2022


Agrolesnictví
NZM Čáslav

1. 4. – 31. 10. 2022

Panelová výstava. Realizátor výstavy jsou Český spolek pro agrolesnictví, Asociace soukromého zemědělství a Česká zemědělská univerzita. Agrolesnictví bylo tradiční formou zemědělství do doby nástupu intenzivního průmyslového přístupu, kdy dřeviny začaly fyzicky omezovat využívání zemědělské techniky. Dnes se potřeba mimoprodukčních, ale i produkčních funkcí dřevin v zemědělské krajině opět zvyšuje. Výstava seznamuje veřejnost jak s historií, tak i s funkcemi těchto systémů ve vztahu ke klimatu, biodiverzitě, ale i vodnímu režimu v krajině. Na konkrétních příkladech (případové studie) různých agrolesnických systémů (doplněných obrazovou dokumentací) vysvětluje jejich produkční i neprodukční přínos, včetně výsledků sociologického šetření. 

Barevná inspirace
NZM Valtice

1. 6. – 30. 10. 2022   

Tradiční výstava balkónových květin a letniček návštěvníky seznamuje s širokou paletou odrůd těchto rostlin, s jejich nároky na způsob pěstování či ochranu proti škůdcům. V letošním roce byla výstava obohacena o různé druhy fuchsií v návaznosti na výstavu G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář.

Broumovská kotlina očima Johanna Georga Adalberta Hesselia autora Broumovského urbáře z let 1676–1677  
NZM Kačina

1. 4. – 31. 12. 2022

Výstava  Broumovsko očima JGA Hesselia vyššího správního úředníka Broumovského panství představila vybrané části Broumovské kotliny koncem 17. století, ještě před barokní přestavbou. Byla unikátní nejen v českém, ale i středoevropském prostoru svou vizualizací poddanských povinností. Je totiž obrazovou přílohou broumovského urbáře, tj. soupisu poddanských povinností. Pro tento účel musela být zobrazeno obydlí každého podaného broumovské vrchnosti. Větší objekty jsou nakresleny podle reality, menší šablonovitě. V textové příloze jsou uvedeny povinnosti poddaných rozdělených podle výše majetku na sedláky, chalupníky a zahradníky.

Čižba – umění jemné a líbezné
NZM Kačina

25. 3. – 31.12. 2022

Jak a proč lidé lovili drobné ptactvo představila nová výstava na Kačině. Výstava byla umístěna v prvním patře zámku. Výstava ukazovala nejen různé historické techniky chytání ptáků, ale i odraz čižby ve společnosti – ve výtvarném umění, beletrii, dramatické tvorbě a hudbě. Výstava si kladla za cíl přiblížit návštěvníkům obor lidské činnosti, který si přes své některé stinné stránky nezaslouží upadnout v zapomnění.

David Macháč: Zahrádkáři
NZM Ostrava

1. 6.  – 30. 9. 2022

David Macháč dokumentuje zahrádkářské kolonie již od roku 2006. První ucelený soubor se stal součástí praktické bakalářské práce „Zahrádkáři“. V tomto souboru fotografií se však objevují zahrádkáři výhradně z Opavy. Postupem času fotografoval zahrádkářské kolonie v dalších městech naší republiky. Namátkou lze zmínit Liberec, Cheb, Velké Meziříčí či Uherské Hradiště. Svým fotoaparátem zachytil také zahrádkáře ze zahraničí, například z Polska, Německa a také Slovenska. Na fotografiích vidíme rozmanitost a různorodost jednotlivých fotografovaných objektů i jejich majitelů. Dá se říci, že z fotografií lze vyčíst jejich vztah k tomuto fenoménu, poodhalí, co je pro daného zahrádkáře důležité, nebo jakým „módním“ trendům v oblasti zahrádkaření podléhá. Na první pohled vnímáme fotografii jako ucelený portrét, avšak při důkladnějším pozorování máme možnost objevovat další souvislosti v životech fotografovaných lidí. Fotografie naznačují také sociální poměry zahrádkářů, i když se přirozeně většinou jedná o lidi z panelákových bytů, neboť se zahrádkářské kolonie nacházejí především v těsné blízkosti měst a mnohdy v samotném centru. Podstatou fenoménu zahrádkaření je touha a potřeba realizovat své představy o kontaktu s přírodou a trávit volný čas v tzv. druhém domově. 

Dynamická výstava ke 100. výročí ČMMJ
NZM Praha

22. 10. 2022 – 15. 4. 2023   

Jedná se o interaktivní mysliveckou výstavu u příležitosti 100. výročí založení Českomoravské myslivecké jednoty. Na výstavě nechybí plno zajímavých informací ze všech oborů myslivosti. Děti si můžou prolézt norou i vylézt na posed, poznají řadu druhů zvířat, nebo si vyplní vědomostní kvíz a odnesou odměnu. Na své si ale přijdou i dospělí. Na interaktivním panelu uvidí zvěřinové recepty šéfkuchařů Sapíkových, záběry z Národního sokolnického setkání a jiné. Realizátorem výstavy je Českomoravská myslivecká jednota. 

Filmová Kačina
NZM Kačina

1. 4. – 31. 12. 2022

Kačina patří k vyhledávaným filmařským lokalitám. Impozantní knihovní sál Chotkovské knihovny se sloupovým ochozem, netradiční romantické prostory zámecké kaple a jedinečné exteriéry zámku Kačina zaujaly mnoho českých i zahraničních filmových společností. Kromě filmové tvorby se na Kačině realizovalo natáčení videoklipů či reklamních spotů. Mezi návštěvníky jsou připomínané: klip Leony Machálkové k písni Zatmění, kapela Dolls In The Factory se svým klipem k písni Stop for a Minute a Bolek Polívka s reklamou v rádiovce. V roce 2020 zazářila Chotkovská knihovna ve štědrovečerní pohádce O vánoční hvězdě. Prostory zámecké knihovny se v této výpravné pohádce staly hvězdným nebem.
Návštěvníci se mohou vypravit společně při V.I.P. prohlídce po stopách nejzajímavějších filmových projektů natáčených v prostorách našeho zámku a prohlédnout si během ní výstavu Filmová Kačina. 

Genetické zdroje: Klíč k zemědělské rozmanitosti
NZM Ostrava

1. 4.  – 31. 10. 2022

Výstava o rostlinách, zvířatech, mikroorganismech a vlastnostech, které čekají na svoji příležitost.  Proměny zemědělství, započaté průmyslovou revolucí v 18. století, směřují ke stále větší industrializaci a specializaci. S intenzifikací zemědělství mizí z polí a sadů krajové a místní odrůdy a upřednostňují se ty geneticky jednotné a výnosnější. Také všestranná hospodářská plemena zvířat ustupují těm šlechtěným na výkon – na více mléka, masa, vajec... Výstavu připravilo Ministerstvo zemědělství společně s koordinátory Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů, tedy Výzkumným ústavem rostlinné výroby, Výzkumným ústavem živočišné výroby a dalšími partnery Národního programu. 

G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář
NZM Valtice

1. 4. 2022 – 31. 8. 2023 

Výstava vznikla v rámci oslav 200. výročí narození otce genetiky a přibližuje návštěvníkům nejen Mendelovo průkopnické dílo a objev zákonů dědičnosti, které položily základ modernímu šlechtitelství, ale také seznamuje se zajímavou životní cestou a všemi oblastmi zájmu této jedinečné a mnohostranně nadané osobnosti. Návštěvníci se dozví například o Mendelově zálibě v meteorologii, k jejíž atraktivitě přispívá interaktivní model tornáda. Dominantním prvkem je také model a skládačka DNA, neboť Mendel dospěl k představě genu, jakožto jednotce dědičnosti. Neodmyslitelný hrách, ale i modely jablek, hrušek, fuchsie, to vše návštěvníkům přibližuje práci a dílo tohoto génia.  

Helena Görnerová: Koně a jejich lidé v zeleném šeru lesů  
NZM Praha

24. 6. – 11. 9. 2022

Fotografické příběhy koní a jejich lidí Heleny Görnerové zprostředkovávají návštěvníkům nevšední atmosféru práce chladnokrevných koní v lesích a na polích. Z naší krajiny pomalu mizející fenomén je autorkou zachycován s citem a pokorou vůči lidem i zvířatům, jejichž bezpodmínečnou podmínkou spolupráce je vzájemná důvěra. Kůň odedávna patřil k pomocníkům člověka při těžbě a přibližování dřeva. Doba, kdy každý lesnický úsek měl své kočí i stáje, je však pryč a pracovní koně z našich lesů nezadržitelně mizí. A to i přesto, že tento tradiční způsob přibližování dřeva nadále zůstává nejšetrnější metodou, při které se nestlačuje plošně lesní půda, neničí se podrost, mladé kultury ani vzrostlé stromy. V některých lesních terénech je i dnes práce kočích a jejich koní nenahraditelná. 

Historické kočáry
NZM Čáslav

1. 6. – 31. 10. 2022

Soubor kočárů a saní, ukazující rozmanitost typů používaných na našem území. Mimo povozů a saní určených pro zásobování, nechybí ani kočáry pro dopravu, kočáry určené pro lékaře a další profese. Mimo jiné ve výstavě nechybí ani pohřební vozy.  

Horizonty mlhy
NZM Kačina

1. 6. – 31. 12. 2022

Od 1. června do 31. prosince 2022 proběhla v zámecké kapli autorská výstava fotografií s názvem Horizonty mlhy. Autorkou je velice nadaná Irena Armutidisová. Tyto fotografie krajiny v mlze jsou tak skutečně fotografickými obrazy, nikoli dokumentárními momentkami náhodně volenými na cestách.  

I za totality vznikaly krásné zahrady    
NZM Praha

6. 9. 2022 – 23. 4. 2023

Výstava patří k jednomu závěrečnému výstupu výzkumného projektu podporovaného Ministerstvem kultury České republiky v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) Zahradně-architektonická tvorba v období totalitních režimů v letech 1939–1989 na území České republiky. Výstava se zaměřuje hlavně na základní charakteristiku zahradně-architektonické tvorby Ivara Otruby (1933) a Otakara Kuči (1927–2018) a prezentuje ukázky zahradně-architektonických řešení výukových, výstavních a sbírkových zahrad, sídlištních parků, městských parků, nemocničních a lázeňských parků, historických zahrad, pietních území a úpravy pomníků od těchto i jiných autorů. Postupně představena tehdejší tvorba prostřednictvím interpretace četných leteckých snímků, zahradních výkresů, plánů, historických a současných fotografií. Prostřednictvím ukázek zprostředkovává vhled do problematiky řešení objektů zahradní a krajinářské tvorby z let 1939–1989 na našem území. 

Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás  
NZM Praha

3. 5. – 3. 7. 2022  

Výstava Invazní škůdci a choroby kolem nás vás seznámí se zdánlivě nenápadnými škůdci a chorobami, z nichž někteří dnes v Evropě ovlivňují zemědělskou prosperitu či dokonce krajový ráz celých regionů. Na známých i méně známých příkladech jsou ukázané rychlosti i způsoby, kterými se invazní organizmy dokáží šířit evropským kontinentem. V jejich "osobních kartách" se dozvíte řadu zajímavostí z jejich života. Zjistíte zde, jak je možné zavlečení nebezpečných škůdců a chorob předcházet i jak se lze zapojit do monitoringu jejich výskytu v rámci občanské vědy. Realizátorem výstavy je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.  

JUBILEJNÍ VÝSTAVA – cesta za příběhy předmětů aneb 180 let – 180 sbírkových předmětů – 180 příběhů
NZM Ohrada

1. 4. – 31. 10. 2022  

Klukovský sen – Vojáčci v krajině
NZM Čáslav

1. 4. – 31. 10. 2022

Prezentace vojenských staveb a techniky formou modelů a hraček. Tematicky navazuje na předcházející výstavy modelů a doplňuje z technického hlediska expozice NZM v bývalém vojenském areálu. Cílem je oslovení široké laické i odborné veřejnosti i okruhu sběratelů. 

Kouzlo historické techniky  
NZM Praha

26. 4. – 11. 6. 2022    

Ve spolupráci s ČVUT v Praze pořádá Národní zemědělské muzeum XIV. a XV. ročník výstavy kreseb posluchačů studijního programu „Architektura a stavitelství“ Katedry architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Společným znakem kreseb je originální autorské vyjádření řady vystavených exponátů, v případě našeho muzea především traktorů i dalších zemědělských strojů a techniky. 

Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem
NZM Praha
 
20. 9. 2022 – 1. 2. 2023

Výstava Národního zemědělského muzea a Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze je jedním ze závěrečných výstupů stejnojmenného výzkumného projektu (identifikační kód DG20P02OVV012). Projekt byl financován z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II) Ministerstva kultury. Řešen je v letech 2020 až 2022 a jeho hlavním cílem bylo popsat účel, vznik a dějinné etapy této světově unikátní krajiny zapsané od roku 2019 v Seznamu světového dědictví, posoudit dochované dílo, vymezit jeho kulturní hodnoty a stanovit efektivní metody jejich uchování a prezentace, které budou využitelné také v obdobných částech našeho kulturního dědictví. Cílem bylo také popsat tradované metody výcviku kočárových koní starokladrubského plemene a zpracovat návrh na zařazení této metody na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva, včetně stanovení způsobu jeho zachování.  

Kulinární tradice českých regionů    
NZM Praha

6. 10. 2022 – 26. 2. 2023 

Výstava je vědeckým výstupem projektu NAKI II – Kulinární dědictví českých zemí: paměť, prezentace a edukace (DG18P02OVV067). Výstava Kulinární tradice českých regionů navazuje na výstavu Kulinární tradice moravských a slezských regionů, která nastínila rozmanitost a šíři tradiční gastronomie v souvislosti s pěstováním a zpracováním zemědělských produktů. Teprve s postupnou industrializací od druhé poloviny 19. století nastává spolu se změnou životního stylu a socioekonomického postavení obyvatel odklon od generacemi prověřených postupů a nejen strava, ale celkově i její vnímání, se začínají proměňovat. Právě tyto nové aspekty jsou podchyceny na výstavě, která se věnuje zejména vlivům, jež formovaly a měnily původní, tradiční lidovou kuchyni.  

Louky a stráně – autorské kresby květin Lenky Baroňové
NZM Valtice

21. 6. – 30. 11. 2022

Výstava přiblížila půvab květin luk a strání v podání zlínské umělkyně. Kresby byly doprovázeny texty Kristýny Petříčkové o vybraných rostlinách, jejich stručné historii a symbolickém významu v souvislosti s oblíbenými florálními motivy užitými na výzdobu tradičního lidového oděvu na Moravě. 

Mendel – Komiks ze života Gregora Johanna Mendela  
NZM Praha

21. 7. 2022 – 19. 3. 2023

Výstavu Mendel – Komiks ze života Gregora Johanna Mendela jsme připravili ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno. Autorem komiksových koláží jsou Vendula Chalánková a Ján Obyšovský. Nechte si vyprávět příběh Gregora Johanna Mendela. Muže, jehož objevy daly za vznik jednomu z nejdůležitějších vědních oborů dnešního moderního světa genetiky.  

Mendelova zahrádka
NZM Ostrava

16. 6. 2022 – 31. 10. 2022

Výstava byla vytvořena při příležitosti oslav 200 let od narození G. J. Mendela. Gregor Johann Mendel (1822–1884), světoznámý přírodovědec, se narodil v Hynčicích nedaleko města Odry v Rakouském Slezsku. Byl objevitelem principu dědičnosti a členem katolického řádu augustiniánů. Svou vědeckou práci vytvořil díky pokusům, které prováděl na rostlinách.  Přestože jsou známy především jeho pokusy s hrachem, víme, že pracoval i s mnoha dalšími rostlinami. Současným vědcům se podařilo dohledat celkem 28 rostlinných druhů, s nimiž G. J. Mendel pracoval, popř. se o nich alespoň zmínil. Základ výstavy tvořily pokusné rostliny G. J. Mendela, jež byly zasazené do vyvýšených záhonů. 

Výstava Mirko Hanák – český malíř, grafik a ilustrátor přírody
NZM Ohrada

1. 4.  – 20. 7. 2022

Modulové kolejiště        
NZM Praha

5. – 10. 4. 2022

Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Bubny ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem připravil pro návštěvníky výstavu modulového kolejiště ve velikosti H0. Na letošní výstavě bude představeno nové nádraží, jehož model je realizován podle skutečné železniční stanice Praha-Libeň dolní nádraží. Na kolejišti je umístěno mnoho různých vlakových souprav, které budou střídavě v provozu a v průběhu výstavy budou postupně obměňovány. Návštěvníkům výstavy se představí zejména modely vozidel bývalých ČSD z období od vzniku Československa až do roku 1992 i modely ČD z pozdějšího období. K vidění budou typické československé i české vlakové soupravy od lokálky přes rychlík až po těžký nákladní vlak. Provoz bude zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek. Obměna vlakových souprav bude probíhat podle železničně modelářských epoch.

Muzeum ve fotografii  
NZM Ohrada

1. 4. – 28. 6. 2022

Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství
NZM Praha

22. 7. 2022 – 31. 12. 2023  

Připomeňme si 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela na hlavní výstavě sezóny. Seznamte se s pokroky v genetice, šlechtitelství a plemenářství v průběhu staletí s důrazem na české země. Dozvíte se například i to, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů, seznámíte se s největšími českými objevy v oblasti šlechtění a plemenářství, které nás proslavily ve světě – sladovnický ječmen, cukrová řepa, přeštické prase, lnářský modrák, malínský křen a další. Dozvíte se, jaké jablko se dostalo až do kosmu, a které plemeno psa považujeme za národní poklad. Časová osa vám představí podstatné informace, které se udály na poli šlechtitelství od domestikace až po genové inženýrství. Informace se dozvíte neotřelou formou i vizuálně atraktivně ztvárněné. Zároveň výstava připomíná, že i sebelepší úmysly mohou být zneužity. 

Papírové vzpomínky aneb myslivost v historických dokumentech
NZM Ohrada

1. 4. – 20. 7. 2022

Perly v expozicích
NZM Čáslav

14. 4. – 31. 12. 2022

Panelová venkovní výstava představí nejzajímavější stroje čáslavské expozice. Prezentace našich sbírek byla instalována v návaznosti na nově otevřenou cyklostezku u areálu NZM - cílem je zvýšení návštěvnosti muzea. 

Potraviny, jak je neznáte
NZM Ostrava

6. 1. – 31. 3. 2022 

Výstava "Potraviny, jak je neznáte" je soubor mikrofotografií nejrůznějších přírodních i syntetických látek, ze kterých vznikají potraviny. Díky mnohonásobnému zvětšení můžete nahlédnout do překvapivého světa mikroskopických struktur. Snímky přibližují pouhým okem neviditelné částečky cukru, droždí, bambusové vlákniny, vitamínů a dalších látek, ze kterých jsou složeny potraviny. Fotografie vznikly v Laboratoři elektronové mikroskopie (LEM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Skenovací elektronový mikroskop JEOL 6380 LV. Zvětšení 250–2000. Autorem fotografií je MgA. Martin Hrubý. Za pomoc při vzniku fotografií děkujeme RNDr. Miroslavu Hylišovi, Ph.D.  

Standing on one leg – Výstava děl Rity Koszorús a Juana Nazara
NZM Ostrava

1. 6.  – 31. 8. 2022

Setkání děl Rity Koszorús a Juana Nazara v jednom místě a čase vytváří nové situace poskládané z útržků paměti. Jsou to jen jejich vzpomínky, nebo je vám něco z toho povědomé? Poznáváte ten kámen? Pozorovali jste už někdy tento sloup? Byli jste už na tomto místě? Nebo tam? Výstava se ideově zabývá úvahou o křehkosti našeho aktuálního bytí, které stojí na pilířích minulosti, ale je nejisté bez předvídatelné budoucnosti. Ve spleti materiálů a nových mikrosituací v prostoru, do kterého nás autoři vtahují, vzniká časová kapsle. Opřít se můžeme jen o kontext. Tady a teď. A víme, že nic netrvá věčně. Výstava využívá různá média malby, instalace a industriálního kontextu prostředí muzea. Projekt vznikal v průběhu roku 2021 a 2022 během uměleckého pobytu R. Koszorús v Berlíně s podporou Fondu na podporu umenia. 

Sbírka parafínových modelů jablek      
NZM Praha

5. 7. – 28. 8. 2022

Panelová výstavu na střeše Národního zemědělského muzea je věnovaná parafínovým modelům jablek. Výstava vychází z výsledků výzkumu publikovaných ve stejnojmenném katalogu, který byl vydán v roce 2016. 

Stroje na poli
NZM Praha

11. 1. – 1. 5. 2022       

Výběr plakátů a letáků z Fondu Archiválie vám přiblíží dobovou reklamu, která zdůrazňovala především užitné vlastnosti strojů a jejich výhody. Doprovod tvoří fotografie z podsbírky Fotoarchiv, které je (případně jejich modernizované verze) zobrazují v reálném prostředí. V 19. století začala vznikat loga jednotlivých výrobců zemědělské mechanizace, kteří jimi označovali své produkty a používali je k propagaci své firmy.  

Studenti fotografují zemědělství  
NZM Praha

20. 4. – 23. 8. 2022    

Výsledky každoroční práce oslovených fotografů prezentujeme veřejnosti formou výstavy a malého katalogu. V roce 2021 byly osloveny ke spolupráci dvě vysoké školy, které zajištují terciární vzdělávání v oboru fotografie. Motivací k tomuto kroku byla snaha osvěžit přístup k fotografické dokumentaci pohledem mladých lidí a rozšířit možnosti obrazového vyjádření zemědělské tematiky. Výstava představuje ukázky z tvorby studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod pedagogickým vedením Jana Jindry a jeho kolegů a studentů Vysoké školy kreativní komunikace v Praze pod vedením Mariana Beneše. Všichni studenti svoje fotografické soubory doprovodili také autorskými texty, které předkládáme jen s malými redakčními úpravami.

Světy české animace v Ostravě  
NZM Ostrava

2. 11. 2022 – 10. 4. 2023

Padesát let ostravské animace je neodmyslitelně spojeno se Studiem Prométheus a také s Ateliérem animované tvorby na Katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity, který právě v roce 2023 oslavil 30 let od svého vzniku. Výstava byla poctou pestrým světům českých animátorů a animátorek a speciálně těch ostravských, kteří byli k vidění v koncipovaném pásmu projekcí i díky jedinečným, speciálně pro výstavu připravovaným exponátům. Kurátory výstavy byli Denisa Jánská, která stojí za publikací Animace z Ostravy, je vedoucí Ateliéru animované tvorby na Ostravské univerzitě a ředitelkou Mezinárodního festivalu dětské a studentské multimediální tvorby TrikFilm, a režisér Jan Bubeníček, autor celovečerního animovaného filmu Myši patří do nebe, který byl nominován na evropského Oskara. Spolu s nimi výstavu připravili filmový dramaturg a pedagog FAMU Jiří Kubíček, scenárista Edgar Dutka a producentka Zuzana Bukovinská. 

Tomáš Honz – K lesu čelem 
NZM Ohrada

14. 7. – 31. 10. 2022

Traktory domácí výroby
NZM Čáslav

1. 4. – 15. 10. 2022

Výstava podomácku vyrobených traktorů a dalších zemědělských strojů ze sbírek muzea i jednotlivých vlastníků. Součástí výstavy byla i dlouhodobá soutěž o nejzajímavější exponát, v níž návštěvníci muzea vkládali své hlasy do připravené hlasovací urny.  

Velikonoce – Velikonoční zvyky a tradice
NZM Kačina

9. 4. – 18.4. 2022

Velikonoce nejsou jen pondělí, kdy je pomlázka. Věřící se soustředí na Svatý týden, který pondělku předchází. Je posledním časem Ježíšova pozemského života. Výstava návštěvníky seznámila s jednotlivými dny Pašijového týdne, prezentovala velikonoční poklady z našich sbírek a v neposlední řadě návštěvníkům připomněla některé velikonoční tradice, zvyky a historii Velikonoc. 

Výstava hraček KOVAP
NZM Čáslav

1. 4. – 31. 10. 2022

Výstava byla zaměřená na modely a hračky představující především zemědělskou techniku. Výstava se nacházela v dětském koutku v hale A. Firma KOVAP Náchod jako jedna z mála na světě vyrábí mechanické plechové hračky a modely ručně. Prezentace byla pojata jako interaktivní. Malí návštěvníci měli možnost některé z hraček vyzkoušet v chodu.

Výstava o kávě
NZM Kačina

 15. 10. - 30. 11. 2022

Kávu zná svět asi tisíc let, ale teprve od 15. století došlo k většímu rozšíření její konzumace. Přelomovou událost v pěstování kávovníku přineslo vyšlechtění jeho kulturních odrůd. Na konci 17. století se kávová semena dostávají do východní Indie. Tam se však mnoho kávových plantáží nedochovalo. V podhůří Himálaje a stejně tak i na Srí Lance nahradilo kávu pěstování čaje. Největšími dodavateli kávy jsou dnes jihoamerické a středoamerické země. Káva se pěstuje také na africkém kontinentu a k silnějším vývozcům kávy se řadí i Indie a Indonésie. Výstava představila návštěvníkům předměty ze sbírek NZM, například kávové servisy, pražičky kávy, či nádoby na uchování kávy. Výstava byla součástí akce Zámecké čajování. 

Zámek Kačina na starých vyobrazeních
NZM Kačina

rok 2022

Výstava obrazů zachycujících Zámek Kačina a jeho parkové a stavební přeměny od roku 1830 do 1. poloviny 90. let 20. století. Nejstarší obrázky (kopie) jsou litografie, lavírovaná tušová kresba, akvarel a lept. Novější jsou pohlednice, skleněné fotografické desky a fotografie. K vidění byla jediná známá fotografie Jana Rudolfa Chotka ml. (1865–1884), posledního člena majorátní větve rodu, na níž je na kočáře zachycen jako malý kluk s matkou (zemřel předčasně v 18 letech), nebo poníci na Kačině, na nichž se Jan Rudolf učil jako dítě jezdit na koni.  
Autoři litografie a akvarelu: Adolph Friedrich Kunike,  Heinrich Waldemar Rau, E. Herold
Autor leptu: Pavel Šimon (1920–1958) 

Zdraví rostlin ve fotografii  
NZM Valtice

1. 4. – 30. 10. 2022

Vítězné snímky fotosoutěže "Pečujme o zdraví rostlin, i ony mohou být nemocné", kterou pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, zachycují nejen krásu rostlin, ale i téma škůdců a chorob, které jsou často nedílnou součástí jejich života. Výstava představila rostliny jako živé organismy, které potřebují péči nejen rostlinolékařů, ale i laické veřejnosti

Zemědělství 4.0  
NZM Ostrava

5. 4. 2022 – 28. 2. 2024

Hlavním cílem výstavy bylo srozumitelně přiblížit návštěvníkům podstatu probíhajících změn v zemědělství, prezentovat vybrané technologie a představit novou generaci zemědělských strojů a systémů. Výstava představuje zemědělství jako důležitý a také atraktivní obor, v němž má cenu a význam pracovat.  V souladu s jednotlivými revolucemi v průmyslu docházelo k významným technologickým změnám také v zemědělství. Zemědělství postavené na živé síle až do 19. století zaměstnávalo velkou část populace. Průmyslová revoluce umožnila výrobu a vývoj zemědělských strojů a významně snížila počet osob nutných pro zajišťování obživy společnosti. Ve 20. století došlo k rozsáhlé mechanizaci i chemizaci zemědělství a do sektoru pronikla také výpočetní technika. V posledních dvou dekádách 21. století jsou vyvíjeny a zaváděny senzorové technologie, autonomní stroje a digitální platformy, které dále umožňují snížit podíl rutinní a namáhavé práce, ušetřit čas, zvýšit výnos a současně snížit ekologickou stopu zemědělství v krajině. Tyto platformy jsou někdy označovány jako zemědělství 4.0, popř. precizní zemědělství.
Hlavním výstavním projektem zůstala výstava „Zemědělství 4.0“ i v roce 2023, ale i ta doznala podstatných změn. Tou hlavní bylo doplnění o exkluzivní exponát, interaktivní model fotobioreaktoru Alga Oasis ve vlastnictví Mikrobiologického ústavu AV ČR, který se stal součástí prezentace českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Dále byla výstava doplněna například o robotickou plečku firmy Ullmanna nebo sklízecí robot na jahody využívající umělou inteligenci s názvem Fravebot.

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.