2020
50 let pivovaru Radegast v Nošovicích
NZM Ostrava
18. 9. 2020 – 28. 2. 2022
Výstava připomíná historii pivovaru, který je spolu s mosteckým pivovarem (jenž byl uzavřen r. 1998) jediným podnikem svého druhu zbudovaným na území České republiky v období socialismu. Na počátku historie pivovaru v Nošovicích najdeme mimo jiné v r. 1953 poddolovaný a následně zrušený pivovar v Karviné. Po uzavření tohoto pivovaru totiž vyvstala otázka, jak budou těžce pracující zaměstnanci v průmyslu zásobováni pivem. Po dlouhém procesu padlo nakonec rozhodnutí vybudovat nový pivovar v Nošovicích. Výstavba objektů pivovaru i sladovny byla realizována společností Vítkovické stavby, n. p. V nošovickém pivovaru byla uplatněna řada tehdy moderních a unikátních technologií: šestnáctikohoutová scezovací korýtka vyrobená z nerezu, instalace sladinového filtru MEURA, absence chmelnic, semikontinuální kvašení, přechod z hliníkových sudů na sudy KEG (jako jeden z prvních pivovarů v ČR).
Na výstavě 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích si návštěvníci mohou prohlédnout nejrůznější předměty pivovarských technologií a další vybavení nejen z nošovického, ale i z dalších pivovarů. Časovou osu doplňuje tematická audiovizuální složka. Část výstavy je věnována restauracím a pivnicím, další pak problematice pivního skla, pivet a dalších propriet. Pomocí velkoplošných projekcí mohou návštěvnici nahlédnout do vybraných výrobních provozů od r. 1980 a seznámit se s osobnostmi tohoto pivovaru. Za připomenutí stojí i staré reklamy a další (nejen marketingové) aktivity pivovaru. V roce 2021 byla výstava doplněna o instalaci dobové hospody z 80. let minulého století, dále byly prezentovány nově získané akvizice – rozkvasné válce a byl instalován interaktivní dotykový displej s kvízem otázek z historie pivovaru a také hra – inspektor lahví.
Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství
NZM Praha
30. 6. – 29. 9. 2020
NZM Kačina
13. 5. – 31. 12. 2021
NZM Ostrava
11. 11. – 28. 2. 2023
Agrolesnictví a jeho pestré systémy zemědělského hospodaření mohou konvenčním i ekologicky hospodařícím zemědělcům pomoci lépe se vypořádat s klimatickými změnami. Agrolesnictví je moderní způsob hospodaření pomáhající zvýšit odolnost agroekosystému vůči extrémním projevům počasí, které pozorujeme v posledních letech. Výstavu připravila Asociace soukromého zemědělství ČR ve spolupráci s Českým spolkem pro agrolesnictví, Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Mendelovou univerzitou v Brně, Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Výzkumným ústavem živočišné výroby, Botanickým a Etnologickým ústavem Akademie věd ČR.
Bez půdy to nepůjde
NZM Ohrada
22. 7. – 7. 8. 2020
NZM Ostrava
1. 11. – 31. 3. 2021
1. 11. 2021 – 31. 3. 2022
Bez půdy to nepůjde – tak se jmenuje výstava, kterou připravilo Biologické centrum Akademie věd České republiky. Výstava umožňuje nahlédnout do fascinujícího světa v půdě a pochopit její význam pro život na Zemi. Na půdě stojí základ naší civilizace a půda je základem života. Kromě produkce potravin má půda nezastupitelný význam v krajině, kde jímá a čistí vodu, rozkládají se zde organické látky i nebezpečné chemikálie. Půda spoluvytváří zdravé životní prostředí. Výstava byla prezentována ve 2. NP na galerii v hale veronikárna.
Cesty světla – Petr Šika
NZM Kačina
1. 7. 2020 – 31. 10. 2020
Autorská výstava Cesty světla výtvarníka Petra Šiky byla projevem subtilní kombinace hmotových struktur v barevně neutrálním prostředí. Vizuální kompozice vytvářejí spolu s průhledy na pozadí jednotný prostor s pozoruhodnou světelnou atmosférou. Výtvarné objekty Petra Šiky vznikaly unikátní technikou kombinace stabilizovaných provazových solitérů na pozadí základních geometrických formátů podkladu. Atraktivní prostorové řešení, které vyniklo zvláště v kreativní kombinaci s individuálním směrovým osvětlením.
Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích
NZM Praha
23. 10. 2020 – 28. 3. 2021
Výstava je vědeckým výstupem projektu NAKI II – Kulturní tradice českého rybářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a krajinotvorbě (DG18P02OVV057), na kterém spolupracují Česká zemědělská univerzita v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Vysoká škola ekonomická v Praze, Slezská univerzita v Opavě, Vysoká škola hotelová v Praze a Národní zemědělské muzeum, s. p. o. Stěžejním cílem prezentovaného výzkumu je ozřejmění významu specifické částí národního kulturního dědictví – rybářské kultury z hlediska jejího využití v sociálním a ekonomickém prostředí současné české společnosti.
Epifyty – rostliny vzdušných zahrad
NZM Kačina
11. 5. 2020 – 18. 5. 2024
Epifyty jsou významnou skupinou rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví posledních století. Botanici z celého světa podnikali výpravy za těmito květinami. Ty se i dnes těší velkému zájmu z řad profesionálních i amatérských pěstitelů. Příkladem je orchidej Phalaenopsis, která se stala jednou z nejpěstovanějších pokojových květin. Výstava návštěvníkům přiblížila život epifytů v jejich původním prostředí vysoko v korunách stromů.
Cyklus Osobnost měsíce
NZM Ohrada
11. 5. – 13. 10. 2020 – Josef Bohdanecký, Rudolf Hacker, Vilém Věnceslav Havelka, Jan Evangelista Chadt Ševětínský
11. 5. – 31. 10. 2021 – Lesnický fytocenolog Alois Mezera, lesník a myslivec Antonín Václav Dyk, Karel Daniel Gangloff – „lesní Archimedes“
1. 4. – 31. 10. 2022 – Karel Knapp – lesní hospodář, estét a spisovatel
Drobné portréty významných osobností, vždy spojené s umístěním portrétní fotografie a popisem odborné, vynálezecké či literární činnosti představuje cyklus Osobnost měsíce. Výstavka je umístěna ve vstupu muzea a rovněž prezentována na sociálních sítích a webu muzea.
Lékaři rostlin
NZM Praha
2. 10. 2020 – 29. 5. 2022
Výstava návštěvníky seznamuje s ochranou kulturních rostlin a rostlinolékaři jako odborníky v této oblasti. Představuje také nejvýznamnější škůdce, choroby a plevele našich polí, luk nebo sadů. Ukazuje, jak se za poslední dvě století proměnily postupy v ochraně rostlin: od čistě mechanických postupů ke stále složitějším a účinnějším chemickým látkám, které v posledních desetiletích doplňují nové šetrnější postupy integrované ochrany. Klimatické změny přinášející sucho a zvýšenou pravděpodobnost výskytu nových škůdců a chorob spolu se stále zvyšujícími nároky na výživu obyvatel planety a potřeby průmyslu budou z rostlinolékařství činit zcela nepostradatelný obor do budoucnosti. Výstava vznikla při příležitosti Mezinárodního roku zdraví rostlin, vyhlášeného OSN na rok 2020.
Lidé v lese
NZM Ohrada
11. 5. – 30. 7. 2020
Les jako prostor pro práci i relaxaci představuje na dobových fotografiích výstava Lidé v lese. Výstava mapuje jak samotnou práci v lese, která je velmi rozmanitá, ale zároveň náročná, tak i pobyt v lese při volnočasových aktivitách. Les nabízí mnoho možností, funkcí, které lidé neustále využívají, i když postupem času různými či jinými prostředky. Díky fotografiím si tak můžeme uvědomit kontinuitu a vliv lesa i na současný život.
Kromě fotografií si mohli návštěvníci muzea prohlédnout i unikátní sbírkový předmět – motorový odvětvovač RINCO – a projít si jeho historii.
Losi – návrat velikánů
NZM Ohrada
1. 7. – 13. 10. 2020
Majestátní los je největším zástupcem jelenovitých, přesto však zůstává jedním z nejtajemnějších zástupců naší fauny. Návštěvníci prostřednictvím výstavy měli možnost nahlédnout do života těchto plachých obrů. Podivuhodný kopytník s lopatovitým parožím, velkým nosem a chůdovitými končetinami obýval naši krajinu až do 16. století a opět se u nás začal usazovat až v 2. polovině 20. století. Dnes je opět součástí naší krajiny a jeho návrat je jedním z aktuálních témat české ochrany přírody i myslivosti. Přesto ho zatím jen málo lidí mělo možnost spatřit v jeho přirozeném prostředí. Výstava byla realizována ve spolupráci s mnoha odbornými partnerskými institucemi (LF ČZU Praha, ZOO Ohrada, MZLU Brno aj.).
Záštitu nad výstavou převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.
Mezinárodní výtvarné sympozium
NZM Kačina
1. 8. 2020 – 31. 12. 2020
1. 8. – 8. 8. 2021
Výtvarné sympozium mělo v roce 2021 téma Divadlo. Návštěvníci muzea mohli po celou dobu nahlížet pod ruce umělcům a sledovat jejich vznikající díla. K vidění byly převážně práce sochařů a malířů, umělecká díla byla následně prezentována závěrečnou výstavou. Po ukončení sympozia díla zůstala přímo na místě v kačinském zámeckém areálu.
Mizející krajina – Miloš Spurný
NZM Kačina
1. 6. 2020 – 30. 9. 2020
Výstava fotografií krajin botanika a rostlinného fyziologa Miloše Spurného přenáší návštěvníka v čase zpět. Proměny krajiny autor dokumentoval s věrností válečného zpravodaje. Jako by snímal „pole válečná“, kde nad přírodou (zdánlivě) vítězí, v duchu dobového hesla „boje o zrno“, síla socialistického hospodaření. Již v roce 1967 Spurný publikoval tato znepokojující slova: „V jedné generaci mění se dnes více než dříve za staletí. Tento hektický dynamismus proměňuje naši zemi v jedinou továrnu na lidský blahobyt, energetiku, potravu a bydlení.“
Obraz zemědělství v socialistickém realismu
NZM Kačina
11. 5. 2020 – 31. 12. 2021
Cílem výstavního projektu bylo představit široké veřejnosti unikátní soubor obrazů malířů socialistického realismu ze sbírek Národního zemědělského muzea a na konkrétních dílech ukázat, jak umělci sloužící totalitní komunistické moci vykreslovali průběh násilné kolektivizace na českém venkově. Na výstavě byli bohatě zastoupeni především autoři, kteří se v rámci tehdejší oficiální výtvarné scény stali nadšenými propagátory socialistického realismu sovětského typu.
Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea
NZM Ohrada
11. 5. – 31. 10. 2021
Malá výstavní instalace Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea ukazuje život ohradského muzea v různých epochách na fragmentech původních schwarzenberských sbírek, ale i dalších předmětů nalezených při generálním úklidu zámecké půdy v době uzávěry muzea v rámci opatření proti pandemii Covid-19. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství bylo založeno v roce 1842 a je jedním z nejstarších odborně–profesních muzeí na světě. Jde o fragmenty sbírek, které byly předány jako celky do různých muzeí dle jejich zaměření. Ohradské muzeum si drží výsadu odbornosti oborů lesnictví, myslivosti a rybářství, proto například již v roce 1954 byly archeologické a mineralogické sbírky předány do správy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. To, co bylo při důkladném čištění půdy za trámy a v násypech nalezeno, jsou fragmenty těchto sbírek. Jsou mezi nimi ale i velmi cenné předměty, například malý obsidiánový nůž z pravěku, torzo korespondence archeologa Jana Nepomuka Woldřicha s vášnivým amatérským hledačem a tehdejším majitelem panství Janem Adolfem Schwarzenbergem o nálezech středověkých kachlů v Sedlci.
Potraviny, jak je neznáte
NZM Praha
27. 11. 2020 – 28. 2. 2021
NZM Ostrava
6. 1. – 31. 3. 2022
Výstava "Potraviny, jak je neznáte" je soubor mikrofotografií nejrůznějších přírodních i syntetických látek, ze kterých vznikají potraviny. Díky mnohonásobnému zvětšení můžete nahlédnout do překvapivého světa mikroskopických struktur. Snímky přibližují pouhým okem neviditelné částečky cukru, droždí, bambusové vlákniny, vitamínů a dalších látek, ze kterých jsou složeny potraviny. Fotografie vznikly v Laboratoři elektronové mikroskopie (LEM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Skenovací elektronový mikroskop JEOL 6380 LV. Zvětšení 250–2000. Autorem fotografií je MgA. Martin Hrubý. Za pomoc při vzniku fotografií děkujeme RNDr. Miroslavu Hylišovi, Ph.D.
Příběh proměny muzea
NZM Valtice
1. 4. 2020 – 31. 10. 2020
Výstava dokumentuje postupnou proměnu zastaralých expozic a depozitářů v moderní interaktivní muzeum, které komunikuje s návštěvníky a pracuje s jejich emocemi. Nabízí návštěvníkům pohled do zákulisí vzniku tří moderních interaktivních expozic – Tajemný život v půdě, Expozice Lednicko-valtického areálu a Národní expozice vinařství, ale také do dalších prostor, které prošly úpravami a výrazně přispěly k celkovému zkvalitnění činnosti muzea. Jedná se například o rekonstrukci depozitáře, půdních prostor, vybudování pavlače a také výtahu, který zjednodušil prohlídku expozic lidem s omezenou hybností. Návštěvníkům výstava poskytuje možnost srovnání období před a po rekonstrukci.
Příroda v ilustraci – Martina Nácházelová
NZM Ohrada
1. 8. – 13. 10. 2020
Výstava dlouholetého cyklu ilustrátorů přírody představila českou vědeckou ilustraci a její osobnosti. V letošním již 12. ročníku byl vystaven výběr z děl mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové. Martina Nacházelová (nar. 1990) patří k nové generaci umělců. Při své tvorbě využívá moderní technologie, konkrétně digitální malbu ve Photoshopu. Vystudovala zoologii a jejím velkým koníčkem je pozorování ptáků, tzv. birdwatching. Ptáci jsou rovněž hlavním námětem jejích ilustrací. Přes svůj mladý věk se již může pochlubit řadou úspěchů, mezi které patří i vítězství v soutěži Věda je krásná pořádané přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Její ilustrace mohou milovníci přírody obdivovat například v Hnízdním atlasu ptáků Evropy, který vyšel na podzim roku 2020.
Rudolf Karel Chotek: Šlechtic – Podnikatel – Bankrotář
NZM Kačina
1. 6. 2020 - 31. 12.2020
Sbírkový předmět měsíce – Cyklus
NZM Ohrada
11. 5. – 13. 10. 2020 – České lesnické písemnictví, Umění lesní, Zápisky a tištěné publikace Rudolfa Hackera, Zpráva o činnosti ČLJ 1899–1900, Jmenovací dekret panského myslivce
11. 5. – 31. 10. 2021 – kniha LESY KLATOVSKÉHO POŠUMAVÍ, jejich floristické složky a ekosystémy – Alois Mezera / LESNICKÉ MAPY, KTERÉ ZMĚNILY SVĚT – Vyobrazení – zákresy výzkumných ploch – tabule číslo 1 / Basum / DYKOVY LOVECKÉ SIGNÁLY / VÝUČNÍ LIST Antonína Jirsíka z roku 1818
2022 – kniha LESY KLATOVSKÉHO POŠUMAVÍ, jejich floristické složky a ekosystémy – Alois Mezera / LESNICKÉ MAPY, KTERÉ ZMĚNILY SVĚT – Vyobrazení – zákresy výzkumných ploch – tabule číslo 1 / Basum / DYKOVY LOVECKÉ SIGNÁLY / VÝUČNÍ LIST Antonína Jirsíka z roku 1818
Vystavený sbírkový předmět doprovozený podrobným popisem, případně překladem důležitých pasáží včetně uvedení základních údajů z evidence SP. Výstavka je umístěna v Malé galerii a rovněž je prezentována na sociálních sítích a webu NZM Ohrada.
Tajemství dřeva
NZM Praha
3. 11. 2020 – 21. 2. 2021
Autorská výstava výtvarných objektů Martina Patřičného je doplněna vzorky různých druhů dřevinrostoucích v České republice. Návštěvníci mají možnost seznámit se také s dendrologickým herbářem, tzv. xylotékou z lesnické školy ve Zlaté Koruně, která je součástí podsbírky Lesnictví na loveckém zámku Ohrada, jedné z poboček Národního zemědělského muzea.
To jsem z toho jelen – Tereza Marianová / Malá galerie Ohrada
NZM Ohrada
14. 8. – 13. 10. 2020
Jakou druhou představila Malá galerie Ohrada koncept ilustrací ze stejnojmenné autorské knihy Terezy Marianové, včetně pracovních náčrtů a návrhů pro vzdělávací kvízy na téma české myslivosti. Tereza Marianová (*1993) vystudovala ilustraci a grafiku na fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a ATRS management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě při škole vystavovala soubor ilustrací mapující osudy osobností českého hokeje při zimních olympijských hrách v Pchjongjangu. Projekt Dobrých 100 obletěl svět a ilustrace byly vystavovány v Českých centrech například ve Washingtonu, Záhřebu nebo na Tchaj‑wanu. Tereza také připravovala didaktické knihy pro děti s poruchou autistického spektra (Národní ústav pro autismus), kreslila pro časopis Nový prostor a s vyprávěcí knihou Příběhostroj se její ilustrace dostaly opět na Tchaj‑wan, do Jižní Korey a Číny. V Čechách její ilustrace najdete především v knižní tvorbě, kdy ilustruje pro různá nakladatelství, navrhuje knižní obálky a plakáty. Je autorkou zatím tří knih pro děti. Ještě jako Lukešová napsala a ilustrovala knihu o české myslivosti a přírodě To jsem z toho jelen (Pikola, 2019). Už jako Marianová nakreslila leporelo pro nejmenší Jak se koník ztratil (Meander, 2020) a letos na podzim vycházející autorskou knihu Velký příběh Velké pardubické (Albatros, 2020).
NZM Praha
16. 6. – 30. 8. 2020
NZM Kačina
19. 4. 2020 – 22. 4. 2020
Výstava loveckých plemen psů
NZM Kačina
20. 9. 2020
6. 7. 2021
Oblastní výstava loveckých psů, která se v zámeckém parku koná každý rok, prezentovala různá lovecká plemena.
Za stromy – Lenka Pálková / Malá galerie Ohrada
NZM Ohrada
3. 7. – 10. 8. 2020
Výstava obrazů známé jihočeské výtvarnice Lenky Pálkové na téma stromů, lesa a krajiny, z nichž část vznikla právě pro Národní zemědělské muzeum Ohrada. Některá z vystavených témat jsou abstraktní, některá mapují konkrétní lesní krajiny Šumavy, Příbramska a Třeboňska. Touto výstavou startoval nový projekt Malé galerie Ohrada, v němž budou návštěvníkům představována díla malířů, fotografů a grafiků, kteří ve své tvorbě reflektují lesnictví, myslivost a rybářství.
Zámek Kačina na starých vyobrazeních
NZM Kačina
5. 8. 2020 – 31. 12. 2021 & 2022
Výstava obrazů zachycujících Zámek Kačina a jeho parkové a stavební přeměny od roku 1830 do 1. poloviny 90. let 20. století. Nejstarší obrázky (kopie) jsou litografie, lavírovaná tušová kresba, akvarel a lept. Novější jsou pohlednice, skleněné fotografické desky a fotografie. K vidění byla jediná známá fotografie Jana Rudolfa Chotka ml. (1865–1884), posledního člena majorátní větve rodu, na níž je na kočáře zachycen jako malý kluk s matkou (zemřel předčasně v 18 letech), nebo poníci na Kačině, na nichž se Jan Rudolf učil jako dítě jezdit na koni.
Autoři litografie a akvarelu: Adolph Friedrich Kunike, Heinrich Waldemar Rau, E. Herold
Autor leptu: Pavel Šimon (1920–1958)
Zdraví rostlin ve fotografii
NZM Praha
1. 10. – 1. 11. 2020
NZM Čáslav
8. 5. – 26. 9. 2021
Vítězné snímky fotosoutěže "Pečujme o zdraví rostlin, i ony mohou být nemocné" zachycovaly nejen krásu rostlin, ale i téma škůdců a chorob, které jsou často nedílnou součástí jejich života. Výstava, kterou pro návštěvníky muzea připravil Ústřední zkušební a kontrolní ústav zemědělský, představila rostliny jako živé organismy, které potřebují péči nejen rostlinolékařů, ale i laické veřejnosti.
Zemědělské budovy první republiky (nejen) v Praze
NZM Čáslav
14. 7. – 31. 10. 2020
Výstava byla instalována na venkovní ploše muzea zemědělské techniky. Prezentováno bylo 13 známých pražských a jedna čáslavská budova. Tyto stavby byly v období první republiky postaveny jako sídla jednotlivých zemědělských institucí. Některé z budov jsou dodnes přístupné veřejnosti a několik z nich slouží původnímu účelu. Výstava se konala ve spolupráci s Ústavem zemědělské ekonomiky a informací a Knihovnou Antonína Švehly.