Plevel není k zahození! Dvoudenní festival Plevel fest představí opomíjené vlastnosti rostlin – tisková zpráva
Plevel není k zahození! Dvoudenní festival Plevel fest představí opomíjené vlastnosti rostlin
3. května 2023
U příležitosti Mezinárodního dne zdraví rostlin zve Národní zemědělské muzeum v Praze návštěvníky na dvoudenní vzdělávací akci Plevel fest, která se koná 10. a 11. května od 9 do 14 hodin. Zájemce čekají zajímavosti a přednášky zaměřené na význam plevelů, jejich pozitivní i negativní vlastnosti, historii a možnosti využití.
Pro koho je plevel nepřítel a pro koho je užitečný společník? Kdy se rostlina promění v plevel a kdy se z plevele stane ohrožený druh? To a mnohem více se zájemci dozvědí na Plevel Festu ve dnech 10. a 11. května. Plevele jsou nenápadné a zatracované rostliny, jež provází člověka od počátků zemědělství. O jejich super vlastnostech, životních strategiích i proměnách, kterými díky nim zemědělství prošlo, přiblíží více než desítka zajímavých stanovišť, praktické ukázky, povídání s výzkumníky i vysokoškolskými pedagogy, přednášky, vědomostní kvíz i kurz vaření z plevele.
Program vznikl ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Českou herbologickou společností, Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským, Ústavem zemědělské ekonomiky a informací a European Weed Research Society.
Hlavní program:
Od pravěku po dnešek - Společník člověka – plevel v historii zemědělství, Návštěvníci z jiných světů – šíření plevelů mezi kontinenty dříve a dnes, Chlupatí a vrásčití – mikrodiagnostika semen plevelů a jejich vlastnosti, Životní proměna – přeměna semínka v rostlinu a odlišnost v detailu
Vetřelci, nebo spojenci? - Zabijáci a léčitelé – problematika jedovatých a léčivých plevelů, Útěky bez nohou – semena plevelů a jejich superschopnosti, Kdo s koho – plevele jako konkurenti kulturních rostlin na polích, zahradách a sadech, Tady bydlím já – plevele jako fenomén lidských sídel, Hmyzí vášeň – plevele jako zdroj potravy pro hmyz
Budoucnost soužití - Válka strojů – technické možnosti detekce a regulace plevelů,
Roboti v divočině – použití robotických systémů a platforem při determinaci a regulaci plevelů, Zdivočelá genetika – rezistence plevelů a genetické manipulace,
Plevel v domě – pěstování plevelů v hydroponii
Seznamka na střeše - Ukázky běžných i vzácných plevelů
Doprovodný program
Středa 10. 5. v 8–14 hodin
S plevelem v kuchyni - Pod dohledem Staré Gardy Asociace kuchařů a cukrářů České republiky se naučíte připravovat jednoduché pokrmy z plevele a dozvíte se zajímavosti o jeho využití v gastronomii v minulosti a dnes.
Čtvrtek 11. 5. v 10–14 hodin
Na chvilku vysokoškolákem
Já, plevel! • doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. (ČZU) – 30 minut
Já, plevelobijec! • Ing. Miroslav Florián, Ph.D. (ÚKZÚZ) – 30 minut
Pojďte se vžít do role plevele. Kdo vlastně je, proč se nám plete do cesty, co hledá na poli a jak ho příroda vybavila schopnostmi, které ho činí nesmrtelným? Představíme vám plevel v širších souvislostech a vyzkoušíte si atmosféru vysokoškolských přednášek. Na konci vás čeká kvíz s odměnou.
Kapacita přednášek a workshopu je omezená, nutná rezervace předem na www.nzm.cz.
Zajímavé recepty z plevele:
Pampeliškový salát s pomerančem a sušenými rajčaty
400 g pampeliškových listů
350 g pomeranč
200 g sušená nakládaná rajčata
100 g červená cibule
Cukr
olej panenský
sůl
Listy omyjeme a natrháme. Pomeranč dobře oloupeme, zbavíme žlutých částí a překrájíme jednotlivé dílky na menší kousky. Rajčaty dobře odcedíme, osušíme a pokrájíme na kousky. Tyto ingredience lehce promícháme a přelijeme dresinkem z oleje cukru a soli.
Kopřivová polévka s ovesnými vločkami a taveným sýrem
600 g kopřivy
500 ml kuřecí a zeleninový vývar
200 ml smetana 30procentní
150 g ovesné vločky
200 g tavený sýr
50 g máslo
sůl
kurkuma
3 žemle (asi 150 g)
Listy omyjeme a krátce spaříme. Ve vývaru rozvaříme sýr a vločky. Rozmixujeme, zjemníme smetanou. Zavaříme a vložíme překrájené, spařené listy kopřiv. Kostičky žemle opečené nasucho a pokapame máslem.
Šťovíková omáčka a-la-Vincent s vařeným vejcem
320 g majonéza
80 g dijonské hořčice
150 g šťovíkových liustů
120 g pažitky
200 g sterilované okurky
120 g cibule
200 g kapary
Sůl
bílý pepř
špetka cukru
na jednu porci vejce natvrdo
Do majonézy vmícháme dijonskou hořčici, nakrájenou pažitku, drobně nakrájenou či nastrouhanou sterilovanou okurku, drobně pokrájenou cibulku a kapary. Vařené vejce překrojíme napůl a přelijeme omáčkou.
Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Hlavní výstavou sezony NZM je Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.
Virtuální prohlídka NZM Praha.
Více na www.nzm.cz
Jitka Taussiková
tisková mluvčí
Národní zemědělské muzeum
Tel.: 601 065 460
tiskove@nzm.cz
www.nzm.cz │ facebook │ twitter │ instagram