První Významné lesnické místo v Česku bude odhaleno v pražské Bubenči – tisková zpráva


První Významné lesnické místo v Česku bude odhaleno v pražské Bubenči

8. prosince 2023

Ve spolupráci s LESY Slovenské republiky a Lesnickým a dřevařským muzeem ve Zvolenu bude ve čtvrtek 14. prosince ve 13 hodin odhalena v Praze Bubenči pamětní deska na budově bývalého Generálního ředitelství Československých státních lesů a statků. Jedná se tak o první akci projektu Významná lesnická místa v Česku, který navazuje na projekt slovenských kolegů.

Státní podnik LESY Slovenské republiky již od roku 2007 realizuje projekt Významná lesnická místa na Slovensku. Jde o vyhledávání, dokumentaci i obnovu lokalit, které významným způsobem reprezentují pozitivní aspekty lesnictví. Jde například o unikátní postupy v obnově lesa, lesnickou architekturu, místa spjatá s působením významných osobností, technické stavby dokumentující dopravu dřeva, umělecká díla a podobně. Jsou následně označeny logem VLM, případně texty a fotografiemi a slavnostně veřejně odhaleny.

Garantem realizace projektu je Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu jako organizační součást státního podniku LESY SR. Prozatím je na území Slovenska označeno logem VLM 61 lokalit.

Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu dlouhodobě spolupracuje s Národním zemědělským muzeem a oba partneři projevili zájem o posunutí projektu nebo jeho obdoby na území České republiky. Příležitost nabídlo dvojité kulaté výročí významné osobnosti československého lesnictví Josefa Opletala (1863–1953), prvního ředitele Československých státních lesů a statků. Do této funkce odešel z postu prvního ředitele Státních lesů v Banské Bystrici, kde zanechal výraznou profesionální a etickou stopu. Další inspirací se stalo 105. výročí vzniku Československa v roce 1918.

Pražské působení Josefa Opletala ovlivnil zápas za správné nasměrování lesního hospodaření v nově vzniklé republice. Mimořádně cenný je jeho boj za záchranu lesů na Slovensku a v Podkarpatské Rusi před zištnými podnikatelskými zájmy. Na protest proti připravovaným dlouhodobým smlouvám o těžbě lesů odstoupil, aby je ochránil.

K letům pražského působení Josefa Opletala se váže dokončení nové budovy Generálního ředitelství Československých státních lesů a statků na Bubenečské ulici číslo 470 v Praze Bubenči. Na fasádě bude umístěno logo Významných lesnických míst s krátkou informací o významu tohoto místa.

Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství a rozvoje venkova SR Richard Takáč a ministr zemědělství ČR Marek Výborný.

Program vyhlášení Významného lesnického místa Josef Opletal a sídlo Československých státních lesů a statků v Praze:

13:00 – odhalení pamětní desky na budově Bubenečská 470/49, Praha 6

14:30 – pokračování programu v NZM Praha, Kostelní 1300/44, Praha 7

Impulzy spolupráce  - významné lesnicke miesta na ceste k priateľom, Ing. Ján Mičovský, CSc.
Lesník Josef Opletal, Ing. Václav Kinský
Vernisáž výstavy Významné lesnicke miesta na Slovensku, Lesnícke a drevárske múzeum


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídka NZM. Více na www.nzm.cz.

 

Jitka Taussiková, tisková mluvčí   

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 601 065 460, tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz  │  facebook  │  twitter  │  instagram


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.