CESTY K ZÁCHRANĚ OHROŽENÝCH DRUHŮ ZVÍŘAT. Až 45 tisícům druhů hrozí vymizení. Může laboratorní uchování somatických buněk ohrožených druhů pomoci k jejich záchraně?

Podle tzv. „Červené knihy“ IUCN existuje u přibližně 45 000 druhů riziko jejich vymizení. Paralelně s tímto zvyšujícím se rizikem narůstají i aktivity, které by měly vést k záchraně ohrožených druhů a jejich zachování pro budoucí generace (Frozen ZOO). V současné době je všeobecně akceptováno, že klíčové a zásadní je uchování životaschopného biologického materiálu pro budoucnost tak, aby následně mohl sloužit pro další technologie, které jsou zatím úspěšné zejména u laboratorních zvířat. Základem je tak uchování životaschopných somatických buněk od vybraných druhů, z nichž by bylo možné vytvořit v budoucnosti spermie, oocyty (vejce) a případně i embrya. V našem příspěvku uvedeme detailnější charakteristiku těchto postupů.


Nesmírně závažným a zajímavým tématem nás na své přednášce provede Ing. Josef Fulka, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i., oddělení Biologie reprodukce. 

Čas přednášky: 19:00-19:30 v Objevovně ve 2. patře

Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., oddělení Biologie reprodukce

Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i. je předním českým centrem pro výzkum a vývoj v oblasti chovu hospodářských zvířat. Od svého založení se zaměřuje na hledání inovativních řešení pro zlepšení genetiky, výživy, a zdaví zvířat. Výzkum VÚŽV přispívá k rozvoji udržitelných systémů chovu zvířat, která minumalizují dopady na životní prostředí, díky výzkumu vznikají nové technologie a postupy, které vedou ke zlepšení kvality a bezpečnosti potravin a mnoho dalšího.

Zpět na seznam přednášek


Fotoalbum

Ing. Josef Fulka, Dr.Sc.

Partneři

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.