2023


100 let tradic československé myslivosti  
NZM Ohrada 

1. 4. – 31. 10. 2023  

Výstava představila důležité momenty vývoje, kterými si prošla jednotná celostátní československá, a později česká, myslivecká organizace. Česká myslivost je zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky a plánovité trvale udržitelné obhospodařování zvěře a jejího prostředí včetně dávných tradic a jejich udržování jako přirozená součást života na venkově je uskutečňováno právě díky síle jednotné myslivecké organizace. V roce 1923 zahájila činnost jednotná organizace myslivců tehdejší Československé republiky a také bylo poprvé vydáno významné myslivecké periodikum – časopis Myslivost. Cílem výstavy bylo přispět k pochopení fenoménu české myslivosti, role myslivců i Českomoravské myslivecké jednoty. 

Agrikultura lásky    
NZM Praha

2. 5. – 2. 7. 2023

Výstava „Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění“ měla charakter intervencí do stálých expozic a netradiční formou upozornila na problematiku ekologické udržitelnosti. Výstava obohatila muzeem prezentovaná témata o poetický element uměleckého vyjádření a poznání založeného na jiných než exaktních a měřitelných hodnotách. Autoři děl, které oslovily kurátorky Veronika Čechová a Tereza Jindrová (Galerie Entrance, Praha), jsou představiteli nastupující generace výtvarníků. V expozicích prezentují široké spektrum uměleckých médií a přístupů – od malby přes objektové instalace až po videa a performance. Výstava vznikla ve spolupráci s neziskovou organizací Na mysli.  

Antonín Švehla  
NZM Praha

4. 4. 2023 – 28. 1. 2024

Výstava s názvem „Antonín Švehla“ zachytila na dvou desítkách panelů význačného předního prvorepublikového politika v rozmanitých momentech života a činnosti prostřednictvím signifikantních fotografií. Mapovala nejen jeho politickou kariéru a stopu, kterou zanechal ve veřejném prostoru, ale také jeho zájmy, rodinné zázemí či osobnostní rysy.  

Barevná inspirace
NZM Valtice
1. 6. – 30. 9. 2023   

Balkonové květiny a letničky každoročně zdobí nádvoří muzea a seznamují návštěvníky se širokou paletou odrůd těchto rostlin, s jejich nároky na pěstování i s ochranou proti škůdcům. Také v roce 2023 výstava nabídla inspiraci, jak lze zkrášlit vlastní terasu, balkon či zahradu. Součástí byla naučná hra pro děti – hledání modelů hmyzu mezi květinami. Výstava byla tvořena ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič – Důbrava s.r.o.  

Betlémy ze zámku a podzámčí
NZM Kačina

1. 12. – 31. 12. 2023

Výstava „Betlémy na zámku a podzámčí – příběhy rodinných betlémů“ prezentovala další příběhy vybraných rodinných betlémů z určitých oblastí Čech a Moravy. Výstava navazovala v rámci cyklu na předchozí ročníky a je již tradičně nedílnou součástí prosincového programu Advent na zámku.

České myslivosti zdar a škůdcům zmar! Vhledy do české myslivecké historie a současnosti
NZM Ohrada
7. 8. 2023 – 31. 10. 2023

Víte, že myslivečtí sokolníci se svými vycvičenými dravci chrání kromě letišť i velké skládky odpadu? Nebo že myslivci každoročně odpracují tisíce hodin na výsadbě remízků, alejí či stavbě oplocenek? Mezi myslivci je i mnoho akademických malířů. O mysliveckých tradicích a mluvě jste určitě také slyšeli. Ale rozumíte jí? Víte třeba, jak se myslivci zdraví? Nejen na tyto všetečné otázky odpovídala velká výstava, která byla vhledem do pestré a důležité činnosti myslivců v našich zemích v různých etapách historie. K výstavnímu tématu byla připravena myslivecká muzejní detektivka pro malé a velké v podobě zábavného návštěvnického kvízu o zajímavé ceny. 

Venkovní galerie Ohrada – Cesty sbírek – muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada  
NZM Ohrada
31. 1. – 31. 12. 2023

Fotografický příběh vyprávěl o Lesnickém a loveckém muzeu na Ohradě, o jeho vzniku a událostech, které ho formovaly, a to až do doby, kdy zámek i sbírky převzalo tehdejší Zemědělské muzeum, předchůdce Národního zemědělského muzea. První sbírky Lesnického a loveckého muzea začal na Ohradě svou vynikající preparátorskou prací vytvářet lesnický adjunkt Václav Špatný. Již v roce 1842 majitel zámku Jan Adolf II. Schwarzenberg rozhodl zpřístupnit tuto sbírku preparátů veřejnosti, navíc doplněnou o sbírku trofejí v tzv. „Tierkabinetu“. Postupem času se klenotem sbírky staly ornitologické preparáty a takzvané poslední úlovky významných druhů zvěře na Šumavě. Ačkoli zámek Ohrada prošel v průběhu staletí několika pohnutými dějinnými událostmi, schwarzenberská sbírka zůstala zachována. Druhý příběh pak skrze plány a fotografie ze zámku Ohrada vyprávěl složitou cestu Zemědělského muzea od pouhého záměru takové muzeum vůbec vytvořit, přes obtíže spojené s jeho budováním, síť regionálních poboček, ať už cíleně založených nebo „nechtěných“, až po své konečné místo na loveckém zámku Ohrada. 

Čižba – umění jemné a líbezné
NZM Kačina

25. 3. 2022 – 1. 1. 2024

Jak a proč lidé lovili drobné ptactvo a jaké jsou historické techniky chytání ptáků. Výstava se zabývala i odrazem čižby ve výtvarném umění, beletrii, dramatické tvorbě a hudbě.  

Co bys bylo, kdybys tady žilo    
NZM Praha
16. 11. 2023 – 7. 1. 2024

Výtvarný objekt „Co bys bylo, kdybys tady žilo“ je výsledkem mezigeneračního happeningu vizuální výtvarnice Evy Jiřičky. Výtvarný projekt tematizoval vznik nových forem života a transformace tvorů a rostlin v prostředí města a pokoušel se skrze tvary, slova a životní zkušenosti aktérů definovat městský prostor a jeho sociální jedinečnost. Na jeho tvorbě se podíleli klienti společnosti Elpida a děti společně se svými lektory ze spolku Máš umělecké střevo?  

Dýně, cukety, patisony a cibuloviny
NZM Valtice

16. 9. – 30. 9. 2023

Každoroční přehlídka podzimní úrody nejrůznějších odrůd tykví. Návštěvníci si mohli opět prohlédnout dýně, cukety i patisony nejrůznějších barev, tvarů i velikostí. Výstava byla doplněna o další oblíbené plodiny – cibuloviny. Zájemci se mohli seznámit s netradičními kulinářskými recepty a pro nejmenší návštěvníky bylo připraveno zábavné vyrábění. Výstava byla tvořena ve spolupráci s firmou MoravoSeed CZ a.s. 

Epifyty – rostliny vzdušných zahrad
NZM Kačina

11. 5. 2020 – 18. 5. 2024

Epifyty jsou významnou skupinou rostlin, která velmi ovlivnila zahradnictví posledních století. Botanici z celého světa podnikali výpravy za těmito květinami. Ty se i dnes těší velkému zájmu z řad profesionálních i amatérských pěstitelů. Příkladem je orchidej Phalaenopsis, která se stala jednou z nejpěstovanějších pokojových květin. Výstava návštěvníkům přiblížila život epifytů v jejich původním prostředí vysoko v korunách stromů. 

Folklor je LAJF  
NZM Ostrava

8. 11. – 8. 12. 2023

Cílem výstavy bylo poukázat na tradici, která je dodnes stále zachována a je součástí moderní doby. Výstava uvedla umělce, kteří ve své tvorbě prvky lidové kultury využívají. Zosobňují je svým vlastním způsobem a propojují je tak s obdobím modernity. Tradice propisující se do umění? Kurátorka výstavy Karolína Slováková připravila celou řadu děl, ve kterých se objevují tradiční výšivky, květinový design, ale i modrotisk. Na výstavě nechyběly ani textilní interpretace a variace krojů a jejich materiálů. Výstava ukázala, že tradice je stále moderní, integruje se do mnoha podob, zpracovává různé náměty a využívá rozdílné prostředky. Na jednom výstavním prostoru se sešlo několik českých umělců a dva zahraniční. Koncept tradičních slovanských témat ozvláštnila díla čínské umělkyně Ming Lu, která působí v Berlíně. 

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.