat vývoj kultury myslivosti a organizaci lovů. Ať už je to dobové oblečení nebo způsob vystupování podle pozice v tehdejší společnosti zachycený zkušeným fotografem v daný okamžik. Nejvýznamnějším fotografem honů epochy monarchie byl Rudolf Bruner-Dvořák. Vedle něj byl dalším významným českým fotografem honů Josef Pírka, který se soustředil zejména na prostředí parforsních honů na Pardubicku. 

Jaroslav Béza – 100 let    
NZM Ohrada

23. 6. – 30. 9. 2018

Království včel  
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Zatímco první část výstavy byla věnována zejména včelím obydlím – úlům, v rozšířené části se návštěvníci seznámili se samotným včelínem, jehož součástí byla i pracovna včelaře. Včelíny, dřevěné či zděné stavby pro několik včelstev, umožňují chránit úly před nepřízní počasí. Zároveň zde včelař může pracovat se včelstvem i v horším počasí. Některé typy včelínů jsou také pojízdné, včelaři tak mohou přejíždět se včelínem tam, kde je snůška bohatá. Expozice nezapomíná na dětského návštěvníka, který si interaktivní formou prohloubí znalosti z včelího světa. Pro děti tak je kromě dětského koutku k dispozici dřevěná hra ve tvaru včelího plástu. Včelí buňky obsahují obrázky se včelí tematikou a úkolem dětí je jednotlivé buňky zavíčkovat správně tak, aby text na víku odpovídal konkrétnímu obrázku. Součástí expozice je i venkovní instalace čmelína, kde je možné nahlédnout pod pokličku života příbuzných včel – čmeláků. 

Lesníkův rok
NZM Praha

29. 6. 2018 – 12. 10. 2020

Zážitková a vzdělávací výstava Lesníkův rok Lesů ČR, s. p., nabízí návštěvníkům muzea nové formy poznání a zábavy a představuje typické práce lesnického roku. Návštěvníci se seznámí s prací lesníků v průběhu kalendářního roku, pro jehož jednotlivá období jsou prezentovány typické práce – zalesňování a zakládání nového lesa, stavba oplocenek a ochrana lesa, semenářství a těžba dřeva. Vypravěč, který návštěvníkům zprostředkovává zážitky, interpretuje odborné znalosti (většina z vypravěčů jsou absolventi bakalářského studia lesnické fakulty ČZU Praha) o funkcích lesa. Součástí výstavy jsou kromě exponátů – sbírkových předmětů a jednotlivých kulis a typických místností (kancelář lesníka, učebna, dílna lesníka, lesní labyrint) také objekty s videoklipy o současné kůrovcové kalamitě, poznávací hry z přírodních materiálů či dřevěné stavebnice. Na konci cesty výstavou si školní kolektivy mohou sestavit ptačí budku.
V roce 2019 byly doplněny dermoplastické preparáty rysa ostrovida a orla skalního z majetku Lesů ČR. Výstava je návštěvníky velmi kladně hodnocena pro její obsah i formu, reakce návštěvníků jsou zaznamenány v návštěvní knize výstavy. 

Lidice 2018        
NZM Praha

31. 5. – 25. 11. 2018

Má vlast cestami proměn 2018/2019    
NZM Praha

1. – 19. 8. 2018

Mizející život venkova
NZM Kačina

1. 7. – 1. 9. 2018

Fotografická výstava Stanislava Koženého nesla podtitul „světla a stíny české vesnice“. Představovala výběr z fotografického souboru dokumentujícího českou vesnici. Využitím prvků světla, stínu a barvy k vytváření abstraktní emotivní fotografie fotograf přibližoval život venkova, který již brzy nenávratně zmizí z našeho povědomí. 

Modulové kolejiště      
NZM Praha

10. – 15. 4. 2018

Největší objev – Fenomén zemědělství ve 100 předmětech  
NZM Praha

28. 9. 2018 – 30. 6. 2019

Hlavní výstava sezony realizovaná u příležitosti výročí 100 let od založení muzea a 100 let od vzniku samostatného Československa. Ve stovce unikátních předmětů vypráví příběh zemědělství od zrnotěrky, chomoutu, pěstování brambor přes zrušení roboty, benzinový motor až po současné drony. Výstava nezapomenutelným a hlubokým dojmem prezentuje cestu za podstatou naší civilizace, zemědělství. Výstava byla realizována spolu s kritickým katalogem. Probíhá pod záštitou ministra zemědělství.  

Pohled na krajinu zemědělce
NZM Kačina
17. 8. – 28. 12. 2018

Národní zemědělské muzeum se v roce 2018 stalo partnerem kategorie Zemědělství a venkov v soutěži Czech Nature Photo. Putovní venkovní výstava nazvaná Pohled na krajinu zemědělce představovala výběr fotografií krajiny z této kategorie a vítězné fotografie kategorií České zemědělství a venkov a Český les.

Příběhy roku 1918
NZM Kačina

28. 9. – 28. 10. 2018

Panelová výstava prezentovala lidské příběhy a příběhy míst Kutnohorska z roku 1918. Návštěvníci se seznámili se životem kutnohorského rodáka Františka Kočárníka, který bojoval v řadách čs. legií na západní frontě a padl roku 1918 ve Francii. Prezentován byl průběh říjnových událostí v Kutné Hoře a Čáslavi, na zámku Kluky a částečně i na zámku Kačina

Rudolf Karel Chotek – Šlechtic – Podnikatel – Bankrotář
NZM Kačina

2. 12. 2018 – 31. 10. 2019

Výstava Rudolf Karel Chotek – Šlechtic – Podnikatel – Bankrotář je první ze série výstav věnovaných jednotlivým osobnostem chotkovského rodu, které se výrazně zapsaly do osudů zámku Kačina. Výběr padl nejprve na Rudolfa Karla (1832–1894), protože je zřejmě nejkontroverznější osobností tohoto šlechtického rodu. Z úspěšného podnikatele se hrou osudu stal bankrotář, kterého před nuceným prodejem panství zachránila sekvestrační (dnes bychom řekli konkurzní) správa. Zachránit jednotné dominium zahrnující i Veltrusy a Bělušice se však již nepodařilo a jednotlivá panství se nadále vyvíjela samostatně. 

Řemesla a cechy      
NZM Praha

18. 9. – 18. 11. 2018

Správce české krajiny: Státní pozemkový úřad
NZM Kačina

1. 10. – 28. 12. 2018

Fotografická výstava se zaměřila na různé pozemkové úpravypolní cesty, remízky, rybníky, nádrže… Představila pozemkové úpravy, které vedou k lepšímu zacházení s pozemky v krajině. Při pozemkových úpravách se navrhují nejen nové tvary a velikosti pozemků, ale i prvky, které krajině pomáhají, odborně nazývané společná zařízení. Jsou to polní cesty, remízky, rybníky, nádrže, biocentra, biokoridory, stromořadí a aleje. Právě tyto úspěšné realizace bylo možné zhlédnout na 21 fotografiích vystavených na zámku Kačina. 

Šupinami vyšívané
NZM Praha

6. 2. – 25. 3. 2018

S rybníky a rybářstvím souvisela také řemesla vázaná na vodu a ryby, mj. i na zpracování v gastronomii nevyužitých částí ryb. Výstava seznámila návštěvníky s technikou vyšívání rybími šupinami. Unikátní společenské šaty pošité více než 2 500 rybích šupin byly ušité pro soutěž Česká Miss 2010 v rámci projektu „14 klenotů v srdci Evropy“ výtvarnice Jany Berg. Šaty ušily a rybími šupinami vyšily studentky oboru Modelářství a návrhářství oděvů OA, SOŠ a SOU Třeboň a získaly za ně mj. ocenění pořadatele Glass Art Festival Praha 2011 za oživení a uchování tradice téměř zapomenuté techniky vyšívání rybími šupinami, včetně zachování vzorů a postupů. Výstavu doplnily dva workshopy pro veřejnost.  

Tváře zemědělství
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Přemysl Oráč nebo bratranci Veverkové? Znáte nějaké další? Výstava Tváře zemědělství zábavnou formou přibližuje některé z osobností oboru zemědělství, které se významně zapsaly do české historie

Veronika Souralová, Kouzlo hmyzí říše  
NZM Ohrada

9. 9. 2017 – 31. 5. 2018

Výstava fotografií Stanislava Koženého    
NZM Čáslav

3. 9. – 28. 10. 2018

Výstava orchidejí      
NZM Kačina

26. 4. – 27. 4.

Z fotoarchivu NZM
NZM Praha

14. 6. – 31. 8. 2018 – Lidé na poli
4. 9. – 31. 12. 2018 – Lidé a řemesla

Cyklus výstav „Z fotoarchivu NZM“ představuje výběr fotografií zaměřených vždy na vybrané téma. V roce 2018 proběhly výstavy na témata Lidé na poli a Lidé a řemesla. 

Zahrada první republiky – NAKI    
NZM Praha

18. 7. – 31. 12. 2018

Zemědělská muzea nástupnických zemí habsburské monarchie
NZM Kačina

1. 4. – 31. 10. 2018

Panelová výstava představuje zemědělská muzea ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Srbska, Rumunska a Ukrajiny – tedy z celé bývalé C. a K. monarchie. Vedle základních informací o jednotlivých muzeích se návštěvníci dozvědí i o jejich historii.  

Zimní příběh  
NZM Kačina

2. 12. 2018 – 28. 12. 2019

Jak se žilo na venkově v minulosti v časech nejen vánočních, přiblížila výstava Zimní příběh, kterou bylo možné navštívit 2. – 23. 12. 2019 v rámci Adventu na zámku. Sbírky Národního zemědělského muzea ukrývají mnoho předmětů, kterými si naši předkové zpříjemňovali zimní svátky a které lidem ulehčovaly namáhavou práci v zimě: staré dřevěné hračky, formičky na perník, lyže, sněžnice, různé typy saní či ledařského nářadí a mnoho dalších zajímavostí. 

Zubři
NZM Ohrada

2. 6. 2018 – 15. 6. 2019

Pokračování úspěšné autorské výstavy z roku 2018. Ukazuje, že zubr byl neodmyslitelnou součástí našich lesů a podhorských oblastí, a to s dosahem do naší dávné minulosti. Představuje ucelený pohled na problematiku zubrů od (pre)historie druhu, jeho biologii a výskyt v České republice až po moderní pokusy o jeho návrat do naší přírody. Nastiňuje možnosti navrácení zubra do evropského ekosystému na základě spolupráce různých organizací a složek státu. Prezentuje výzkum odlišností i vývoje rozšíření ve srovnání s příbuzným americkým bizonem. Zabývá se i prezentací vlastních sbírkových předmětů v souvislosti s výzkumem jejich původu. Dalším z výstupů této výstavy bylo provedení revize a aktualizace počtu institucí (členů EAZA) chovajících zubry v ČR a pořízení části fotodokumentace k výstavě. 

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.