PROČ JE DOBRÉ MÍT SPOKOJENÉ KRÁVY. Jak se proměnilo šlechtění a chov zvířat za posledních sto let? Dokážeme snižovat negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí?

Jak se za sto let změnil přístup šlechtitelů ke zvířatům aneb Proč se nám u hospodářských zvířat vyplatí vedle výkonu dbát také na jejich pohodu a zdraví. Jak lze snižovat negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí?


Jaké metody se používají při současném chovu krav a mnoho dalšího se dozvíte na přednášce Ing. Ludmily Zavadilové, CSc. a Ing. Jana Vařeky z Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. 

Čas přednášky: 21:00-21:30 v Objevovně ve 2. patře

Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i.

Výzkumný ústav živočišné výroby v. v. i. je předním českým centrem pro výzkum a vývoj v oblasti chovu hospodářských zvířat. Od svého založení se zaměřuje na hledání inovativních řešení pro zlepšení genetiky, výživy, a zdaví zvířat. Výzkum VÚŽV přispívá k rozvoji udržitelných systémů chovu zvířat, která minumalizují dopady na životní prostředí, díky výzkumu vznikají nové technologie a postupy, které vedou ke zlepšení kvality a bezpečnosti potravin a mnoho dalšího.

Zpět na seznam přednášek


Fotoalbum

Ing. Ludmila Zavadilová, CSc.
Ing. Jan Vařeka

Partneři

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.