Svoboda, Kosmonosy  


Svoboda, Kosmonosy  

Svoji kariéru započal Václav Svoboda u firmy Laurin & Klement, kde se vyučil a postupně dosáhl funkce dílovedoucího. Pozice zaměstnance ho ale neuspokojovala, a proto se pokusil roku 1919 o vlastní výrobu elektromotorů a menších spotřebičů. Neměl úspěch, ale to ho neodradilo a již o čtyři roky později založil spolu s K. J. Zahrádkou slévárnu barevných kovů v blízkosti mladoboleslavského místního nádraží.  

V roce 1926 se osamostatnil a v nedalekých Kosmonosích si zřídil vlastní dílnu na výrobu zemědělské techniky. V letech 1927–29 k ní přistavěl i slévárnu barevných kovů a šedé litiny. Svoboda vyráběl mlátičky, secí stroje, fukary, stabilní motory, elektromotory a další hospodářské stroje. Vedle výroby pro zemědělství z jeho továrny vycházely i odlitky pro tiskařské, potravinářské či cukrovarnické stroje i topeništní a chemická zařízení. Nejznámějším Svobodovým výrobkem se stal traktor Svoboda Diesel Kar. Poprvé se objevil na Hospodářské výstavě v Praze roku 1934.  

Traktory vyráběl Svoboda ve čtyřech typech o výkonu 5, 7, 10 a 17 koní až do roku 1939. Poté se soustředil na výrobu zesílené verze typu Svoboda Diesel Kar 10 o výkonu 12 koňských sil. V roce 1941 začal Svoboda vyrábět traktor o výkonu 22 koní, pro který použil motory firmy Deutz. Vedle toho vyráběl i traktory na pohon dřevoplynem pod označením Svoboda 25G.  

Pro nedostatek motorů Deutz byla výroba obou traktorů zastavena v roce 1943. Po válce začal Svoboda vyrábět traktory odlišného designu o výkonu 15 koňských sil. Ty se vyráběly až do roku 1949, kdy výroba traktorů skončila. Již ve 30. letech převzal výrobu syn zakladatele – Ing. Bohuslav Svoboda mladší. Firma byla v roce 1948 znárodněna. Krátce se zde ještě i poté vyráběl původní sortiment, ale záhy objekty převzala nedaleká mladoboleslavská Škodovka za účelem výroby náhradních dílů pro automobily. 

Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.