Čmeláci na Kačině


Nedaleko bylinkové zahrady v zámeckém parku na Kačině se ve svém včelíně zabydleli včelí medvídci... Zní to jako příběh z pohádky? Ba ne, to je skutečnost. Již třetím rokem se Národní zemědělské muzeum Kačina stará o rodinu čmeláků, která se ubytovala ve čmelíně umístěném poblíž bylinkové zahrádky. 

Na Kačinu jsou čmeláci každoročně přivezeni z Výzkumného ústavu pícninářského z Troubska u Brna. Rodinu čmeláků tvoří matka, 10 – 30 dělnic a plody (larvy, kukly). Čmeláčí společenství se postupně rozrůstá a po určité době začne vychovávat nové královny a samce. Některé královny se pak na zimu zazimují v parku , aby mohly další rok zakládat svou vlastní rodinu. Na rozdíl od včel totiž společenství čmeláků přežije jen jednu sezónu.

ÚL desaterákMísto, kde je umístěn čmelín na Kačině, je obklopeno kruhem stromů, takže čmeláci mají stín. Dříve zde místo čmelína stál nejstarší úl včelařské podsbírky Národního zemědělského muzea, tzv. desaterák. Ten však byl restaurován a nyní se nachází uvnitř zámku. Na jeho venkovním stanovišti ho nahradil čmelín.

Zajímavostí čmelínu, který zemědělskému muzeu poskytl Výzkumný ústav pícninářský, je to, že má u česínka (vstup do úlku) plastovou záklopku. Ta chrání čmeláky před jejich nepřáteli (pačmeláky, zavíječem apod.). Každá přivezená rodinka se musí nejprve naučit vylétávat z úlku a to tak, že se čmelákům postupně snižuje padací část záklopky až do úplného zavření, kdy už jsou čmeláci sami schopni si klapku otevírat.

Navíc jsou pro větší ochranu čmeláků nožky čmelínu vloženy do nádob s olejem, aby se ke čmelákům nedostali mravenci.

Chcete-li se dozvědět o čmelácích více, přečtěte si o projektu Český čmelák.

Přijďte se na čmeláky podívat sami. K vidění jsou každý den a nejlépe za hezkého počasí. 


Zajímá vás, co nového se u nás děje?
Přihlaste se k odběru newsletteru.

Vyberte si přesně ten obsah, který vás zajímá. My vám občasně zašleme souhrnné novinky a informace ze světa Národního zemědělského muzea.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.