2023
100 let tradic československé myslivosti
NZM Ohrada
1. 4. – 31. 10. 2023
Výstava představila důležité momenty vývoje, kterými si prošla jednotná celostátní československá, a později česká, myslivecká organizace. Česká myslivost je zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky a plánovité trvale udržitelné obhospodařování zvěře a jejího prostředí včetně dávných tradic a jejich udržování jako přirozená součást života na venkově je uskutečňováno právě díky síle jednotné myslivecké organizace. V roce 1923 zahájila činnost jednotná organizace myslivců tehdejší Československé republiky a také bylo poprvé vydáno významné myslivecké periodikum – časopis Myslivost. Cílem výstavy bylo přispět k pochopení fenoménu české myslivosti, role myslivců i Českomoravské myslivecké jednoty.
Agrikultura lásky
NZM Praha
2. 5. – 2. 7. 2023
Výstava „Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění“ měla charakter intervencí do stálých expozic a netradiční formou upozornila na problematiku ekologické udržitelnosti. Výstava obohatila muzeem prezentovaná témata o poetický element uměleckého vyjádření a poznání založeného na jiných než exaktních a měřitelných hodnotách. Autoři děl, které oslovily kurátorky Veronika Čechová a Tereza Jindrová (Galerie Entrance, Praha), jsou představiteli nastupující generace výtvarníků. V expozicích prezentují široké spektrum uměleckých médií a přístupů – od malby přes objektové instalace až po videa a performance. Výstava vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Na mysli.
Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství
NZM Ostrava
11. 11. 2022 – 28. 2. 2023
Výstava „Agrolesnictví – příležitost pro krajinu a zemědělství“ představila agrolesnický systém v různých formách a z různých pohledů. Seznámila s historií, produkčními a neprodukčními přínosy agrolesnictví včetně adaptace ke klimatickým změnám, pro biodiverzitu, ale i pro zlepšení vodního režimu v krajině. Součástí prezentace byly praktické ukázky ze světa i Evropy, ale i například výsledky sociologického šetření, co si o agrolesnictví myslí sami zemědělci bez ohledu na způsob hospodaření, velikost či formu zemědělského podnikání. Výstavu připravila Asociace soukromého zemědělství ČR ve spolupráci s Českým spolkem pro agrolesnictví, Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Mendelovou univerzitou v Brně, Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, Výzkumným ústavem živočišné výroby a Botanickým a Etnologickým ústavem Akademie věd ČR.
Antonín Švehla
NZM Praha
4. 4. 2023 – 28. 1. 2024
Výstava s názvem „Antonín Švehla“ zachytila na dvou desítkách panelů význačného předního prvorepublikového politika v rozmanitých momentech života a činnosti prostřednictvím signifikantních fotografií. Mapovala nejen jeho politickou kariéru a stopu, kterou zanechal ve veřejném prostoru, ale také jeho zájmy, rodinné zázemí či osobnostní rysy.
Barevná inspirace
NZM Valtice
1. 6. – 30. 9. 2023
Balkonové květiny a letničky každoročně zdobí nádvoří muzea a seznamují návštěvníky se širokou paletou odrůd těchto rostlin, s jejich nároky na pěstování i s ochranou proti škůdcům. Také v roce 2023 výstava nabídla inspiraci, jak lze zkrášlit vlastní terasu, balkon či zahradu. Součástí byla naučná hra pro děti – hledání modelů hmyzu mezi květinami. Výstava byla tvořena ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič – Důbrava s.r.o.
Co bys bylo, kdybys tady žilo
NZM Praha
16. 11. 2023 – 7. 1. 2024
Výtvarný objekt „Co bys bylo, kdybys tady žilo“ je výsledkem mezigeneračního happeningu vizuální výtvarnice Evy Jiřičky. Výtvarný projekt tematizoval vznik nových forem života a transformace tvorů a rostlin v prostředí města a pokoušel se skrze tvary, slova a životní zkušenosti aktérů definovat městský prostor a jeho sociální jedinečnost. Na jeho tvorbě se podíleli klienti společnosti Elpida a děti společně se svými lektory ze spolku Máš umělecké střevo?
České myslivosti zdar a škůdcům zmar! Vhledy do české myslivecké historie a současnosti
NZM Ohrada
7. 8. 2023 – 31. 10. 2023
Víte, že myslivečtí sokolníci se svými vycvičenými dravci chrání kromě letišť i velké skládky odpadu? Nebo že myslivci každoročně odpracují tisíce hodin na výsadbě remízků, alejí či stavbě oplocenek? Mezi myslivci je i mnoho akademických malířů. O mysliveckých tradicích a mluvě jste určitě také slyšeli. Ale rozumíte jí? Víte třeba, jak se myslivci zdraví? Nejen na tyto všetečné otázky odpovídala velká výstava, která byla vhledem do pestré a důležité činnosti myslivců v našich zemích v různých etapách historie. K výstavnímu tématu byla připravena myslivecká muzejní detektivka pro malé a velké v podobě zábavného návštěvnického kvízu o zajímavé ceny.
Čižba – umění jemné a líbezné
NZM Kačina
25. 3. 2022 – 1. 1. 2024
Jak a proč lidé lovili drobné ptactvo a jaké jsou historické techniky chytání ptáků. Výstava se zabývala i odrazem čižby ve výtvarném umění, beletrii, dramatické tvorbě a hudbě.
Dýně, cukety, patisony a cibuloviny
NZM Valtice
16. 9. – 30. 9. 2023
Každoroční přehlídka podzimní úrody nejrůznějších odrůd tykví. Návštěvníci si mohli opět prohlédnout dýně, cukety i patisony nejrůznějších barev, tvarů i velikostí. Výstava byla doplněna o další oblíbené plodiny – cibuloviny. Zájemci se mohli seznámit s netradičními kulinářskými recepty a pro nejmenší návštěvníky bylo připraveno zábavné vyrábění. Výstava byla tvořena ve spolupráci s firmou MoravoSeed CZ a.s.
Folklor je LAJF
NZM Ostrava
8. 11. – 8. 12. 2023
Cílem výstavy bylo poukázat na tradici, která je dodnes stále zachována a je součástí moderní doby. Výstava uvedla umělce, kteří ve své tvorbě prvky lidové kultury využívají. Zosobňují je svým vlastním způsobem a propojují je tak s obdobím modernity. Tradice propisující se do umění? Kurátorka výstavy Karolína Slováková připravila celou řadu děl, ve kterých se objevují tradiční výšivky, květinový design, ale i modrotisk. Na výstavě nechyběly ani textilní interpretace a variace krojů a jejich materiálů. Výstava ukázala, že tradice je stále moderní, integruje se do mnoha podob, zpracovává různé náměty a využívá rozdílné prostředky. Na jednom výstavním prostoru se sešlo několik českých umělců a dva zahraniční. Koncept tradičních slovanských témat ozvláštnila díla čínské umělkyně Ming Lu, která působí v Berlíně.
G. J. Mendel – zakladatel genetiky, šlechtitel, ovocnář
NZM Valtice
1. 4. 2022 – 31. 8. 2023
Výstava vznikla v rámci oslav 200. výročí narození zakladatele genetiky a přiblížila návštěvníkům nejen Mendelovo průkopnické dílo a objev zákonů dědičnosti, které položily základ modernímu šlechtitelství, ale také je seznámila se zajímavou životní cestou a všemi oblastmi zájmu této jedinečné a mnohostranně nadané osobnosti.
Invazní škůdci a choroby rostlin kolem nás
NZM Valtice
1. 4. – 30. 11. 2023
Zdánlivě nenápadní škůdci a choroby, kteří často ovlivňují zemědělskou prosperitu či dokonce krajový ráz celých regionů. Panelovou výstavu připravili pracovníci Ústředního a kontrolního zkušebního ústavu zemědělského společně se zaměstnanci valtické pobočky NZM. Návštěvníci se dozvěděli spoustu zajímavých informací, například jakým způsobem a s jakou nečekanou rychlostí se dokážou tyto invazivní organismy šířit evropským kontinentem.
Jedinečný Santini
NZM Kačina
19. 10. – 31. 12. 2023
Na Kačině zakončila svoji pouť výstava „Jedinečný Santini“, která vzdává hold nesmrtelnému architektu Janu Blažeji Santinimu a jeho dílu. Výstava byla součástí celoročního projektu „Santini Imortalis – Nesmrtelný Santini“ připraveného římskokatolickou farností v Sedlci. Projekt připomínal život a dílo architekta Jana Blažeje Santiniho.
Kouzlo historické techniky
NZM Praha
13. 4. – 11. 6. 2023
Již 16. ročník výstavy studentských kreseb, kterou pořádalo NZM ve spolupráci s Katedrou architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Společným znakem kreseb bylo originální autorské vyjádření řady vystavených exponátů, především traktorů i dalších zemědělských strojů a techniky.
Krajina na bankovkách
NZM Praha
15. 9. – 31. 12. 2023
Výstava „Krajina na bankovkách“ prezentovala proměny designu platidel od doby vzniku Československa až po 90. léta 20. století. Skrze dobovou symboliku často představovanou agrárními, folklorními či florálními výjevy odkazují bankovky nejen na politické a kulturní události, které formovaly naši zemi, ale i na význam a roli zemědělství v tehdejší době. Na tvorbě bankovek se podíleli významní umělci, jako byli Alfons Mucha, Max Švabinský, Karel Svolinský, Albín Brunovský či Oldřich Kulhánek. Výstavu pro NZM připravila Státní tiskárna cenin.
Krátké chladné a palné zbraně ze sbírek NZM Ohrada
NZM Ohrada
1. 8. – 30. 10. 2023
Ucelený vývoj zbraní od 17. do 19. století, jejich umělecké zpracování v jednotlivých etapách i různé zajímavosti z historie puškařství byly k vidění na výstavě „Krátké chladné a palné zbraně“, která byla součástí expozice v Hodovním sále. Vystavené zbraně doplnily stálou expozici dlouhých palných zbraní. Zajímavým exponátem byl lovecký tesák Františka Ferdinanda d’Este (1863–1914), vyrobený firmou Stanislaus Striberny ve Vídni kolem roku 1890. Tento tesák byl pravděpodobně věnován Schwarzenbergům, případně někomu z jejich personálu.
Kulinární tradice moravských a slezských regionů
NZM Ostrava
7. 7. 2023 – 31. 3. 2024
Výstava „Kulinární tradice moravských a slezských regionů“ prezentovala na vybraných sbírkových předmětech šíři a rozmanitost tradiční gastronomie Moravy a Slezska. Zemědělství, hospodářský rok, svátky a obyčeje, sociální postavení v rámci společnosti, to vše hrálo nezanedbatelnou roli při vývoji skladby lidové kuchyně a společně ji determinovalo. Dostupné produkty z vlastního hospodářství v součinnosti s výrobní oblastí daného regionu vytvářely jídelníček, který se vyznačoval spíše rychlejšími, jednoduššími, bezmasými jídly ve všední den a snahou po větší rozmanitosti a bohatosti chodů během svátků, rodinných oslav, hodů apod. V první řadě bylo cílem především zasytit, zpracovat sezonní suroviny a neplýtvat jídlem. Teprve s postupnou industrializací ve 20. století spojenou s pronikáním městské stravy, rozšířením tištěných kuchařek a se změnou životního stylu obyvatel, pro které již zemědělství nebylo primárním zdrojem obživy, se regionální strava začala měnit a vytrácet. Výstava je vědeckým výstupem projektu NAKI II. – Kulinární dědictví českých zemí: paměť, prezentace a edukace (DG18P02OVV067).
Květiny bílé po cestě
NZM Valtice
1. 4. – 30. 11. 2023
Muzeum představilo kresby květin Lenky Baroňové, která pro svoji tvorbu vybrala bíle kvetoucí zástupce. Soubor osmnácti obrazů doplnily stylizované středové motivy květů pozorované shora tak, jak je vidí ptáci a včely. Názvy květin s latinskými druhovými označeními byly vytvořeny tzv. nepravou kaligrafií, kresleným písmem inspirovaným historickou předlohou barokní tradice. Výstava se stala součástí expozice Krajina Lednicko-valtického areálu.
Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ
NZM Praha
9. 2. – 19. 4. 2023
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka na téma zemědělské krajiny a techniky. Miloš Sedláček je výraznou osobností současné české fotografie s rozsáhlou volnou tvorbou a bohatou výstavní činností. Vyučuje fotografii na Fakultě stavební ČVUT (obor architektura a stavitelství) v Praze, je spoluzakladatelem a kurátorem Galerie FSv a autorem řady publikací.
Modulové kolejiště – Na vláčky
NZM Praha
14. 4. – 24. 4. 2023
Výstava modulového kolejiště ve velikosti H0 prezentovala ukázky historických československých i českých vlakových souprav od tradičních lokálek až po těžké nákladní soupravy, jejichž pohyb byl zajišťován převážně modely parních a motorových lokomotiv a modely motorových vozů a jednotek. Součástí výstavy byly modely různých typů krajiny, včetně zemědělské. Autorem výstavy je Klub železničních modelářů z Prahy 7 – Bubny.
My jsme země
NZM Praha
25. 4. – 17. 9. 2023
Výstava „My jsme Země“ zvala k bližšímu pohledu na globální ekologické problémy naší planety. Projekt, který vznikl ze spolupráce dvou kreativních umělců Radoslavy Boor a Miloše Nešice, apeloval na nedostatečnou informovanost a netečnost lidí a svými výraznými vizuály přibližoval témata, která se dotýkají každého ve společnosti. Výstava vznikla ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem.
Myslivci ve fotografii. 100 let ČMMJ
NZM Ohrada
24. 6. – 24. 8. 2023
Součástí série výstav připomínajících význam tradic české myslivosti i současnou pestrou činnost myslivců v ochraně zvěře a krajiny byla v rámci cyklu Malá galerie Ohrada drobná výstava představující návštěvníkům dokumentární i umělecké snímky z dob minulých i současných z činnosti myslivců, loveckých akcí, z vysazování remízků i zvěře do krajiny, edukační práce s mládeží i roli myslivců v komunitě a další zajímavé snímky amatérských i profesionálních fotografů z archivu NZM, časopisu Myslivost i soukromých sbírek.
Na pole – na motokole
NZM Ostrava
15. 4. – 15. 4. 2024
Na výstavě mohli návštěvníci zavzpomínat na maloobjemové motocykly a mopedy československé výroby z let 1950–1989, tehdy oblíbené dopravní prostředky zaměstnanců JZD a státních statků, na nichž jezdili do práce. Připomenout si mohli i dvě desítky jednotných zemědělských družstev (JZD), která v minulosti vznikla na území ostravské aglomerace. Výstava bylo koncipována jako příspěvek k životnímu stylu zemědělců ve druhé polovině 20. století, kdy převládal nedostatek dvoustopých osobních dopravních prostředků.
Návrat velkých šelem
NZM Ohrada
1. 4. – 28. 7. 2023
Výstava návrat velkých šelem v NZM Ohrada se stala přirozeným završením volného cyklu výstav z let 2018–2020 na téma reintrodukce velkých savců do České republiky. V minulých letech se návštěvníci mohli seznámit s problematikou návratu velkých býložravců – zubra a losa, loni přišla na řadu čtveřice predátorů – kočka divoká, medvěd, rys a vlk. Výstava mapovala vývoj vztahu šelem a lidí v průběhu staletí od středověku až po současnost, přiblížila široké veřejnosti téma vztahu lidí a šelem a také biologii a chování predátorů. Součástí výstavy byly exponáty vlka, rysa, medvěda, kočky divoké, ale i šakala obecného, u nás málo známé šelmy, který k nám expanduje z původní oblasti výskytu na Balkánu.
Plevel
NZM Praha
17. 10. – 31. 12. 2023
Výstava „Plevel“ představila makro reprodukce kreseb malíře, kreslíře a ilustrátora Otakara Zejbrlíka (1890–1968). Zejbrlíkova vědecká přesnost a detailní zobrazení přinesly návštěvníkům jedinečnou příležitost objevit skrytou krásu a různorodost semen plevelů. Vystavené perokresby byly publikovány v třídílném kapesním atlase Rostliny polí a zahrad, Rostliny luk, pastvin, vod a bažin a Rostliny strání, skal, křovin a lesů. Výstavu doplnil soubor skleněných objektů od sklářky Josefíny Váchové (Technická univerzita v Liberci). Ta se inspirovala tvarovou různorodostí fytolitů (mikroskopické útvary nacházející se v rostlinných tkáních) a stejně jako Otakar Zejbrlík propojila vědecký výzkum s uměním, aby veřejnosti představila skrytou krásu rostlin. Výstava vznikla ve spolupráci s Centrem precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě a s Technickou univerzitou v Liberci.
Plužiny. Historické polní systémy České republiky
NZM Ostrava
12. 10. 2023 – 31. 1. 2024
Výstava vznikla na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity na období 2016-2022 „NAKI II.“ Ministerstva kultury. Výstava prezentovala výstupy výzkumného projektu DG18P02OVV060 Identifikace a ochrana dochovaných pozůstatků historických plužin řešeného v letech 2016–2022.
Proso, mana nebeská
NZM Praha
23. 5. – 10. 9. 2023
Výstava byla věnována právě této obilnině. Proso je prastará kulturní plodina, která pro vyšší nároky na pletí a nižší výnosy neobstála v souboji s rýží, pšenicí a kukuřicí. Pozapomenuto však bylo neprávem. Pro jeho starobylý původ, unikátní nutriční vlastnosti a zejména schopnost odolávat suchu vyhlásilo Valné shromáždění OSN rok 2023 Mezinárodním rokem prosa s mottem „Bohaté dědictví a vysoký potenciál“.
Příroda v ilustraci: Antonín Pospíšil – ilustrátor přírody
NZM Ohrada
1. 8. – 31. 10. 2023
Výstavní cyklus „Příroda v ilustraci: Antonín Pospíšil – ilustrátor přírody“ je v NZM Ohrada připravován již od roku 2004 a formou autorských výstav představuje české ilustrátory přírody. Do cyklu patří umělci zabývající se striktní vědeckou ilustrací a ilustrátoři populárně naučných knih i beletrie. K vidění je tak široká škála témat, od detailních studií hmyzu až po exotické krajiny deštných pralesů, i uměleckých technik, a to od tradiční perokresby až po digitální malbu. Akademický malíř, grafik, ilustrátor knih pro děti a naučné literatury spolupracoval zejména s nakladatelstvím Albatros a Mladé letá, s dětskými časopisy Mateřídouška a Ohníček. Jeho ilustrace najdeme zhruba ve stovce knih. Vrcholem jeho ilustrátorské tvorby je sedmidílná rozsáhlá encyklopedie Světem zvířat, za níž obdržel Cenu nakladatelství Albatros.
Rajčata a papriky
NZM Valtice
15. 7. – 30. 9. 2023
Ukázka rajčat a paprik pěstovaných v nádobách a umístěných na nádvoří muzea. Jejich plody zaujaly barevnou pestrostí i nevšedními tvary a velikostmi. Návštěvníci se mohli dozvědět spoustu zajímavých informací, jak rajčata a papriky pěstovat i následně využít pro kulinářské účely. Rostliny rajčat i paprik muzeu zapůjčila firma MoravoSeed CZ a.s., která se zaměřuje na šlechtění, výrobu a prodej zeleninových a květinových osiv.
Regenerativní zemědělství
NZM Praha
6. 6. – 27. 8. 2023
Výstava provedla návštěvníka od počátků konceptu regenerativního zemědělství z 80. let na Rodal institutu v USA přes praktické zkušenosti Gabe Browna až po ukázku současných farem praktikujících regenerativní přístupy v Česku i zahraničí. Výstava vznikla ve spolupráci s projektem Carboneg.
Republika zemědělcům
NZM Ostrava
30. 4. 2023 – 30. 9. 2024
Propaganda poúnorového režimu v Československu vyprodukovala značné množství vizuálně působivých plakátů. Jejich cílem bylo vázat pozornost veřejnosti a tematizovat politické nebo hospodářské cíle KSČ. Navzdory hrůznému průběhu násilné kolektivizace přinášela plakátová tvorba, která tento proces doprovázela, veskrze pozitivně laděné motivy vzájemnosti, přátelství, spolupráce a budoucí hojnosti. K častým tématům propagačního plakátu patřilo úsilí získat pro zemědělství novou pracovní sílu, upomínat na nutnost péče o techniku, zdůrazňovat bezpečnost při práci a v neposlední řadě vzdělávat zemědělce. Jako výrazné téma plakátové tvorby pronikla do zemědělského plakátu kampaň proti mandelince bramborové označované jako „americký brouk“.
Rybník, krajina a my v soukolí času
NZM Ohrada
31. 1. – 31. 12. 2023
Výstava „Rybník, krajina a my v soukolí času“ je spolu s již realizovanou výstavou „Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích“ v NZM Praha součástí projektu „Kulturní tradice českého rybářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a krajinotvorbě” (RYBA) NAKI II. Cílem výstavy bylo zachytit, jak výstavba rybníků v českých zemích ovlivnila v průběhu zhruba jednoho tisíciletí tvářnost naší krajiny i život lidí. Návštěvníci se dozvěděli například o rozporuplném vnímání hromadné výstavby rybníků v době renesance, o úloze rybníků ve válečnictví, kde rybníky měly nejen funkci fortifikační, ale byly využívány i jako útočné zbraně. Pozornost byla věnována rovněž významu rybníků v krajinné ekologii. Rybníky inspirovaly i mnohé umě
lce a některá jejich díla byla na výstavě představena. Především tvorba našich malířů – krajinářů, kterým svět rybníků učaroval, ale i o další umělecké obory, jako je literatura – poezie i próza, hudba či film. Byly také představeny profese spojené se stavbou rybníků a chovem ryb od středověku až po současnost a také práce rybníkářů v průběhu roku. Výstava se nevyhýbala ani kontroverzním tématům rybníkářství v minulosti i současnosti.Řemesla našich předků
NZM Kačina
29. 7. – 31. 10. 2023
Putovní výstava „Řemesla našich předků / Sikhľarďi buťi – somnakuňi buťi“ nese název podle starého romského přísloví, které říká, že naučená práce je zlatá práce. Prezentována byla tradiční romská řemesla a zaměstnání včetně jejich současných modifikací. Fotografie řemeslných postupů či momentky z pracovního života nositelů těchto řemesel poskytly konkrétní představu o jejich práci.
Snímky lidí a věcí aneb pocta Karlu Klostermannovi a šumavským lesníkům
NZM Ohrada
25. 8. – 31. 10. 2023
V roce 2023 jsme připomínali touto výstavkou dvě klostermannovská výročí – 175. výročí narození Karla Klostermanna a také 100 let od skonu tohoto mistra slova a milovníka Šumavy. Výstava v rámci cyklu Malá galerie Ohrada přinesla vhled do šumavských časů Karla Klostermanna prostřednictvím dobových fotografií Šumavy a jejích obyvatel včetně doprovodných citátů z díla Karla Klostermanna.
Sociální zemědělství: Příležitost pro zemědělce
NZM Ostrava
1. 3. – 30. 6. 2023
Koncept sociálního zemědělství klade velký důraz na vztahy mezi lidmi; rozvíjí vztahy v rámci farmy, rodiny, komunity a pomáhá k začleňování znevýhodněných osob do běžného života. Tento nový směr se rozvíjí také v České republice. Výstava na 21 panelech prezentovala vybrané subjekty, které se podílely na zpracování analýzy a které v České republice naplňují koncept sociálního zemědělství nebo přispívají k zavádění jeho principů do praxe. Výstavu připravila Celostátní síť pro venkov – Státní zemědělský intervenční fond ve spolupráci s organizacemi: Ministerstvo zemědělství; Mendelova univerzita v Brně; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích; Česká zemědělská univerzita v Praze; TESSEA; Kraj Vysočina; Chaloupky; Školní statek, Humpolec, Dusilov; Asociace sociálního zemědělství; Zemědělský svaz ČR, územní organizace Hradec Králové; Zemědělská akciová společnost Mžany; Zemědělské družstvo Libčany; POMOC Týn nad Vltavou; Lavandia; Květná Zahrada.
Současná česká astronomická fotografie
NZM Kačina
19. 4. – 31. 12. 2023
Výstava představila soubor amatérských astronomických fotografií autorů prof. RNDr. Svatopluka Civiše, CSc., DrSc., a Mgr. Pavla Váni. Věda a umění jsou na první pohled dvě zcela rozdílné kategorie. Tento fakt je však pouhým zdáním, při hlubším zamyšlení nalezneme spoustu příkladů, kdy se věda s uměním prolíná, navzájem mísí a doplňuje.
Strašidla a duchové Kačiny
NZM Kačina
23. 10. – 28. 12. 2024
Strašidelná výstava pro děti. Její anotace zněla: Řád věcí se malinko vymkl kontrole a na zámku Kačina byla zřízena polotajná alchymistická laboratoř. V přítmí nedostavěné zámecké kaple šílený mnich Rudolf a jeho pomocník Jan magickými postupy zkoumali tajemství života a smrti. Jako vedlejší produkt se jim pod rukama nekontrolovatelně líhla strašidla a víly. Některé tam můžete přímo spatřit, jiné při troše štěstí potkat v zámeckém parku.
Stroje na prodej a na poli
NZM Ostrava
1. 7. – 26. 9. 2023
V 19. století začala vznikat loga jednotlivých výrobců zemědělské mechanizace, kteří jimi označovali své produkty a používali je k propagaci své firmy. Výběr plakátů a letáků z Fondu Archiválie přiblížil dobovou reklamu, která zdůrazňovala především užitné vlastnosti strojů a jejich výhody. Doprovod tvořily fotografie z podsbírky Fotoarchiv.
Studenti fotografují zemědělství
NZM Ostrava
17. 1. – 30. 4. 2023
Výstava představila ukázky z tvorby studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod pedagogickým vedením Jana Jindry a jeho kolegů a studentů Vysoké školy kreativní komunikace v Praze pod vedením Mariana Beneše. Všichni studenti svoje fotografické soubory doprovodili také autorskými texty.
Ukrajinská pole orná a válečná
NZM Ostrava
26. 9. 2023 – 31. 7. 2024
Ukrajina byla nazývána „obilnicí Sovětského svazu“ či „obilnicí světa“ a zajišťovala velmi významný podíl na evropských i světových dodávkách různých zemědělských komodit. Okupace části východních území, časté ostřelování civilních infrastruktur v celé zemi, námořní blokáda černomořských přístavů i otevření evropských trhů pro ukrajinské plodiny způsobily rozsáhlé změny v odběratelsko-dodavatelských vztazích a měly vliv na navýšení cen komodit v různých částech světa. Výstava prostřednictvím exponátů, fotografií i virtuální reality zavedla návštěvníka přímo na Ukrajinu, a to do míst, kde zuří válka. Vystaveny byly autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu, zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem v něm pracujících. Osobní příběhy spojené se zničenými stroji vypovídají o situaci na Ukrajině na jaře roku 2022. Výstavu umocnila možnost nahlédnout přímo na místo, a to prostřednictvím virtuální reality Ondřeje Moravce a Volodymyra Kolbasy. Projekce návštěvníky přenesla přímo do poškozených zemědělských podniků. Náklady spojené s realizací výstavy ve výši 200 000 Kč byly hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje na základě smlouvy o poskytnutí dotace určené k úhradě uznatelných nákladů projektu výstava „Ukrajinská pole orná a válečná“. Výstava „Ukrajinská pole orná a válečná“ byla součástí projektu Ministerstva vnitra „Putinův hlad“. Zvolený název celého projektu „Putinův hlad“ odkazuje na cílenou formu hybridní války vedenou současným Ruskem, války, které jsme i my přímými účastníky. V některých částech světa může tento stav způsobit nové vlny hladomoru a následné migrace. Výstava se konala pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla, ministra zemědělství Marka Výborného, ministra vnitra Víta Rakušana, ministra kultury Martina Baxy, hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky a primátora města Ostravy Jana Dohnala. Titul výstavy je inspirován dílem Vladislava Vančury, rodáka z Háje ve Slezsku, vzdáleného necelých 20 kilometrů od NZM Ostrava.
Užitkové orchideje z celého světa
NZM Kačina
10. 6. – 24. 6. 2023
Pozoruhodný svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Orchideje nevypadají jen jako ty z výlohy květinářství a nerostou jen v tropických lesích. Takové bylo téma výstavy „Užitkové orchideje z celého světa“.
Víno a tradice
NZM Valtice
1. 4. – 30. 11. 2023
Přehlídka velkoformátových fotografií na muzejní pavlači nabídla návštěvníkům pohled na krajinu typickou pro jihomoravskou vinařskou oblast v proměnách roku, a to i z ptačí perspektivy. Hvězdná obloha nad vinicemi, západ slunce na Pálavě, vinohrady v mrazu a mnohé další zachytil sedlecký fotograf Lukáš Pánek.
Voda je život
NZM Kačina
15. 5. – 31. 12. 2023
Výstava mapovala plíživé ubývání vody v krajině vlivem změn klimatu, těžby nebo intenzivního hospodaření a některé jevy související s extrémními teplotami. Také se věnovala alternativám způsobu využívání krajiny v zemědělství a návrhům řešení zadržování vody v krajině. Jednotlivá témata se po dobu trvání výstavy měnila.
Voda pro všechny
NZM Praha
9. 2. – 19. 4. 2023
Výstava studentských prací ateliéru Grafický design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na téma šetrného hospodaření s vodou. Nápadité plakáty, které prezentovaly upřímnou snahu studentů zodpovědně se postavit k závažnému společenskému tématu a pokusit se zapůsobit na široké společenské vědomí. Výběr dvou desítek plakátů pocházel ze stejnojmenného projektu z roku 2016, který vznikl pod záštitou a ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.
Voda? Voda!
NZM Ohrada
1. 4. – 22. 6. 2023
NZM Ohrada v rámci cyklu Malá galerie Ohrada připravilo unikátní fotografickou sérii historických snímků z archivu historika a sběratele české fotografie 19. a počátků 20. století Pavla Scheuflera, zobrazující téma vody a života kolem vody v různých podobách. Fotografie Josefa Seidela, Františka Krátkého, Rudolfa Brunnera-Dvořáka a dalších tvůrců dokumentují dobovou Šumavu, ale i další zajímavá místa naší vlasti, která jsou spjata s vodou.
Výstava ke Světovému dni vody 2023
NZM Praha
1. 7. – 4. 10. 2023
Výstava dětských kreseb účastníků tradiční výtvarné soutěže, kterou vyhlašuje každoročně MZE u příležitosti Světového dne vody. Soutěž je určena žákům základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií a škol se speciálně vzdělávacími potřebami. Pro rok 2023 bylo téma soutěže „Ctíme vodu – Zapoj se a ukaž, co umíš“, která volně vychází z oficiálního tématu „Accelerating Change“. Výstava vznikla ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.
Významné lesnícke miesta
NZM Praha
14. 12. 2023 – 14. 1. 2024
Významná lesnická místa pro slovenské lesnictví a jeho dějiny. Výstava přiblížila historii vzniku sítě těchto významných míst, která ve Slovenské republice začala vznikat již v roce 2007. Prezentovala myšlenky projektu, osobnosti i lidi, kteří u zrodu projektu stáli, i samotná místa.
Zabíjačka
NZM Kačina
10. 12. 2023
Pod vedením zkušeného řezníka bylo návštěvníkům představeno toto zajímavé řemeslo. Součástí výstavy bylo mnoho chutí, vůní a interakce.
Zapomenutá řemesla
NZM Kačina
29. 7. – 31. 8. 2023
Výstava návštěvníkům přiblížila řemesla, která se z našich pamětí pomalu vytrácejí nebo jsou již zcela zapomenuta.
Zázračné divadlo barokního světa
NZM Kačina
16. 8. 2021 – 5. 5. 2025
V expozici Kačina na dotek si návštěvníci mohli prohlédnout „Zázračné divadlo barokního světa“. Rekonstrukce barokního marionetového divadla vznikla roku 1993 pro inscenaci Gluckovy opery, která se s mezinárodním ohlasem hrála do roku 2005. Projekt Daniela Dvořáka a Jana Marka patří k vrcholným projevům stylotvorných tendencí postmodernismu, jenž s oblibou spojuje klasické prvky a tvárné postupy s moderními. Návštěvníci mohli obdivovat takřka přesnou napodobeninu barokní divadelní mašinerie.
Zemědělství 4.0
NZM Ostrava
5. 4. 2022 – 28. 2. 2024
Hlavním cílem výstavy bylo srozumitelně přiblížit návštěvníkům podstatu probíhajících změn v zemědělství, prezentovat vybrané technologie a představit novou generaci zemědělských strojů a systémů. Výstava představuje zemědělství jako důležitý a také atraktivní obor, v němž má cenu a význam pracovat. V souladu s jednotlivými revolucemi v průmyslu docházelo k významným technologickým změnám také v zemědělství. Zemědělství postavené na živé síle až do 19. století zaměstnávalo velkou část populace. Průmyslová revoluce umožnila výrobu a vývoj zemědělských strojů a významně snížila počet osob nutných pro zajišťování obživy společnosti. Ve 20. století došlo k rozsáhlé mechanizaci i chemizaci zemědělství a do sektoru pronikla také výpočetní technika. V posledních dvou dekádách 21. století jsou vyvíjeny a zaváděny senzorové technologie, autonomní stroje a digitální platformy, které dále umožňují snížit podíl rutinní a namáhavé práce, ušetřit čas, zvýšit výnos a současně snížit ekologickou stopu zemědělství v krajině. Tyto platformy jsou někdy označovány jako zemědělství 4.0, popř. precizní zemědělství. Hlavním výstavním projektem zůstala výstava „Zemědělství 4.0“ i v roce 2023, ale i ta doznala podstatných změn. Tou hlavní bylo doplnění o exkluzivní exponát, interaktivní model fotobioreaktoru Alga Oasis ve vlastnictví Mikrobiologického ústavu AV ČR, který se stal součástí prezentace českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Dále byla výstava doplněna například o robotickou plečku firmy Ullmanna nebo sklízecí robot na jahody využívající umělou inteligenci s názvem Fravebot.
Zimní příběh Aneb jak se žilo na zámku bez ledniček
NZM Kačina
1. 12. – 31. 12. 2023
Jak to bylo se zámeckou ledárnou, ledařské řemeslo, chlazení potravin v minulosti – to vše popisovala výstava „Zimní příběh Aneb jak se žilo na zámku bez ledniček“.
Zničená obilnice světa
NZM Ostrava
26. 9. – 22. 1. 2024
Nejdůležitější součástí výstavy „Ukrajinská pole orná a válečná“ jsou originální vraky tří zničených zemědělských strojů. Vyřízení jejich transportu, který hradilo Ministerstvo vnitra a zprostředkovalo ČD Cargo, zabralo několik měsíců. Zároveň bylo domluveno, že nakládka a transport vraků budou fotograficky dokumentovány. Při této příležitosti vytvořil na konci jara 2023 fotograf Vladimír Hostinský cyklus snímků, které zachytily život v oblastech, odkud stroje pocházejí, i místa, kudy transport probíhal.
Žít spolu. O včele a člověku – příběhy ze Slovinska
NZM Praha
16. 5. – 2. 7. 2023
Výstava u příležitosti Světového dne včel prezentovala Slovinsko jako zemi s bohatou včelařskou tradicí, která se aktivně zasazuje o podporu včelařství coby významného kulturního dědictví lidstva. Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky a Muzeem včelařství v Radovljici.