2021


Alois Mezera / Lesní stanoviště 
NZM Ohrada

1. 5.  – 13. 6. 2021

Betlémy ze zámku a podzámčí
NZM Kačina

5. – 27. 12. 2021
3. – 31. 12. 2022 
1. 12. – 31. 12. 2023

Výstava Betlémy na zámku a podzámčí – příběhy rodinných betlémů prezentovala další příběhy vybraných rodinných betlémů z určitých oblastí Čech a Moravy. Výstava navazovala v rámci cyklu na předchozí ročníky a je již tradičně nedílnou součástí prosincového programu Advent na zámku. 

Bourec je borec  
NZM Praha

10. 5. – 29. 8. 2021

Bourec morušový, nenápadně zbarvený noční motýl, patří mezi nejdéle domestikované živočichy. Hedvábné vlákno, které jeho housenky produkují při kuklení, je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let. Výstava nabízí pohled do zákulisí již druhé generace experimentálního chovu bource morušového v Národním zemědělském muzeu.   

Cesty sbírek – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada  
NZM Ohrada
11. 5. – 30. 7. 2021
2. 5. – 31. 12. 2022
31. 1. – 31. 12. 2023

Fotografický příběh vyprávěl o Lesnickém a loveckém muzeu na Ohradě, o jeho vzniku a událostech, které ho formovaly, a to až do doby, kdy zámek i sbírky převzalo tehdejší Zemědělské muzeum, předchůdce Národního zemědělského muzea. První sbírky Lesnického a loveckého muzea začal na Ohradě svou vynikající preparátorskou prací vytvářet lesnický adjunkt Václav Špatný. Již v roce 1842 majitel zámku Jan Adolf II. Schwarzenberg rozhodl zpřístupnit tuto sbírku preparátů veřejnosti, navíc doplněnou o sbírku trofejí v tzv. „Tierkabinetu“. Postupem času se klenotem sbírky staly ornitologické preparáty a takzvané poslední úlovky významných druhů zvěře na Šumavě. Ačkoli zámek Ohrada prošel v průběhu staletí několika pohnutými dějinnými událostmi, schwarzenberská sbírka zůstala zachována. Druhý příběh pak skrze plány a fotografie ze zámku Ohrada vyprávěl složitou cestu Zemědělského muzea od pouhého záměru takové muzeum vůbec vytvořit, přes obtíže spojené s jeho budováním, síť regionálních poboček, ať už cíleně založených nebo „nechtěných“, až po své konečné místo na loveckém zámku Ohrada. 

Cyklus Příroda v ilustraci – Leona Kuťková a Marie Voldřichová
NZM Ohrada

1. 8. – 30. 9. 2021
1. 8. – 31. 10. 2022

Výstavní cyklus „Příroda v ilustraci“ se koná v Národním zemědělském muzeu na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou již dvanáct let. Představuje tvorbu našich předních ilustrátorů knih o přírodě včetně vědecké ilustrace z oboru biologie. Kromě renomovaných výtvarníků zde dostává prostor i nová nastupující generace. Rok 2022 byl věnován dvěma mladým výtvarnicím: Leoně Kuťkové a Marii Voldřichové.
Leona Kuťková se od roku 1998 se začala věnovat tvorbě soch zvířat technikou lité broušené sádry. Od roku 2001 kreslí černobílé a barevné ilustrace s tematikou české fauny a flóry, z nichž část byla použita jako doprovodné ilustrace knihy Vlastivěda Lanškrounska, vlastivědného sborníku, Lanškrounsko a naučné stezky v Sázavském údolí a na Lanškrounských rybnících. V roce 2006 obdržela zakázku od soukromé firmy JCCE v Tokiu na vytvoření dvou bronzových bust majitele firmy a jeho manželky, které jsou vystaveny v prostorách firmy. V roce 2007 v souvislosti s realizací soch pro japonského zákazníka navštívila Japonsko a od roku 2009 do roku 2011 působila v Japonsku a věnovala se kreslení ilustrací ptáků. Po návratu do ČR se věnuje výhradně vědeckým ilustracím české fauny.
Mgr. Marie Voldřichová v letech 2004–2014 studovala Přírodovědeckou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, obor zoologie. Od roku 2014 pracuje jako kurátorka podsbírky Zoologie v Národním zemědělském muzeu, pobočce Ohrada v Hluboké nad Vltavou. V ilustrační a volné tvorbě se věnuje hlavně savcům, včetně rekonstrukcí pravěkých druhů, a ptákům. Její oblíbenou technikou je perokresba a kresba tužkou a pastelkami. Ilustrovala knihu Kloubec, B., Hora, J., Šťastný, K. a kol: Ptáci jižních Čech (2015). Pro novou stálou expozici geologie a zoologie Jihočeského muzea vytvořila mimo jiné několik vědeckých ilustrací vyhynulých savců. V současnosti pracuje na souboru ilustrací pro plánovanou publikaci s pracovním názvem Identifikační příručka ptáků ČR, která vzniká ve spolupráci s Jihočeským krajem.  

Ekologické zemědělství
NZM Kačina

2. 9. 2021 – 02. 1.2022
1. 4.2022 – 31. 5. 2023

Změna klimatu, snižování biodiverzity i vyčerpávání neobnovitelných přírodních zdrojů představují pro zemědělce aktuální výzvy. Odpovědí na řadu z nich nabízí systém ekologického zemědělství. Dokáže ekologické zemědělství skutečně oživit krajinu, chránit přírodní zdroje či produkovat potraviny bez chemických reziduí? Realizátorem výstavy je Ministerstvo zemědělství.

Fotograf Festival 2021 – Pozemšťané*ky  
NZM Praha

4. 9. – 31. 10. 2021

Paralelní vyprávění o změně naší planety, jež by nevyužívalo expertní, vědecký žargon a obrazy, ale schopnost každého člověka vnímat své bezprostřední okolí a učit se porozumět těmto změnám z tohoto výchozí bodu. První část třídílné výstavy “Pozemšťané*ky” s podtitulem Pletiva přináší sérii lidských i mimo-lidských svědectví o probíhajících environmentálních proměnách. Do společné výpovědi se zapojují plameňáci, stroje, ropné skvrny i ochranářské kolektivy, a proplétají se se zkoumáním toho, jak příroda sama nabízí obrazy katastrofy. Na pozadí se tak vynoří první z principů pozemšťanství  – citlivě se rozhlédnout kolem sebe ještě předtím, než se rozhodneme o něčem s jistotou promluvit. Vystavující umělci: Susan Schuppli, Tega Brain, Julian Oliver, Bengt Sjölén, Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky, João Maria Gusmão & Pedro Paiva, Lucie Rosenfeldová, Institut úzkosti, Stony Tellers.
Partnerská výstava.
Realizátor výstavy: Fotograf 07, z.s. 

Helena Görnerová – Koně a jejich lidé v zeleném šeru lesů / Malá galerie Ohrada
NZM Ohrada

9. 8.  – 31. 10. 2021

Fotografka Helena Görnerová je jistě známá všem, kteří pracují v lesích s koňmi. Její fotografické příběhy představila Malá galerie Ohrada v retrospektivě, dokonce se rozrostla i do venkovního areálu muzea. Návštěvníci tak měli možnost poznat poetické, nestylizované portréty koní i jejich lidských parťáků při těžké práci v lesích, na vinohradech či sadech. Kromě fotografií galerie představila také videa či tištěné fotografické kalendáře, které si autorka sama vydává. V rámci výstavy proběhlo také setkání s koňmi a kočími „naživo“ při tradičním Lesnickém dni na Ohradě 9. října 2021. 

Historické automobily na Kačině – Jaguár, Porshe, Fiat  
NZM Kačina

11. 7., 24. 7., 14. 8., 2. 10.

Na zámeckém nádvoří byly návštěvníkům muzea předvedeny historické vozy značek Jaguár, Porshe a Fiat. 

Chotkovské loutkové divadlo
NZM Kačina

1. 8. – 15. 11. 2021

Od 1. 8. 2021 si návštěvníci zámecké kaple na Kačině mohou prohlédnout původní chotkovské malované loutkové divadélko. Divadélko sloužilo jako kulisa pro hry, které byly pořádány pro zábavu dětí hraběte Jindřicha Chotka (1802–1864). Společně s dalšími chotkovskými teatráliemi v 70. letech 20. století bylo převezeno z Kačiny do Prahy a stalo se součástí sbírek Divadelního oddělení Národního muzea.  

Irena Armutidisová: Portrét krajiny
NZM Praha

2. 7. – 29. 8.2021

Výstava Portrét krajiny s cykly barevných velkoformátových fotografických tisků Ireny Armutidisové je věnována krajině, sice krajině neokázalé, s citem kultivované, téměř banální, v níž základní, ale přesto pozoruhodnou úlohu hraje světlo a struktury v ní vytvářené přirozeným posunem v čase. V tomto smyslu pak bylo možné začlenit zde vystavené fotografie do kontextu klasické krajinářské školy. Hlavní roli fotografií hraje venkovská krajina. Fotografka zvolila obrazy míst svého bydliště, v okolí Veverských Knínic v kraji Mrštíkovy Pohádky máje. Tematicky a formálně se dotýká světelných a atmosférických jevů v krajině, kterou důvěrně zná. Autorka minimalizuje krajinu na základní tvary, pracuje se strukturou, plochou, barvou, atmosférou a náladou. 

Jindřich Štreit a lidé v zemědělství  
NZM Ostrava

1. 5. – 31. 10. 2021

Cyklus fotografií Jindřicha Štreita představuje vizuální studii proměn venkovského prostředí ve 20. a 21. století, ukazující mnohovrstevnatý pohled na svět a člověka. Reprezentuje konkrétní fotografický diskurz, který ovšem není pouze zdrojem izolovaných obrazových informací. Je především komplexním pohledem na venkov a zemědělství. Výstava byla v srpnu doplněna o besedu s autorem v rámci Ostravské muzejní noci, moderování se ujal Jiří Siosztrzonek

Josef Opletal a československé lesnictví v období 1. republiky
NZM Praha

30. 9.2021 –  1. 5. 2022

Hlavním záměrem výstavy s podtitulem „Pěstujte lesy nejen hospodářsky zdatné, ale i lesy oplývající všelikou krásou!“ je představit všestrannou osobnost Josefa Opletala (1863–1953) a jeho lesnické i pedagogické dílo v dobových souvislostech. Působení tohoto mimořádného lesnického odborníka se zarylo v krajině několika evropských států hluboko pod svrchní vrstvu lesní půdy a zanechalo svou stopu v mnoha našich centrálních lesnických institucích i vzdělávacích ústavech. Ústřední exponáty výstavy tvoří archiválie z unikátních osobních fondů našich předních lesníků uložených v archivu Národního zemědělského muzea, jež byly takto komplexně představeny návštěvníkům vůbec poprvé

Klenoty z ornitologických sbírek
NZM Ohrada

11. 5. – 31. 10. 2021  

Pro zahájení sezony 2021 připravilo muzeum Ohrada novou výstavu, ve které návštěvníkům představilo historii a bohatství svých ornitologických sbírek. Spolu s expozicí „Cesty sbírek“ je součástí cyklu výstav, které proběhly v roce 2021–2022 jako součást oslav 180. výročí založení muzea Ohrada. Podsbírka ornitologie patří k nejstarším a nejvýznamnějším kolekcím muzea. Její kořeny spadají do roku 1839 a jsou tak starší, než samotné muzeum, které bylo oficiálně založeno roku 1842. Základem sbírky se staly úlovky ptáků z panství Schwarzenbergů a od té doby se kolekce stále rozrůstá. V současnosti obsahuje cca 2 500 dermoplastických preparátů ptáků ve 300 druzích a je v ní zastoupena téměř kompletní avifauna střední Evropy. Již od počátku své existence byla Ohradská sbírka ptáků v odborných kruzích velmi oceňována a sehrála důležitou roli při vzniku a formování české ornitologie. Svou návštěvou ji poctil i korunní princ Rudolf Habsburský, který byl sám nadšeným ornitologem. V expozici bylo umístěno více než sto preparátů ptáků a dalších sbírkových předmětů souvisejících s tématikou (obrazy s náměty ptáků od ilustrátorů přírody, ukázky kolekce ptačích vajec a hnízd, ptačí literatura pro děti i dospělé). Veřejnost měla možnosti vidět takto rozsáhlou prezentaci ornitologických sbírek muzea poprvé v historii. 

Kulinární tradice moravských a slezských regionů
NZM Praha

7. 10. 2021 – 27. 2. 2022 

Na vybraných sbírkových předmětech výstava názorně prezentuje šíři a rozmanitost tradiční gastronomie Moravy a Slezska. Zemědělství, hospodářský rok, svátky a obyčeje, sociální postavení v rámci společnosti, to vše hrálo nezanedbatelnou roli při vývoji skladby lidové kuchyně a společně ji determinovalo. Cílem výstavy bylo propojit zpracování zemědělských produktů jako výchozí suroviny s přípravou konkrétních pokrmů a názorně ukázat kulinární dědictví z jiného úhlu pohledu. Výstava je vědeckým výstupem projektu NAKI II – Kulinární dědictví českých zemí: paměť, prezentace a edukace (DG18P02OVV067)

Lenka Falušiová / praLES/ Malá galerie Ohrada
NZM Ohrada

15. 6.  – 8. 8. 2021

Grafiky Lenky Falušiové jsou inspirované českou krajinou a lesy. Výstava jejích grafických prací v Malé galerii Ohrada byla upomínkou díla lesmistra Josefa Johna, zakladatele Boubínského pralesa. Lenka Falušiová zná důvěrně les a jeho proměnný život a nepopisuje jen vnější pohledy na les, zobrazuje ty zdánlivě neviditelné procesy pod povrchem porostů, vnitřní krajiny lesů. Její grafiky mají až meditativní účinek, jsou citlivým záznamem celistvosti života lesa. Lenka Falušiová vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru grafiky prof. Jiřího Lindovského. Je členkou Sdružení českých grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes. Pravidelně vystavuje v zahraničí (Mini maxi print Berlin, Les Bohemes v galerii Tirelli ve Vevey, In Der Stille ve Švýcarsko – české galerii Go Green Art,...). V roce 2021 získala cenu za hlubotisk na výstavě Grafika roku 2020 v Císařské konírně Pražského hradu. Absolvovala řadu samostatných výstav, například v galerii U Prstenu v Praze, v Lašském muzeu v Kopřivnici, v galerii Felixe Jeneweina v Kutné hoře atd. Zúčastnila se také mnoha kolektivních výstav – Centrum současného umění DOX v Praze, Muzeum umění v Olomouci, galerie Kooperativy v Praze, galerie Hollar v Praze, Oblastní galerie v Jihlavě, Galerie Klatovy – Klenová aj. 

Les pramenů  
NZM Ohrada

11. 5. – 31. 10. 2021

Lesy pro budoucnost
NZM Praha

květen 2021 – dlouhodobá výstava 

Lesy České republiky sází lesy nové generace, které vyrostou za desítky let. Jaké budou? Výstava je složená ze dvou částí. První část představuje lesní programy, které směřují k obnově lesa stiženého mnohaletou kůrovcovou kalamitou. Druhá část je variabilní a věnuje se prezentaci různých aktuálních témat. Součástí výstavy je také virtuální prohlídka, kde se prostřednictvím „kouzelných“ brýlí s rozšířenou realitou ocitnete na pěti reálných lesních lokalitách a uvidí zde, jak se v průběhu času budou vyvíjet porosty po aktuální kůrovcové kalamitě. Výstavou provází průvodce. Realizátor výstavy: Lesy ČR.   

Lidová architektura na Národopisné výstavě  
NZM Praha

1. 7. – 29. 8. 2021

Výstava představuje prostřednictvím dobových fotografií a plánů výběr z objektů lidové architektury, které byly zhotoveny pro Národopisnou výstavu Českoslovanskou v Praze v roce 1895. Část dochovaných modelů lidových staveb se stala základem sbírky Národního zemědělského muzea. Některé z nich přibližují soudobé fotografie, na kterých je zachycen jejich současný stav. Ve výstavě je uveden i přehled typů lidových staveb a jejich rozdělení podle účelu, k jakému byly používány.
Výstavu doplňuje několik akvarelů věrně zobrazujících podobu jihočeského venkova od malíře Václava Šebeleho, kterého k jejich tvorbě přivedla právě Národopisná výstava Českoslovanská

Mezinárodní výtvarné sympozium
NZM Kačina

1. 8. – 8. 8. 2021

Výtvarné sympozium mělo v roce 2021 téma Divadlo. Návštěvníci muzea mohli po celou dobu nahlížet pod ruce umělcům a sledovat jejich vznikající díla. K vidění byly převážně práce sochařů a malířů, umělecká díla byla následně prezentována závěrečnou výstavou. Po ukončení sympozia díla zůstala přímo na místě v kačinském zámeckém areálu. 

Místo tvar program/KONVERZE 
NZM Ostrava

18. 11. 2021 – 17. 2. 2022

Výstava představuje nejvíce ceněné, vyhraněné, uznávané i alternativní proměny někdejších průmyslových staveb a areálů na budovy s novým využitím v České republice. Návštěvníci výstavy mohou porovnat proměny zvolených příkladů – od počátečního stavu, přes nedávnou minulost až po nový život. S architekturou konverzí, výsledkem i důsledkem hledání východiska, balancování mezi památkovou ochranou, autorskou intervencí, pragmatickou recyklací. Příležitost pro naplnění ambicí, uměleckého záměru i podnikatelského cíle. Také spontánní úsilí zachovat, co ještě lze. Odezva proměnlivé společenské atmosféry, vztahu k prostředí, obecnější tendence architektonické tvorby v konkrétním, mnohdy polemickém kontextu.
Výstava projektů realizovaných během pěti let (2015–2020) navazuje na předchozí akce uplynulého třicetiletí, od první Industriální architektura / nevyužité dědictví, přes 12 let poté, Industriální stopy, Co jsme si zbořili, až po výstavy architektury konverzí z let 2005 a 2014. Součást projektu MK ČR v rámci programu aplikovaného výzkumu NAKI II (DG16P02H001) Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa. Převzatou výstavu připravil dr. Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT a Galerie Jaroslava Fragnera. Mezi prezentovanými konverzemi je i budova NZM Ostrava. 

Nejen včely. Opylovači známí i nevšední
NZM Praha

1. 3. – 22. 8. 2021 

Doprovodná panelová výstava k výstavě „Včely a včelařství“ rozšiřuje všeobecné povědomí o způsobech opylení rostlin a významu opylovačů z živočišné říše. Představuje nejvýznamnější skupinu těchto opylovačů, ke které patří včely, vosy a čmeláci, ale i další živočichy, kteří k opylování rostlin významně přispívají, jako jsou např. mouchy, brouci a motýli. Seznamuje i s netypickými opylovači, jako jsou ptáci, savci, plazi a mořští živočichové. Akcentuje důležitost opylovačů pro zajištění výživy lidstva a zachování pestrosti rostlinných druhů. Výstava vznikla ve spolupráci s projektem Praha kvete a Knihovnou Antonína Švehly, odborným garantem je Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. 

Ovoce a zelenina, ať je léto nebo zima
NZM Praha

1. 7. – 29. 8. 2021

Tematické fotografie Jindřicha Štreita, Karla Cudlína, Milana Jaroše a Michaely Brachtlové z podsbírky Fotoarchiv NZM. Témata pěstování zeleniny v Polabí, ovocné sady v zimě i při sklizni, hydroponické pěstování rajčat a zpracování zeleniny v konzervárně. Výstava byla uspořádána u příležitosti Mezinárodního roku ovoce a zeleniny, který vyhlásila Organizace spojených národů. 

Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea
NZM Ohrada

11. 5.  – 31. 10. 2021

Malá výstavní instalace Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea ukazuje život ohradského muzea v různých epochách na fragmentech původních schwarzenberských sbírek, ale i dalších předmětů nalezených při generálním úklidu zámecké půdy v době uzávěry muzea v rámci opatření proti pandemii Covid-19. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství bylo založeno v roce 1842 a je jedním z nejstarších odborně–profesních muzeí na světě. Jde o fragmenty sbírek, které byly předány jako celky do různých muzeí dle jejich zaměření. Ohradské muzeum si drží výsadu odbornosti oborů lesnictví, myslivosti a rybářství, proto například již v roce 1954 byly archeologické a mineralogické sbírky předány do správy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. To, co bylo při důkladném čištění půdy za trámy a v násypech nalezeno, jsou fragmenty těchto sbírek. Jsou mezi nimi ale i velmi cenné předměty, například malý obsidiánový nůž z pravěku, torzo korespondence archeologa Jana Nepomuka Woldřicha s vášnivým amatérským hledačem a tehdejším majitelem panství Janem Adolfem Schwarzenbergem o nálezech středověkých kachlů v Sedlci.                                                                          

Potraviny, jak je neznáte
NZM Praha

27. 11. 2020 – 28. 2. 2021
NZM Ostrava
6. 1. – 31. 3. 2022 

Výstava "Potraviny, jak je neznáte" je soubor mikrofotografií nejrůznějších přírodních i syntetických látek, ze kterých vznikají potravinyDíky mnohonásobnému zvětšení můžete nahlédnout do překvapivého světa mikroskopických struktur. Snímky přibližují pouhým okem neviditelné částečky cukru, droždí, bambusové vlákniny, vitamínů a dalších látek, ze kterých jsou složeny potraviny. Fotografie vznikly v Laboratoři elektronové mikroskopie (LEM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Skenovací elektronový mikroskop JEOL 6380 LV. Zvětšení 250–2000. Autorem fotografií je MgA. Martin Hrubý. Za pomoc při vzniku fotografií děkujeme RNDr. Miroslavu Hylišovi, Ph.D.  

Příběh o poctivém řemesle a hojnosti dobrého vína
NZM Valtice

10. 5. 2021 – 30. 11.2021

Výstava představila širokou škálu řemesel, bez kterých se vinař v minulosti neobešel a často byl na jejich práci závislý. Návštěvníci se mohli seznámit s historií profesí, jako jsou například bednář, tesař, kovář, košíkář aj. a prohlédnout si jak jejich pracovní nástroje, tak hotové výrobky. Součástí výstavy byly interaktivní prvky – výroba kolkované cihly, stavba klenby z cihel a hra na vinné sklenky naplněné vodou. Výstava zároveň doplnila stávající expozici vinařských lisů, které jsou jedinečným dokladem práce starých tesařů.

Rybník, krajina a my v soukolí času
NZM Ostrava

3. 8. 2021 – 31. 12. 2021

Výstava „Rybník, krajina a my v soukolí času“ je spolu s již realizovanou výstavou „Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích“ v NZM Praha součástí projektu “Kulturní tradice českého rybářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a krajinotvorbě” (RYBA) NAKI II.
Cílem výstavy bylo  zachytit, jak výstavba rybníků v českých zemích ovlivnila v průběhu zhruba jednoho tisíciletí tvářnost naší krajiny i život lidí. Návštěvníci se dozvěděli např. o rozporuplném vnímání hromadné výstavby rybníků v době renesance, o úloze rybníků ve válečnictví, kde rybníky měly nejen funkci fortifikační, ale byly využívány i jako útočné zbraně. Pozornost byla věnována rovněž významu rybníků v krajinné ekologii. Rybníky a jejich bezprostřední okolí vytvářejí nové biotopy a významně zvyšují biodiverzitu krajiny. Vzniká prostředí pro život organismů – hub, rostlin a živočichů, které bychom v okolní zemědělské krajině a hospodářských lesích těžko hledali. Rybníky inspirovaly mnohé umělce a některá jejich díla byla na výstavě představena. Především tvorba našich malířů – krajinářů, kterým svět rybníků učaroval, ale i o další umělecké obory jako je literatura – poesie i próza, hudba či film. Byly zde také představeny profese spojené se stavbou rybníků a chovem ryb od středověku po současnost a také práce rybníkářů v průběhu roku. Výstava, nevyhýbající se kontroverzním tématům v rybníkářství v minulosti i současnosti, byla současně oslavou práce našich předků, kteří z hendikepu absence moře, velkých jezer a dolních toků řek u nás dokázali udělat přednost a vytvořit kulturní krajinu blízkou přírodě s vysokou estetickou hodnotou

Skrytá krása hmoty
NZM Kačina

1. 7. – 31. 12. 2021

Výstava zahrnuje soubor vybraných fotografií Svatopluka Civiše pořízených v Alpách v oblasti hory Gross Glockner. Jedná se o fotografie zachycující vápencové bloky protkané sítí druhotných sedimentárních nerostů. Autor se ve svých fotografiích snaží propojit svět vědecký se světem uměleckým a hledá v nich kouzlo a krásu při pohledu na objekty, které člověka obklopují a které často nevnímá či přehlíží.  

Sociální zemědělství: Příležitost pro zemědělce
NZM Praha

4. 5. – 27. 6.2021

Sociální zemědělství v sobě sdružuje koncepty multifunkčního zemědělství, sociálních služeb a zdravotní péče. Jeho hlavním posláním je vedle produkce a prodeje zemědělských produktů také zajišťování pracovních míst na farmách, poskytování služeb sociálně a zdravotně znevýhodněným osobám i organizování vzdělávacích aktivit. Koncept klade velký důraz na vztahy mezi lidmi; rozvíjí vztahy v rámci farmy, rodiny, komunity a pomáhá k začleňování znevýhodněných osob do běžného života. První sociální zemědělské podniky se objevují také v České republice.
Partnerská výstava.
Realizátorem výstavy je Státní zemědělský a intervenční fond.   

Správce české krajiny – venkovní výstava
NZM Ohrada

1. 11. – 31. 12. 2021

Stavba Zemědělského muzea na Letné: vize – plány – realita
NZM Praha

20. 5. 2021 – 31. 12. 2023

Výstava představuje vývoj architektonického řešení budovy Národního zemědělského muzea v Praze na Letné v kontextu dějin muzea, zástavby prostoru Letenské pláně a spolupráce s Národním technickým muzeem. Hlavními exponáty jsou modely a další předměty ze sbírek NZM, doplněné autentickými návrhy a plány výstavby z 30. let 20. století. Cílem výstavy je představit prostřednictvím autentických dokumentů a exponátů složitý vývoj výstavby letenské muzejní budovy v kontextu dějin muzea

Včely a včelařství  
NZM Praha

20. 5. – 26.  9.2021

Úly a včelařské náčiní, jak historické, tak užívané dnes, tvoří základ výstavy věnované aktivitě, která je v českých zemích velmi rozšířená – včelařství. Mnohdy dosud nezveřejněné informace a unikátní fotografie připomínají české osobnosti spjaté s historií včelařství – jednu z prvních českých včelařek Floru Jelínkovou, Josepha Donatha, který inspiroval amerického prezidenta George Washingtona k chovu včel, vynálezce medometu Franze Hruschku a nadšené včelaře bratry Mrštíky. V rámci výstavy jsou rovněž představeny inseminační přístroje se stručným vysvětlením procesu umělého oplodňování včelích matek. V gastronomickém koutku jsou k dispozici medové inspirace pro Vaši kuchyni. Pro děti je určena řada interaktivních prvků, které je seznamují se životem včel. Výstavu připravilo NZM ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským v Dole, Regionálním muzeem v Mikulově a Pracovní společností nástavkových včelařů. 

Vynálezy Františka Horského
NZM Čáslav

8. 5. – 31. 10. 2021

Výstava k výročí 220 let od narození F. Horského. Ve výstavních prostorech haly A si mohli návštěvníci prohlédnout méně známou část sbírky, která zůstává běžně umístěna v depozitářích a není veřejnosti přístupná. Dominantními prvky výstavy byly modely zemědělských strojů zkonstruovaných Františkem Horským. Tematicky bylo doplněno dalšími modely z podsbírky Rostlinná výroba 2

Výstava afrického umění – Sochy z Tengenenge
NZM Kačina

16. 6. – 31. 10. 2021

Výstava umění pocházejícího ze sochařské komunity Tengenenge v Zimbabwe, kde tvoří více než stovka sochařů, usazených zde i se svými rodinami. Za svou jedinečnost vděčí Tengenenge přírodnímu bohatství ukrytému v kopcích pohoří Great Dyke. Jedná se o zásoby kvalitního kamene vhodného pro sochařskou práci, díky nimž mohou místní sochaři tvořit. Každý ze sochařů má v nejbližším okolí vesnice vyhrazený prostor, kde vystavuje své sochy. To z Tengenenge činí možná největší galerii kamenných soch pod širým nebem na světě. 

Výstava borůvek
NZM Čáslav

1. 6. – 31. 10. 2021

Venkovní výstava různých kultivarů borůvek. Připraveno ve spolupráci s Konifery Žehušice. 

Výstava fotografií jihomoravských vinic
NZM Valtice

10. 5. 2021 – 31. 10. 2021 
1. 4. – 30. 11. 2022

Výstava na muzejní pavlači nabídla návštěvníkům pohled na krajinu typickou pro jihomoravskou vinařskou oblast v proměnách roku, a to i z ptačí perspektivy. Hvězdná obloha nad vinicemi, západ slunce na Pálavě, vinohrady v mrazu a mnohé další zachytil sedlecký fotograf Lukáš Pánek. 

Výstava loveckých plemen psů
NZM Kačina

6. 7. 2021

Oblastní výstava loveckých psů, která se v zámeckém parku koná každý rok, prezentovala různá lovecká plemena. 

Zámecká divadla rodiny Waldstein-Wartenbergů
NZM Kačina

od 31. 7. 2021

Fenomén soukromých aristokratických divadel, která se v průběhu 18. a 19. století stala běžnou součástí mnoha zámků podobně jako kaple, taneční sál nebo jízdárna, mapuje panelová výstava věnovaná historii zámeckých divadel hraběcí rodiny Waldstein-Wartenberg. Výstava vznikla ve spolupráci Státního zámku Litomyšl a Nadace barokního divadla zámku Český Krumlov. 

Zázračné divadlo barokního světa  
NZM Kačina

16. 8. 2021 – 5. 5. 2025

V expozici Kačina na dotek si návštěvníci mohli prohlédnout „Zázračné divadlo barokního světa“Rekonstrukce barokního marionetového divadla vznikla roku 1993 pro inscenaci Gluckovy opery, která se s mezinárodním ohlasem hrála do roku 2005. Projekt Daniela Dvořáka a Jana Marka patří k vrcholným projevům stylotvorných tendencí postmodernismu, jenž s oblibou spojuje klasické prvky a tvárné postupy s moderními. Návštěvníci mohli obdivovat takřka přesnou napodobeninu barokní divadelní mašinerie.  

Zimní příběh, aneb Když Chotkové stolovali
NZM Kačina

4. – 27. 12. 2021

Výstava Zimní příběh, aneb Když Chotkové stolovali seznámila návštěvníky muzea se stravováním v 19. století, se Štědrovečerním menu rodiny Chotků. Součástí výstavy byla také ukázka sbírky novoročenek

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.