Levandule jako fenomén, přednášející Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D.

Přednáška se zaměřuje na botanické a historické aspekty levandule, její využití v kosmetice, medicíně, potravinářství a zahradnictví. Popisuje druhy a odrůdy levandulí, jejich rozšíření i způsoby jejich využívání. Dozvíte se o historii pěstování levandule, jejím využití v kosmetice a parfumerii, významu v potravinářství a agronomii, i šlechtění a pěstování levandule v ČR, včetně českých odrůd jako 'Krajová' a 'Beta'. (např. sedativní, analgetické).


Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D., je výzkumnicí v oblasti rostlinné výroby se specializací na genetické zdroje léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Je kurátorkou české kolekce genetických zdrojů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Pracuje ve výzkumném týmu Genetické zdroje zelenin a speciálních plodin Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci. Je koordinátorkou projektu Historie užívání a pěstování léčivých rostlin jako součást národní a kulturní identity v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblasti národní a kulturní identity (NAKI III, 2023–2027), identifikační kód: DH23P03OVV044.

Délka záznamu 60 minut. Záznam vznikl v rámci Bylinkového dne 20. 4. 2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Zpět na hlavní stránku projektu.  

Partneři

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.