Oslava plaveckého řemesla na zámku Ohrada – tisková zpráva
Oslava plaveckého řemesla na zámku Ohrada
6. září 2023
Stavba modelu druhé vorové tabule, festival pozoruhodných her z přírodnin, výstavka sbírkových předmětů muzea, promítání krátkých historických filmů, živá hudba nebo také možnost sestavit si vlastní voreček. To vše přinese letošní Vorařský den na zámku Ohrada, který se koná v sobotu 9. září od 10 do 15 hodin.
V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva připsáno vorařství, tradiční a dnes již zaniklé řemeslo, které bylo vždy spojeno s lesnictvím. Šlo o levný a ekologický způsob dopravy dlouhého dřeva plavením po řekách.
Plavecké řemeslo budou moci návštěvníci na Ohradě obdivovat pěkně zblízka. Členové spolku Vltavan Purkarec postaví během Vorařského dne model druhé vorové tabule, která se stane součástí venkovního zážitkového areálu muzea na nádvoří zámku. Model tzv. předáku, tedy první tabule ve vorovém prameni, který byl vyrobený v loňském roce, je osazen veslem a vrátenskou lavičkou. Zájemci si tak vyzkouší, jak se vrátenské veslo ovládá.
Pro holky a kluky budou nachystány také herní aktivity nebo dílna, kde si budou moci postavit vlastní malý vor či vyrobit placku s plavcem. Připraven je i lektorský program Voroplavba, projekce krátkých historických filmů nebo výstava předmětů spojených s plaveckým řemeslem ze Sbírky NZM.
K poslechu zahraje kapela Kůrovci. Tradiční plavecké občerstvení návštěvníkům nabídnou hasiči z SDH Purkarec v dobových oděvech plavců. Celý Vorařský den se bude nově odehrávat před zámkem Ohrada a návštěvníci si užijí program po celý den zdarma.
Za běžné vstupné pak mohou zájemci zhlédnout nové výstavy otevřené letos v srpnu – v Rybářské chodbě ilustrace a originály obrazů a grafik významného ilustrátora přírody Antonína Pospíšila a také dvě myslivecké výstavy: Krátké chladné a palné zbraně ze sbírek NZM Ohrada a České myslivosti zdar a škůdcům zmar! Vhledy do české myslivecké historie a současnosti, kde jsou kromě jiných zajímavostí vystaveny i dva originály lesních nařízení (patentů) Marie Terezie z roku 1754.
Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství, partnery akce jsou Lesy ČR a město Hluboká nad Vltavou.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Virtuální prohlídka NZM Ohrada.
Více na www.nzm.cz.
Jitka Taussiková
tisková mluvčí
Národní zemědělské muzeum
Tel.: 601 065 460
tiskove@nzm.cz
www.nzm.cz │ facebook │ twitter │ instagram